Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Rozlišují banky mezi stávajícími a novými klienty?

Autor: Luboš Svačina | 24.08.2010 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 5 komentářů
Rozlišují banky mezi stávajícími a novými klienty?

Blíží se vám konec fixace úrokové sazby a obáváte se, jaké podmínky vám banka nabídne? Pokud svůj úvěr splácíte bez potíží a včas, některé banky vás v porovnání s novými klienty zvýhodní, u některých bank se však odměny nedočkáte. Které to jsou?

Podle našich odhadů v letošním roce končí fixační období u zhruba 50 000 hypotečních smluv. Banky klientům v tomto období posílají nabídku s aktuálními úrokovými sazbami a klienti se musejí v určité časové lhůtě rozhodnout, jak se svým úvěrem naloží. Zda je pro ně nabízená úroková sazba atraktivní a úvěr si prodlouží na další fixační období, nebo se porozhlédnou po nabídce konkurence a případně se svým úvěrem přejdou do jiné banky – svůj úvěr tzv. refinancují.

V minulosti byly banky často kritizovány, že v honbě za novými klienty, zanedbávají své stávající klientské portfolio. Klienti si stěžovali, že ačkoliv úvěr řádně spláceli, v době refixace úvěru získal nový klient lepší úrokovou sazbu, než bezproblémový dlužník. Přitom u nového klienta je riziko nesplácení úvěru daleko vyšší, než u klienta prověřeného časem, který bance nese pravidelné a bezpečné zisky.

Cenu bezproblémového klienta si banky nejvíce uvědomily v období krize. Kdy hypoteční boom byl ze dne na den u konce s dechem, noví klienti nepřicházeli a lidé začaly pociťovat dopady přicházejícího hospodářského ochlazení doprovázené rostoucí nezaměstnaností.

Výsledky následující ankety naznačují, že všechny výše uvedené faktory a také vyšší informovanost klientů (rostoucí míra zájmu o refinancování, nebo alespoň zvyšující se revolta stávajících klientů) nutí banky přizpůsobit těmto změněným tržním podmínkám svou obchodní strategii.   

Rozlišujete mezi stávajícími a novými klienty?

Tuzemské poskytovatele hypoték jsme oslovili s otázkou: Jakou úrokovou sazbu nabídnete klientovi, který řádně splácí svůj úvěr a v současnosti řeší refixaci úvěru, v porovnání s neznámým klientem „z ulice“, který si u vás nově zažádá o hypotéku? (Předpokládejme, že oba úvěry by měly v danou chvíli velmi  podobné parametry a  oba by zvolili stejnou dobu fixace.). V následujících odstavcích najdete odpovědi jednotlivých bank.

Raiffeisenbank

Mezi novým a stávajícím klientem rozlišujeme, ale zcela opačným směrem než jiné banky na trhu - stávající klient získá lepší úrokovou sazbu (pokud doposud splácel bez problémů) než nový klient. Standardní zvýhodnění stávajících klientů představuje 0,2 procentní bodu z úrokové sazby.

Wüstenrot hypoteční banka

Klientovi nabízíme stejnou sazbu jako novému klientovi. Naše banka se již při uzavření  úvěrové smlouvy smluvně zavazuje, že po uplynutí fixace úrokové sazby nabídne klientovi  garantovanou sazbu  aktuálně platnou pro nové klienty.

Komerční banka

Určitě se budeme snažit nabídnout co možná nejatraktivnější úrokovou sazbu. Nicméně, každý  případ posuzujeme individuálně a rozhodující je v první řadě schopnost klienta hradit závazky vůči bance - řádné splácení klienty při refixaci nezanedbatelně zvýhodňuje.  Naši klienti dostávají informaci o ukončení fixace úrokové sazby nejméně jeden měsíc předem, spíše v průměru 6-7 týdnů, mají tak dostatek času na zvážení nabídky.

Česká spořitelna

Stávajícímu klientovi ČS, kterému končí fixace úrokové sazby umíme při refixaci nabídnout podobnou (i nižší) úrokovou sazbu jako novým klientům. Výhodnější sazby můžeme totiž nabídnout klientům, které známe a se kterými máme zkušenosti.

Konkrétní sazbu bohužel neumím bez konkrétní znalosti finanční situace klienta určit. U pětiletých fixací nyní mohou klienti získat sazbu od 3,59 % (se započítáním jarní slevy).

Hypoteční banka

Naši klienti dostávají oproti nově příchozím klientům výhodnější podmínky. Naše klienty známe, stejně jako jejich platební historii a je tak pro nás snazší jim nabídnout vhodné podmínky.

Pokud se jedná o samotnou výši sazby při refinancování, tak ta je výsledkem posouzení mnoha desítek parametrů úvěru, přičemž zejména výše zmíněná bezproblémová platební historie umožňuje Hypoteční bance nabízet klientům velmi zajímavé a konkurenceschopné sazby, které klientům garantuje.

Mezi novým a stávajícím klientem při stanovení nabídkové úrokové sazby podle vyjádření samotných bank nerozlišuje:  GE Money Bank, UniCredit Bank, Volksbank a LBBW Bank . „Nabídka bude naprosto stejná. Speciální zvýhodněné úrokové sazby pro nové klienty jsou nabízeny pouze v rámci časově omezených kampaní a při splnění podmínek kampaně (např. min. výše HU apod.),“ upřesňuje Martina Lambert, tisková mluvčí LBBW Bank.

Malé banky se snaží zvýšit svůj tržní podíl

Z našeho aktuálního průzkumu vyplývá, že větší ochotu ocenit loajalitu a spolehlivost, naleznou klienti u bank s větším tržním podílem, které se nabídkou zvýhodněných sazeb snaží zamezit odchodu stávajících klientů. O ty se i za cenu nižších ziskových marží utkávají banky s menším tržním podílem a agresivnější cenovou politikou.

Pokud v současnosti řešíte refixaci hypotéky, úvěr jste doposud splácely bez jediného zaváhání a přesto se vaše zkušenost diametrálně liší od výše deklarovaných prohlášení, nenechte si to líbit. O úrokové sazbě smlouvejte, nebo se s námi podělte o svou zkušenost prostřednictvím redakční pošty.

Anketa

Jakou fixaci úrokové sazby hypoték byste volili?

Variabilní. (59)
 
Roční. (17)
 
Tříletou. (45)
 
Pětiletou. (126)
 
Delší. (20)
 Celkem hlasovalo 267 čtenářů

Rozlišují banky mezi stávajícími a novými klienty? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 5 komentářů)

RE: HB taky kecá Radek | 21.10.2010 23:30
HB taky kecá jj | 21.10.2010 22:38
RE: Jasné gesto Radek | 25.08.2010 01:48
Jasné gesto astray | 24.08.2010 19:43
KB kecá jk | 24.08.2010 07:05

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (343)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 495 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »