Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Rozpočet na rekonstrukci bytu navyšte o třetinu

Autor: František Veselý | 22.04.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 2 komentáře
Rozpočet na rekonstrukci bytu navyšte o třetinu

Většina lidí, kteří mají dlouhodobě v plánu rekonstruovat svůj byt nebo dům, se k tomuto kroku odhodlá pravděpodobně letos. Od 1. ledna 2012 se zvedne DPH z 10 na 14 %, takže cena rekonstrukcí se prodraží.

Než se pustíte do rekonstrukce, nechte si udělat konkrétní návrh. Rozmyslete si, jestli budete upravovat jen jednu místnost, nebo rovnou celý byt. Nezapomeňte do rozpočtu započítat stavební materiál, práci řemeslníků a navýšení. Čím podrobnější rozpočet spolu s cenou za položku, tím se vám bude lépe orientovat v průběžné útratě.

Důležitá je také položka navýšení. „Když se chystáte na rekonstrukci, navyšte si finální rozpočet zhruba o jednu třetinu. Předejdete tím nepříjemnému překvapení z neplánovaných nákladů,“ doporučuje Denisa Salátková, tisková mluvčí Poštovní spořitelny.

Pokud byste chtěli rekonstrukci odložit na příští rok, prodraží se vám ještě víc. V případě, že letos zaplatíte za plánovanou rekonstrukci 200 tisíc korun, bude DPH 20 tisíc korun, od ledna příštího roku však počítejte s 28 tisíci. Jedná se však jen o hrubý odhad, protože se zvedne i cena materiálu a odměna za práci, kterou si řemeslníci naúčtují.

Pravděpodobně se zvednou i ceny nových bytů

Zvýšení DPH o čtyři procentní body, bude mít za následek vyšší ceny bytů, rekonstrukcí, ale i větší zatížení rozpočtu o splátky hypoték.

„Trh bydlení bude změnami zasažen hned dvakrát. První bude změna DPH a její zvýšení. Spolu s tím na lidi dolehne také odstranění daňového odpočtu úroků u hypoték,“ vysvětluje Petr Dufek, analytik ČSOB.

Ti, kteří si příští rok koupí byt nebo dům, si nebudou moci splátku u hypoték snížit daňovým odpočtem. „Doposud si lidé mohli odečíst až 300 tisíc korun ročně. O kolik se však nákup nového bydlení prodraží, si zatím nikdo netroufne odhadnout,“ vysvětluje Dufek.

Prodraží se nejspíš novostavby, ale firmy budou muset myslet na to, aby trh nepřehltily s novými byty, které si nikdo nebude moci dovolit. Proto se bude muset začít stavět o něco levněji a na méně zajímavých lokalitách.

Starší panelákové byty však oproti tomu čeká podle analytiků spíše pokles. V poslední době není o takové nemovitosti zájem a realitním kancelářím zůstávají delší dobu v nabídce. Ale do staršího bytu musíte vložit nějaké peníze, abyste v něm mohli pohodlně bydlet. A vzhledem k tomu, že se rekonstrukce prodraží, tak je pravděpodobně jedno, jestli byt koupíte za více dnes za víc a ušetříte na jeho nákupu, nebo ho koupíte za rok a prodraží se vám rekonstrukce.

Nejvíc lidí chce rekonstruovat kuchyň, ukázal průzkum

Lidé chtějí podle průzkumu nejčastěji obnovit svou kuchyň, obývák nebo koupelnu. Podle průzkumu Poštovní spořitelny má v plánu rekonstrukci 80 procent dotazovaných. Většina respondentů by ráda rekonstruovat kuchyň. Po nové kuchyni touží 44 procent žen a překvapivě i 31 procent mužů. Je to pravděpodobně tím, že jsou velmi často kuchyně propojeny s obývacím prostorem.

Na druhém místě se umístil obývák s 28 procenty a třetí místností, kterou by dotazovaní chtěli zrekonstruovat je koupelna s 16 procenty. Až na čtvrtém místě se objevila úprava dětského pokoje. Na chvostu tabulky se umístila pracovna. Tu by si rádi obnovily pouhá dvě procenta respondentů.

Rekonstrukci koupelny by uvítalo více mužů než žen. „Domníváme se, že je to spíše pohodlností mužů. Z koupelny je menší nepořádek a je hotová dřív, než například rekonstrukce obýváku nebo kuchyně,“ vysvětluje Milan Jursík z Poštovní spořitelny.

Sousedům se prý nezávidí

Nejčastějším důvodem k rekonstrukci je obnova starého zařízení a snaha žít v lepším prostředí. Dotazovaní skoro vůbec v průzkumu neuváděli, že by je k obnově bydlení inspiroval například soused nebo příbuzný.

Od rekonstrukce může odradit samozřejmě finanční stránka a nedostatek času. Přes 66 procent dotazovaných nemá na rekonstrukci dostatek peněz. Ale ti, kteří tuto práci dlouhodobě odkládali, si letos spočítali, že na lenosti se momentálně spíše prodělá. Dokazují to i stavební firmy a dělníci, kteří mají na léto plné diáře. „První termín, který vám mohu nabídnout je někdy v říjnu,“ potvrzuje vytíženost malíř pokojů z Prahy.

Průzkum prováděla agentura Stem/Mark na reprezentativním vzorku populace. Dotazovaných bylo celkem tisíc a výzkum se prováděl v celé České republice v období od 11. do 15. dubna 2011.

Úrokové sazby hypoték jsou momentálně velmi nízko. „V průběhu roku však lze očekávat růst úrokových sazeb na trhu. Proto doporučuji nečekat a sjednat si hypotéku co nejdříve,“ radí analytik ČSOB Petr Dufek. Jak ukazuje FINCENTRUM HYPOINDEX, o hypotéky je velký zájem. V březnu banky poskytly hypotéky za 10 mld. Kč.

Anketa

Jsou byty a domy v Česku drahé?

Ano. (457)
 
Ne. (44)
 
Jak kde. (48)
 Celkem hlasovalo 549 čtenářů

Rozpočet na rekonstrukci bytu navyšte o třetinu >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

Dřevěná podlaha Jurečka | 04.04.2013 12:11
Dufek - myslitel Ferda | 22.04.2011 13:23

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 15.08.2016 00:00 Stavebnictví se zaseklo. Co mu pomůže?

Ekonomika šlape jako promazaný stroj, všechna odvětví hlásí růst, jen stavebnictví stále zaostává. První pololetí bylo obzvláště špatné pro bytovou výstavbu. Počet zahájených bytů v bytových domech v Praze klesl dokonce o 80 procent. Pokles výstavby v kombinaci s prodejním boomem doprovázeným levnými hypotékami se však začíná projevovat na rostoucích cenách bydlení.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
hypoindex-300-300-1

Luboš Smrčka | 12.08.2016 00:00 Energetická samostatnost je chiméra

Pozornost energetického světa se upřela k nejzápadnější části Kanárských ostrovů – k necelým 280 kilometrům čtverečným souše utopené v oceánu pod názvem El Hierro. Tento ostrov má jako cíl stát se energeticky naprosto samostatnou jednotkou založenou na energii větru a vody. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 11.08.2016 00:00 Nájemce má právo v bytě podnikat a chovat zvíře

Nový občanský zákoník poskytuje nájemci bytu řadu práv, mezi které patří i právo podnikat a chovat zvíře. Jaké jsou zákonné limity těchto práv nájemce? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 10.08.2016 00:00 Rodinný dům bez stavebního povolení: Realita nebo sen?

Stavba rodinného domu, bazénu či skleníku by již brzy měla být snadnější a rychlejší. Změny přinese novela stavebního zákona, kterou bude schvalovat vláda koncem srpna. Rodinný dům postavíte pouze na základě ohlášení, ke stavbě bazénu nebudete dokonce potřebovat ani to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.08.2016 00:00 Mladým se plní sny o bydlení

Vlastní bydlení si pořizují stále mladší lidé. Věková hranice se za poslední rok posunula dokonce pod hranici 40 let. Mladým pomáhají plnit sny především velmi příznivé podmínky na hypotečním trhu. Nechtějí ale bydlet stejně jako jejich rodiče. Co je pro mladé při výběru bytu nejdůležitější?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

23.08.2016 12:49 Pražské Modřany jsou magnetem pro developery

Chátrající průmyslové areály, nepřítomnost historických památek a volné plochy k zastavění je vše co nabízí pražská část Modřany. Jedná se zde o ráj pro developery, kteří nezahálejí a ve stagnujícím stavitelství zde zuřivě budují. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

22.08.2016 12:57 Nejdražší vilu na světě můžete nyní koupit za miliardu eur

Pokud by se vilu na Francouzské riviéře podařilo prodat za jednu miliardu eur (27 milionů korun), stala by se nejdražší na světě. Villa les Cedres leží na poloostrově St-Jean-Cap-Ferrat mezi Nice a Monakem na 14 hektarech pozemků a může se pochlubit deseti ložnicemi, 50 metrovým bazénem či exotickou botanickou zahradou. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.08.2016 13:22 Rezervujete dovolenou kartou? Ubytování přes booking.com není bezpečné

Pravděpodobné problémy se zabezpečením plateb skrz portál booking.com tíží nejen klienty, ale i samotné banky. Téměř čtvrt milionu Čechů ročne hledá přes tento portál ubytování. Nemálo z nich poté zjistí, že jim někdo vybral účet. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.08.2016 14:08 Stavba rodinných domů se od roku 2020 prodraží

Rok 2020 přinese změny ve výstavbě rodinných domů. Budou se stavět již jen domy s „téměř nulovou spotřebou energie“. Přísnější normy energetické náročnosti musí od letošního roku dodržovat již veřejné budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.08.2016 15:42 Developeři závádí pořadníky na nové byt

Poptávka především po menších nových bytech převyšuje nabídku. Developeři proto zavádějí na byty pořadníky. Byty, které nabízejí o letošních prázdninách, budou k nastěhování až v letech 2018 či 2019, zájemcům to ale nevadí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (81)
 
Spíše ano. (16)
 
Spíše ne. (30)
 
Rozhodně ne. (20)
 Celkem hlasovalo 147 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 15.08.2016 00:00 Stavebnictví se zaseklo. Co mu pomůže?

Ekonomika šlape jako promazaný stroj, všechna odvětví hlásí růst, jen stavebnictví stále zaostává. První pololetí bylo obzvláště špatné pro bytovou výstavbu. Počet zahájených bytů v bytových domech v Praze klesl dokonce o 80 procent. Pokles výstavby v kombinaci s prodejním boomem doprovázeným levnými hypotékami se však začíná projevovat na rostoucích cenách bydlení.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Luboš Smrčka | 12.08.2016 00:00 Energetická samostatnost je chiméra

Pozornost energetického světa se upřela k nejzápadnější části Kanárských ostrovů – k necelým 280 kilometrům čtverečným souše utopené v oceánu pod názvem El Hierro. Tento ostrov má jako cíl stát se energeticky naprosto samostatnou jednotkou založenou na energii větru a vody. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 11.08.2016 00:00 Nájemce má právo v bytě podnikat a chovat zvíře

Nový občanský zákoník poskytuje nájemci bytu řadu práv, mezi které patří i právo podnikat a chovat zvíře. Jaké jsou zákonné limity těchto práv nájemce? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 10.08.2016 00:00 Rodinný dům bez stavebního povolení: Realita nebo sen?

Stavba rodinného domu, bazénu či skleníku by již brzy měla být snadnější a rychlejší. Změny přinese novela stavebního zákona, kterou bude schvalovat vláda koncem srpna. Rodinný dům postavíte pouze na základě ohlášení, ke stavbě bazénu nebudete dokonce potřebovat ani to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »