Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Rozpočet na rekonstrukci bytu navyšte o třetinu

Autor: František Veselý | 22.04.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 2 komentáře
Rozpočet na rekonstrukci bytu navyšte o třetinu

Většina lidí, kteří mají dlouhodobě v plánu rekonstruovat svůj byt nebo dům, se k tomuto kroku odhodlá pravděpodobně letos. Od 1. ledna 2012 se zvedne DPH z 10 na 14 %, takže cena rekonstrukcí se prodraží.

Než se pustíte do rekonstrukce, nechte si udělat konkrétní návrh. Rozmyslete si, jestli budete upravovat jen jednu místnost, nebo rovnou celý byt. Nezapomeňte do rozpočtu započítat stavební materiál, práci řemeslníků a navýšení. Čím podrobnější rozpočet spolu s cenou za položku, tím se vám bude lépe orientovat v průběžné útratě.

Důležitá je také položka navýšení. „Když se chystáte na rekonstrukci, navyšte si finální rozpočet zhruba o jednu třetinu. Předejdete tím nepříjemnému překvapení z neplánovaných nákladů,“ doporučuje Denisa Salátková, tisková mluvčí Poštovní spořitelny.

Pokud byste chtěli rekonstrukci odložit na příští rok, prodraží se vám ještě víc. V případě, že letos zaplatíte za plánovanou rekonstrukci 200 tisíc korun, bude DPH 20 tisíc korun, od ledna příštího roku však počítejte s 28 tisíci. Jedná se však jen o hrubý odhad, protože se zvedne i cena materiálu a odměna za práci, kterou si řemeslníci naúčtují.

Pravděpodobně se zvednou i ceny nových bytů

Zvýšení DPH o čtyři procentní body, bude mít za následek vyšší ceny bytů, rekonstrukcí, ale i větší zatížení rozpočtu o splátky hypoték.

„Trh bydlení bude změnami zasažen hned dvakrát. První bude změna DPH a její zvýšení. Spolu s tím na lidi dolehne také odstranění daňového odpočtu úroků u hypoték,“ vysvětluje Petr Dufek, analytik ČSOB.

Ti, kteří si příští rok koupí byt nebo dům, si nebudou moci splátku u hypoték snížit daňovým odpočtem. „Doposud si lidé mohli odečíst až 300 tisíc korun ročně. O kolik se však nákup nového bydlení prodraží, si zatím nikdo netroufne odhadnout,“ vysvětluje Dufek.

Prodraží se nejspíš novostavby, ale firmy budou muset myslet na to, aby trh nepřehltily s novými byty, které si nikdo nebude moci dovolit. Proto se bude muset začít stavět o něco levněji a na méně zajímavých lokalitách.

Starší panelákové byty však oproti tomu čeká podle analytiků spíše pokles. V poslední době není o takové nemovitosti zájem a realitním kancelářím zůstávají delší dobu v nabídce. Ale do staršího bytu musíte vložit nějaké peníze, abyste v něm mohli pohodlně bydlet. A vzhledem k tomu, že se rekonstrukce prodraží, tak je pravděpodobně jedno, jestli byt koupíte za více dnes za víc a ušetříte na jeho nákupu, nebo ho koupíte za rok a prodraží se vám rekonstrukce.

Nejvíc lidí chce rekonstruovat kuchyň, ukázal průzkum

Lidé chtějí podle průzkumu nejčastěji obnovit svou kuchyň, obývák nebo koupelnu. Podle průzkumu Poštovní spořitelny má v plánu rekonstrukci 80 procent dotazovaných. Většina respondentů by ráda rekonstruovat kuchyň. Po nové kuchyni touží 44 procent žen a překvapivě i 31 procent mužů. Je to pravděpodobně tím, že jsou velmi často kuchyně propojeny s obývacím prostorem.

Na druhém místě se umístil obývák s 28 procenty a třetí místností, kterou by dotazovaní chtěli zrekonstruovat je koupelna s 16 procenty. Až na čtvrtém místě se objevila úprava dětského pokoje. Na chvostu tabulky se umístila pracovna. Tu by si rádi obnovily pouhá dvě procenta respondentů.

Rekonstrukci koupelny by uvítalo více mužů než žen. „Domníváme se, že je to spíše pohodlností mužů. Z koupelny je menší nepořádek a je hotová dřív, než například rekonstrukce obýváku nebo kuchyně,“ vysvětluje Milan Jursík z Poštovní spořitelny.

Sousedům se prý nezávidí

Nejčastějším důvodem k rekonstrukci je obnova starého zařízení a snaha žít v lepším prostředí. Dotazovaní skoro vůbec v průzkumu neuváděli, že by je k obnově bydlení inspiroval například soused nebo příbuzný.

Od rekonstrukce může odradit samozřejmě finanční stránka a nedostatek času. Přes 66 procent dotazovaných nemá na rekonstrukci dostatek peněz. Ale ti, kteří tuto práci dlouhodobě odkládali, si letos spočítali, že na lenosti se momentálně spíše prodělá. Dokazují to i stavební firmy a dělníci, kteří mají na léto plné diáře. „První termín, který vám mohu nabídnout je někdy v říjnu,“ potvrzuje vytíženost malíř pokojů z Prahy.

Průzkum prováděla agentura Stem/Mark na reprezentativním vzorku populace. Dotazovaných bylo celkem tisíc a výzkum se prováděl v celé České republice v období od 11. do 15. dubna 2011.

Úrokové sazby hypoték jsou momentálně velmi nízko. „V průběhu roku však lze očekávat růst úrokových sazeb na trhu. Proto doporučuji nečekat a sjednat si hypotéku co nejdříve,“ radí analytik ČSOB Petr Dufek. Jak ukazuje FINCENTRUM HYPOINDEX, o hypotéky je velký zájem. V březnu banky poskytly hypotéky za 10 mld. Kč.

Anketa

Jsou byty a domy v Česku drahé?

Ano. (458)
 
Ne. (44)
 
Jak kde. (48)
 Celkem hlasovalo 550 čtenářů

Rozpočet na rekonstrukci bytu navyšte o třetinu >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

Dřevěná podlaha Jurečka | 04.04.2013 12:11
Dufek - myslitel Ferda | 22.04.2011 13:23

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 19.09.2016 00:00 Není nájem jako nájem

Zájem o pořízení vlastního bydlení neustále roste. Ne každý ale na hypotéku dosáhne, a to ani při současných velmi nízkých úrokových sazbách. Navíc existuje řada lidí, kteří se raději nezadlužují a dávají přednost nájemnímu bydlení. Kolik lidí žije v nájemním bytě a za kolik? Jaké výhody přináší nájem oproti vlastnímu bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
banner-efpa-investujeme-a-hypoindex

Monika Hrušová | 16.09.2016 00:00 Nižší cena, ale je to o nervy...

Tak by se dala popsat situace, když si koupíte, respektive zarezervujete byt, který se má dostavět třeba až za dva roky. O developerské projekty je stále zájem. Ne všichni si chtějí pořídit byt v paneláku k rekonstrukci, ale touží po novostavbě. I tak nové, že na místě, kde má dům s byty stát, se ještě prohánějí zvířata. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 14.09.2016 00:00 Dědické právo v novém: Pozor na dluhy potápějící dědice!

Dědické právo doznalo podstatných změn s účinností nového občanského zákoníku a problematika dluhů v dědictví není výjimkou. Jak předejít předluženému dědictví? Jaké zákonné instituty můžeme využít k ochraně před předluženým dědictvím? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 09.09.2016 00:00 Ceny bytů i pozemků rostou nejrychleji za pět let

Ceny bytů a pozemků vzrostly ve druhém čtvrtletí 2016 nejrychleji od roku 2010. Naopak se nepatrně zpomalil růst cen rodinných domů. Vyplývá to z aktuálního čtvrtletního HB Indexu Hypoteční banky. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 08.09.2016 00:00 Hypotéka pro studenty vstupuje na český trh

Téměř každý student musí řešit během studia bydlení. Nejsnazší variantou je kolej, na kterou ale nedosáhne každý. Proto se většina studentů uchyluje ke společnému pronájmu bytu. I když sní o vlastním bydlení, bez dostatečných příjmů na něj nedosáhnou. První banka ale přichází s nabídkou hypotéky pro studenty. Je studentská hypotéka opravdu pro studenty? Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 23.09.2016 03:11

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.09.2016 14:45 Hotel Tančící dům otevřel své dveře

Dvě patra Tančícího domu v Praze na Rašínově nábřeží se přeměnila na čtyřhvězdičkový hotel. Většina pokojů hotelu má výhled na Pražský hrad. Investorem luxusního ubytování je bývalý fotbalista Vladimír Šmicer. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.09.2016 13:56 Wüstenrot má nového tiskového mluvčího

Jiří Janeček se stal od 15. září novým tiskovým mluvčím finanční skupiny Wüstenrot. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.09.2016 10:54 České reality začínají ovládat firmy ze zámoří

Noví investoři přicházejí do České republiky kupovat nemovitosti především z Austrálie a Jihoafrické republiky. Jejich zájem je jsou podnikatelské nemovitosti jako jsou obchodní centra, či kanceláře. V realitách nemají problém utrácet miliardy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

15.09.2016 12:03 Ceny bytů ve většině krajských měst míří vzhůru

Ve druhém čtvrtletí letošního roku zdražily byty v krajských městech včetně Prahy o 6,1 procenta. Nejvýraznější byl růst v Plzni, kde se oproti prvnímu čtvrtletí zvýšila průměrná prodejní cena o 14,4 procenta na 33 800 korun za metr čtvereční. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (228)
 
Spíše ano. (40)
 
Spíše ne. (40)
 
Rozhodně ne. (41)
 Celkem hlasovalo 349 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Monika Hrušová | 16.09.2016 00:00 Nižší cena, ale je to o nervy...

Tak by se dala popsat situace, když si koupíte, respektive zarezervujete byt, který se má dostavět třeba až za dva roky. O developerské projekty je stále zájem. Ne všichni si chtějí pořídit byt v paneláku k rekonstrukci, ale touží po novostavbě. I tak nové, že na místě, kde má dům s byty stát, se ještě prohánějí zvířata. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 19.09.2016 00:00 Není nájem jako nájem

Zájem o pořízení vlastního bydlení neustále roste. Ne každý ale na hypotéku dosáhne, a to ani při současných velmi nízkých úrokových sazbách. Navíc existuje řada lidí, kteří se raději nezadlužují a dávají přednost nájemnímu bydlení. Kolik lidí žije v nájemním bytě a za kolik? Jaké výhody přináší nájem oproti vlastnímu bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 14.09.2016 00:00 Dědické právo v novém: Pozor na dluhy potápějící dědice!

Dědické právo doznalo podstatných změn s účinností nového občanského zákoníku a problematika dluhů v dědictví není výjimkou. Jak předejít předluženému dědictví? Jaké zákonné instituty můžeme využít k ochraně před předluženým dědictvím? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »