Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Rozpočet na rekonstrukci bytu navyšte o třetinu

Autor: František Veselý | 22.04.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 2 komentáře
Rozpočet na rekonstrukci bytu navyšte o třetinu

Většina lidí, kteří mají dlouhodobě v plánu rekonstruovat svůj byt nebo dům, se k tomuto kroku odhodlá pravděpodobně letos. Od 1. ledna 2012 se zvedne DPH z 10 na 14 %, takže cena rekonstrukcí se prodraží.

Než se pustíte do rekonstrukce, nechte si udělat konkrétní návrh. Rozmyslete si, jestli budete upravovat jen jednu místnost, nebo rovnou celý byt. Nezapomeňte do rozpočtu započítat stavební materiál, práci řemeslníků a navýšení. Čím podrobnější rozpočet spolu s cenou za položku, tím se vám bude lépe orientovat v průběžné útratě.

Důležitá je také položka navýšení. „Když se chystáte na rekonstrukci, navyšte si finální rozpočet zhruba o jednu třetinu. Předejdete tím nepříjemnému překvapení z neplánovaných nákladů,“ doporučuje Denisa Salátková, tisková mluvčí Poštovní spořitelny.

Pokud byste chtěli rekonstrukci odložit na příští rok, prodraží se vám ještě víc. V případě, že letos zaplatíte za plánovanou rekonstrukci 200 tisíc korun, bude DPH 20 tisíc korun, od ledna příštího roku však počítejte s 28 tisíci. Jedná se však jen o hrubý odhad, protože se zvedne i cena materiálu a odměna za práci, kterou si řemeslníci naúčtují.

Pravděpodobně se zvednou i ceny nových bytů

Zvýšení DPH o čtyři procentní body, bude mít za následek vyšší ceny bytů, rekonstrukcí, ale i větší zatížení rozpočtu o splátky hypoték.

„Trh bydlení bude změnami zasažen hned dvakrát. První bude změna DPH a její zvýšení. Spolu s tím na lidi dolehne také odstranění daňového odpočtu úroků u hypoték,“ vysvětluje Petr Dufek, analytik ČSOB.

Ti, kteří si příští rok koupí byt nebo dům, si nebudou moci splátku u hypoték snížit daňovým odpočtem. „Doposud si lidé mohli odečíst až 300 tisíc korun ročně. O kolik se však nákup nového bydlení prodraží, si zatím nikdo netroufne odhadnout,“ vysvětluje Dufek.

Prodraží se nejspíš novostavby, ale firmy budou muset myslet na to, aby trh nepřehltily s novými byty, které si nikdo nebude moci dovolit. Proto se bude muset začít stavět o něco levněji a na méně zajímavých lokalitách.

Starší panelákové byty však oproti tomu čeká podle analytiků spíše pokles. V poslední době není o takové nemovitosti zájem a realitním kancelářím zůstávají delší dobu v nabídce. Ale do staršího bytu musíte vložit nějaké peníze, abyste v něm mohli pohodlně bydlet. A vzhledem k tomu, že se rekonstrukce prodraží, tak je pravděpodobně jedno, jestli byt koupíte za více dnes za víc a ušetříte na jeho nákupu, nebo ho koupíte za rok a prodraží se vám rekonstrukce.

Nejvíc lidí chce rekonstruovat kuchyň, ukázal průzkum

Lidé chtějí podle průzkumu nejčastěji obnovit svou kuchyň, obývák nebo koupelnu. Podle průzkumu Poštovní spořitelny má v plánu rekonstrukci 80 procent dotazovaných. Většina respondentů by ráda rekonstruovat kuchyň. Po nové kuchyni touží 44 procent žen a překvapivě i 31 procent mužů. Je to pravděpodobně tím, že jsou velmi často kuchyně propojeny s obývacím prostorem.

Na druhém místě se umístil obývák s 28 procenty a třetí místností, kterou by dotazovaní chtěli zrekonstruovat je koupelna s 16 procenty. Až na čtvrtém místě se objevila úprava dětského pokoje. Na chvostu tabulky se umístila pracovna. Tu by si rádi obnovily pouhá dvě procenta respondentů.

Rekonstrukci koupelny by uvítalo více mužů než žen. „Domníváme se, že je to spíše pohodlností mužů. Z koupelny je menší nepořádek a je hotová dřív, než například rekonstrukce obýváku nebo kuchyně,“ vysvětluje Milan Jursík z Poštovní spořitelny.

Sousedům se prý nezávidí

Nejčastějším důvodem k rekonstrukci je obnova starého zařízení a snaha žít v lepším prostředí. Dotazovaní skoro vůbec v průzkumu neuváděli, že by je k obnově bydlení inspiroval například soused nebo příbuzný.

Od rekonstrukce může odradit samozřejmě finanční stránka a nedostatek času. Přes 66 procent dotazovaných nemá na rekonstrukci dostatek peněz. Ale ti, kteří tuto práci dlouhodobě odkládali, si letos spočítali, že na lenosti se momentálně spíše prodělá. Dokazují to i stavební firmy a dělníci, kteří mají na léto plné diáře. „První termín, který vám mohu nabídnout je někdy v říjnu,“ potvrzuje vytíženost malíř pokojů z Prahy.

Průzkum prováděla agentura Stem/Mark na reprezentativním vzorku populace. Dotazovaných bylo celkem tisíc a výzkum se prováděl v celé České republice v období od 11. do 15. dubna 2011.

Úrokové sazby hypoték jsou momentálně velmi nízko. „V průběhu roku však lze očekávat růst úrokových sazeb na trhu. Proto doporučuji nečekat a sjednat si hypotéku co nejdříve,“ radí analytik ČSOB Petr Dufek. Jak ukazuje FINCENTRUM HYPOINDEX, o hypotéky je velký zájem. V březnu banky poskytly hypotéky za 10 mld. Kč.

Anketa

Jsou byty a domy v Česku drahé?

Ano. (458)
 
Ne. (45)
 
Jak kde. (48)
 Celkem hlasovalo 551 čtenářů

Rozpočet na rekonstrukci bytu navyšte o třetinu >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

Dřevěná podlaha Jurečka | 04.04.2013 12:11
Dufek - myslitel Ferda | 22.04.2011 13:23

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (385)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (63)
 Celkem hlasovalo 549 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »