Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Rozpočet na rekonstrukci bytu navyšte o třetinu

Autor: František Veselý | 22.04.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 2 komentáře
Rozpočet na rekonstrukci bytu navyšte o třetinu

Většina lidí, kteří mají dlouhodobě v plánu rekonstruovat svůj byt nebo dům, se k tomuto kroku odhodlá pravděpodobně letos. Od 1. ledna 2012 se zvedne DPH z 10 na 14 %, takže cena rekonstrukcí se prodraží.

Než se pustíte do rekonstrukce, nechte si udělat konkrétní návrh. Rozmyslete si, jestli budete upravovat jen jednu místnost, nebo rovnou celý byt. Nezapomeňte do rozpočtu započítat stavební materiál, práci řemeslníků a navýšení. Čím podrobnější rozpočet spolu s cenou za položku, tím se vám bude lépe orientovat v průběžné útratě.

Důležitá je také položka navýšení. „Když se chystáte na rekonstrukci, navyšte si finální rozpočet zhruba o jednu třetinu. Předejdete tím nepříjemnému překvapení z neplánovaných nákladů,“ doporučuje Denisa Salátková, tisková mluvčí Poštovní spořitelny.

Pokud byste chtěli rekonstrukci odložit na příští rok, prodraží se vám ještě víc. V případě, že letos zaplatíte za plánovanou rekonstrukci 200 tisíc korun, bude DPH 20 tisíc korun, od ledna příštího roku však počítejte s 28 tisíci. Jedná se však jen o hrubý odhad, protože se zvedne i cena materiálu a odměna za práci, kterou si řemeslníci naúčtují.

Pravděpodobně se zvednou i ceny nových bytů

Zvýšení DPH o čtyři procentní body, bude mít za následek vyšší ceny bytů, rekonstrukcí, ale i větší zatížení rozpočtu o splátky hypoték.

„Trh bydlení bude změnami zasažen hned dvakrát. První bude změna DPH a její zvýšení. Spolu s tím na lidi dolehne také odstranění daňového odpočtu úroků u hypoték,“ vysvětluje Petr Dufek, analytik ČSOB.

Ti, kteří si příští rok koupí byt nebo dům, si nebudou moci splátku u hypoték snížit daňovým odpočtem. „Doposud si lidé mohli odečíst až 300 tisíc korun ročně. O kolik se však nákup nového bydlení prodraží, si zatím nikdo netroufne odhadnout,“ vysvětluje Dufek.

Prodraží se nejspíš novostavby, ale firmy budou muset myslet na to, aby trh nepřehltily s novými byty, které si nikdo nebude moci dovolit. Proto se bude muset začít stavět o něco levněji a na méně zajímavých lokalitách.

Starší panelákové byty však oproti tomu čeká podle analytiků spíše pokles. V poslední době není o takové nemovitosti zájem a realitním kancelářím zůstávají delší dobu v nabídce. Ale do staršího bytu musíte vložit nějaké peníze, abyste v něm mohli pohodlně bydlet. A vzhledem k tomu, že se rekonstrukce prodraží, tak je pravděpodobně jedno, jestli byt koupíte za více dnes za víc a ušetříte na jeho nákupu, nebo ho koupíte za rok a prodraží se vám rekonstrukce.

Nejvíc lidí chce rekonstruovat kuchyň, ukázal průzkum

Lidé chtějí podle průzkumu nejčastěji obnovit svou kuchyň, obývák nebo koupelnu. Podle průzkumu Poštovní spořitelny má v plánu rekonstrukci 80 procent dotazovaných. Většina respondentů by ráda rekonstruovat kuchyň. Po nové kuchyni touží 44 procent žen a překvapivě i 31 procent mužů. Je to pravděpodobně tím, že jsou velmi často kuchyně propojeny s obývacím prostorem.

Na druhém místě se umístil obývák s 28 procenty a třetí místností, kterou by dotazovaní chtěli zrekonstruovat je koupelna s 16 procenty. Až na čtvrtém místě se objevila úprava dětského pokoje. Na chvostu tabulky se umístila pracovna. Tu by si rádi obnovily pouhá dvě procenta respondentů.

Rekonstrukci koupelny by uvítalo více mužů než žen. „Domníváme se, že je to spíše pohodlností mužů. Z koupelny je menší nepořádek a je hotová dřív, než například rekonstrukce obýváku nebo kuchyně,“ vysvětluje Milan Jursík z Poštovní spořitelny.

Sousedům se prý nezávidí

Nejčastějším důvodem k rekonstrukci je obnova starého zařízení a snaha žít v lepším prostředí. Dotazovaní skoro vůbec v průzkumu neuváděli, že by je k obnově bydlení inspiroval například soused nebo příbuzný.

Od rekonstrukce může odradit samozřejmě finanční stránka a nedostatek času. Přes 66 procent dotazovaných nemá na rekonstrukci dostatek peněz. Ale ti, kteří tuto práci dlouhodobě odkládali, si letos spočítali, že na lenosti se momentálně spíše prodělá. Dokazují to i stavební firmy a dělníci, kteří mají na léto plné diáře. „První termín, který vám mohu nabídnout je někdy v říjnu,“ potvrzuje vytíženost malíř pokojů z Prahy.

Průzkum prováděla agentura Stem/Mark na reprezentativním vzorku populace. Dotazovaných bylo celkem tisíc a výzkum se prováděl v celé České republice v období od 11. do 15. dubna 2011.

Úrokové sazby hypoték jsou momentálně velmi nízko. „V průběhu roku však lze očekávat růst úrokových sazeb na trhu. Proto doporučuji nečekat a sjednat si hypotéku co nejdříve,“ radí analytik ČSOB Petr Dufek. Jak ukazuje FINCENTRUM HYPOINDEX, o hypotéky je velký zájem. V březnu banky poskytly hypotéky za 10 mld. Kč.

Anketa

Jsou byty a domy v Česku drahé?

Ano. (455)
 
Ne. (44)
 
Jak kde. (48)
 Celkem hlasovalo 547 čtenářů

Rozpočet na rekonstrukci bytu navyšte o třetinu >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

Dřevěná podlaha Jurečka | 04.04.2013 12:11
Dufek - myslitel Ferda | 22.04.2011 13:23

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
hypostroj

Jana Zámečníková | 15.07.2016 00:00 Trh nových bytů v ohrožení

Mohlo by se zdát, že si developeři mnou ruce nad prodeji nových bytů. Opak je ale pravdou. Nové byty se sice prodávají jak na běžícím páse, nabídka dostupných bytů se ale nebezpečně tenčí a nové projekty se neschvalují. Mají developeři plán B? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 14.07.2016 00:00 Markus Arnold: Měníme peníze v cihly

Společnost Arnold Investments pomáhá propojovat bohaté investory s institucionálními při prodeji nemovitostí. Majitel společnosti Arnold Investments Markus Arnold se podělil o zajímavé zkušenosti z realitního trhu ve Vídni, Praze, Bratislavě a Budapešti. Jaká další města mohou být zajímavou investiční příležitostí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.07.2016 00:00 Ceny bytů: Česko dýchá na záda západní Evropy

Realitní trh napříč Evropou je velmi rozmanitý. Zatímco na jednom konci koupíte za 200 tisíc eur nemovitost o rozloze více než 200 m2, na druhém za stejnou cenu pořídíte pouhých 11 m2. Jak si stojí Česká republika v evropském srovnání?  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 13.07.2016 14:37

Zbyněk Drobiš | 08.07.2016 00:00 Kolik osob může žít v nájemním bytě?

Nový občanský zákoník upravuje problematiku počtu osob žijících v bytě, a to stanovením jednotlivých práv a povinností nájemce a pronajímatele. Pojďme se blíže zaměřit na tuto zákonnou úpravu k lepší znalosti nájemního práva. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

22.07.2016 12:37 Česká spořitelna má zálusk na nejvyšší mrakodrap v Praze

REICO investiční společnost České spořitelny chce od skupiny PPF Petra Kellnera koupit nejvyšší pražský mrakodrap City Tower. Transakci by měl do měsíce schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.07.2016 12:23 Majitelem bývalého kláštera na náměstí Republiky je slovenský miliardář

Účetní závěrka společnosti Eco-Invest ukázala, že bývalý klášter na pražském náměstí Republiky patří slovenskému miliardáři Milanovi Fil´ovi. Miliardář přitom vlastnictví oficiálně popíral.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.07.2016 13:16 Na čtrnácti místech Prahy vyrostou mrakodrapy

Ve čtrnácti lokalitách v Praze vyrostou mrakodrapy až s 27 podlažími. S výstavbou mrakodrapů na Roztylech, Chodově, Rohanském ostrově, ve Vysočanech či Libni počítá návrh nového metropolitního územního plánu Prahy, který by měl platit od roku 2020. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.07.2016 13:00 AirBnB se zaměří na byznysmeny

Ubytovací platforma AirBnB rozšiřuje své pole působnosti, připravuje web pro byznysmeny. Platforma navíc začala ve Spojených státech nabízet ubytování v soukromých bytech firemním klientům přes cestovní agentury.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.07.2016 12:59 Metrostav míří před soud kvůli šizení stavebních prací

Jedna z největších stavebních společností v České republice Metrostav čelí obžalobě z šizení některých stavebních prací při opravě hotelu Bohemia v Chrudimi. Pracovníci společnosti se měli údajně pokusit o dotační podvod za desítky milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Ubytovali byste u sebe doma uprchlíky?

Ano. (1193)
 
Ne. (1488)
 
Nevím. (49)
 Celkem hlasovalo 2730 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 14.07.2016 00:00 Markus Arnold: Měníme peníze v cihly

Společnost Arnold Investments pomáhá propojovat bohaté investory s institucionálními při prodeji nemovitostí. Majitel společnosti Arnold Investments Markus Arnold se podělil o zajímavé zkušenosti z realitního trhu ve Vídni, Praze, Bratislavě a Budapešti. Jaká další města mohou být zajímavou investiční příležitostí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.07.2016 00:00 Trh nových bytů v ohrožení

Mohlo by se zdát, že si developeři mnou ruce nad prodeji nových bytů. Opak je ale pravdou. Nové byty se sice prodávají jak na běžícím páse, nabídka dostupných bytů se ale nebezpečně tenčí a nové projekty se neschvalují. Mají developeři plán B? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.07.2016 00:00 Ceny bytů: Česko dýchá na záda západní Evropy

Realitní trh napříč Evropou je velmi rozmanitý. Zatímco na jednom konci koupíte za 200 tisíc eur nemovitost o rozloze více než 200 m2, na druhém za stejnou cenu pořídíte pouhých 11 m2. Jak si stojí Česká republika v evropském srovnání?  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »