Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


RSČS poradí, na co se zaměřit při prohlídce nemovitosti

-    Důkladná prohlídka za přítomnosti odborníka odhalí nedostatky, pozor na vlhkost a plísně

-    Důkladně si prověřte sousedy a okolí

-    Prohlídku absolvujte za denního světla a v době, kdy jsou doma i ostatní obyvatelé kvůli posouzení hluku

-    Nechte si předložit všechny dokumenty – vyúčtování energií, o provedené rekonstrukci apod.

-    Cena by měla odpovídat stavu nemovitosti, makléři RSČS pomohou s jejím správným stanovením

Jedním z nejdůležitějších kroků při výběru nového bydlení je důkladná prohlídka kupovaného bytu či domu. Základní informace se zájemce dozví z inzerátu a od prodávajícího či makléře. Ale teprve prohlídka na vlastní oči ukáže, zda nemovitost nemá vady a jestli se potenciálnímu kupci bude vůbec líbit. „Stav kupované nemovitosti by měl odpovídat požadované ceně. Důležité je proto už na počátku stanovit správnou tržní cenu, s čímž poradí profesionální makléři. Kupujícímu se pak vyplatí zkušeného odborníka přizvat na prohlídku nemovitosti, aby mu ji pomohl zhodnotit a upozornil ho na všechny podstatné detaily. Prodávajícímu zase makléř pomůže připravit potřebné podklady i samotný byt či dům na návštěvu zájemců, například za využití home stagingu,říká Martin Němeček, předseda představenstva Realitní společnosti České spořitelny (RSČS).

Už první okamžiky po příchodu do nemovitosti hodně napoví a hrají svou roli při konečném rozhodování. Prodávající by proto neměl zapomenout na důkladný úklid a před prohlídkou vyvětrat a nevařit. „Pokud vlastníte domácí mazlíčky, zajistěte, aby neobtěžovali zájemce. Připravte si energetický průkaz, ale ještě lépe složenky a účty, na kterých doložíte náklady na provoz nemovitosti. Dnes se stále více lidí zajímá o energetickou náročnost a s velkou pravděpodobností budou chtít tyto informace znát. Nezapomeňte na slušné oblečení a milé vystupování, i to může uzavření obchodu ovlivnit. Vedení prohlídky je pak nejlepší přenechat makléři,“ radí Jiří Froněk, ředitel franšízové pobočky RSČS/Fresh Reality.

Ač první dojem vždy velmi zapůsobí, zájemce by se neměl nechat ovlivnit skutečnostmi, které může odstranit či změnit, např. vybavením domácnosti či zanedbanou údržbou. Soustředit by se měl na podstatné faktory – stav nemovitosti, blízké okolí a sousedy, dispoziční řešení, umístění bytu v domě, případné vady jako praskliny, vlhkost apod. „Zejména přílišná vlhkost bývá často problém, a to nejen v rodinných domech. Dnešní novostavby jsou velmi dobře izolované, ale nemají zajištěné dostatečné větrání. Pak je v nich vysoká vlhkost a tvoří se plísně. O klimatu v místnosti nejvíce napoví oblast kolem oken a rohy místností, které často bývají skryté za nábytkem. Jakmile objevíte vlhké mapy na stěnách či známky plísně, poohlédněte se raději jinde. Takových vad se budete jen těžko zbavovat,“ doporučuje Jiří Froněk. Na prohlídku by zájemci měli chodit zásadně za denního světla, protože jedině tak zjistí, jak je byt prosvětlený. Umělé osvícení ve večerních hodinách navíc často vytvoří zkreslený dojem.

Dispoziční řešení by mělo vyhovovat základním požadavkům, ale většinou jde provést stavební úpravy. Důležité je se dopředu informovat, které zdi jsou nosné a nelze je bourat. Tak bude stanoven rámec, které změny jsou proveditelné. Kupující by si měl od prodávajícího nechat předložit doklady o tom, zda, kdy a jaká rekonstrukce byla na nemovitosti provedená. Výrazně napoví stav oken, podlah i zařízení bytu, jako je třeba topení. Staré vypínače a vodovodní baterie naznačují, že pravděpodobně bude nutná výměna elektroinstalace i rozvodů vody.

Na prohlídku by měl zájemce jít ideálně v době, kdy jsou doma i ostatní obyvatelé. Může tak vnímat okolní zvuky z běžného provozu v domě. Například jestli od sousedů neslyší každé slovo či kvůli špatným kročejovým izolacím klapot bot. Pokud je byt umístěn v blízkosti výtahu či nad roletami garáží, měl by být potenciální kupec obezřetný a dobře si poslechnout, zda způsobovaný hluk nebude příliš rušit. Také je důležité si zjistit, zda v těsném sousedství nejsou obchody a provozovny, kam auta začnou zajíždět v pět hodin ráno. Zájemce by se při prohlídce měl zaměřit i na možnost parkování, okolí a sousedy. „V bytovém domě sledujte, v jakém stavu jsou společné prostory, výtah, schránky. Podívejte se na jména lidí, kteří zde bydlí,z toho lze něco vyčíst. Pohled na zádveří a vstupní dveře souseda napoví, jaký by mohl být. Toto by kupující neměli podceňovat. Špatný soused dokáže i krásný byt proměnit v peklo na zemi,“ varuje Jiří Froněk.

RSČS poradí, na co se zaměřit při prohlídce nemovitosti >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (386)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (63)
 Celkem hlasovalo 550 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »