Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


RSTS: Jak se naučit hospodaření s penězi

Autor: | 25.02.2009 10:20 | Kategorie: Stavební spoření | Komentáře zakázány komentářů

Přestože každé ráno posíláme dítě do školy, nenaučí se tam všechno. Například správně hospodařit s penězi je musíme naučit my - rodiče. Vyplatí se tedy nedávat potomkům příliš vysoké kapesné či jim kupovat hned vše, na co si vzpomenou. Zkrátka finančně je nerozmazlovat a naučit je šetřit.

Naučit své dítě zacházet s penězi, není jednoduchá záležitost, ale nejlepším výukovým plánem je jít mu příkladem. Pokud dítě uvidí, že přemýšlíte nad tím, za co peníze utratit, a že není nutné mít hned vše, máte z poloviny vyhráno. Ukázat dítěti, že peníze takzvaně nerostou na stromě a že je potřeba se s nimi naučit zacházet, může rodič mnoha způsoby. Nechte dítě, ať si ukládá své peníze do prasátka, nejlepší je jej motivovat novou hračkou či vysněným mobilem. Pokud si jej alespoň z části zaplatí samo, bude si ho více vážit. 

Jelikož z kapesného či brigády dítě moc peněz nenašetří, můžete mu pomoci do budoucna vy. Nejlepší možností na tuzemském trhu je stavební spoření, které umožňuje spořit libovolně zvolenou částku. Jak spořit na děti vysvětluje ing. Petr Zaremba, ředitel odboru řízení aktiv a pasiv Raiffeisen stavební spořitelny a. s.: „Možná by byla lepší formulace nikoliv „na děti“, ale „pro děti“. Smlouva samozřejmě nemusí být uzavřena jen na dospělé členy domácnosti, ale i na děti. Je to naopak v současné době velmi výhodný a zároveň bezpečný způsob uložení peněz.“ Založit je mohou za své děti rodiče, spořit za ně ale již může kdokoli. Stavební spoření má zde tu výhodu, že můžete dítěti uzavřít po sobě minimálně tři smlouvy po šesti rocích. „A tak můžete svému potomkovi připravit k jeho osmnáctým narozeninám hezký dáreček. Ve škole se děti sice naučí znát čísla, počítat, ale pokud své ekonomické vzdělání nerozvíjí později na školách k tomu určených, často netuší, že svět financí není tak jednoduchý jak na první pohled vypadá. A stavební spoření se pak náramně hodí jako základ pro další spoření nebo záloha na koupi vlastního bytu. Dětem pak odpadne řada problémů, které nyní mladé dvojice řeší, když se chtějí postavit na vlastní nohy,“ dodává.

Váš potomek tak nejen že bude mít finanční základ na samostatné bydlení, ale může později zažádat u stavební spořitelny i o úvěr, jehož vyřízení je mnohem snazší než u běžných hypoték. Pokud v průběhu spoření přijde nečekaná událost, například se vám rozbije střecha na domě, můžete tyto finanční prostředky využít, přestože vaše dítě ještě není plnoleté. Jak dokládá Petr Zaremba z Raiffeisen stavební spořitelny a. s.: „Pokud chtějí rodiče disponovat s takto naspořenými penězi, například zažádat o úvěr, musí požádat opatrovnický soud o ustavení opatrovníka, který bude dítě zastupovat. Soud se pak rozhoduje podle toho, na co chce rodina peníze použít a zda budou využité ve prospěch dítěte. Bez problémů by měla ale být například rekonstrukce domu či bytu, ve kterém potomek žije.“ Další velkou výhodou stavebního spoření určitě je, že do jednoho úvěrového případu lze slučovat i více smluv příbuzných osob. Investiční možnosti rodiny tak významně rostou.

RSTS: Jak se naučit hospodaření s penězi >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (364)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 521 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »