Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Růst polského stavebnictví se nezastaví, přesto však stavaře čeká nelítostný konkurenční boj

Ředitelé polských stavebních společností potvrzují své predikce pokračování růstu polského stavebnictví v 2011 (růst o 3,4 %). Růstový trend by měl pokračovat i v roce příštím, avšak již pozvolněji.

Konsistentně se zvětšuje podíl společností, které mají větší množství zakázek než před 12 měsíci. Současně ale také zintenzivňuje tvrdý konkurenční boj. Za nejefektivnější způsob získávání zakázek považují firmy tendry, jejichž transparentnost se za poslední tři roky výrazně zlepšila. Prioritou pro dalších 12 měsíců bude tlak na zlepšení nákupních procesů stavebních společností. Tyto závěry vyplývají z nejnovější Kvalitativní studie polského stavebnictví 2011, kterou vypracovala společnost CEEC Research ve spolupráci se společnostmi KPMG Polsko a Norstat Poland .,,Polské stavebnictví krize zasáhla pouze formou zpomalení předchozího rychlého růstu, na rozdíl od ČR nebo SR, kde došlo ke zcela znatelnému propadu sektoru. Pro další vývoj však bude klíčové zlepšení poptávky ze strany privátních investorů, investiční plány polské vlády a objem dotací z EU fondů po roce 2012,“ komentuje Jiří Vacek, Ředitel společnosti CEEC Research.          

Polské stavebnictví bude i v tomto roce pokračovat v růstu, nicméně hodnoty z let 2006 – 2008 přesahující 10 % (ročně) jsou již minulostí. Vývoj v tomto roce (3,4 %) by měl odpovídat pozvolnějšímu růstu viditelnému již v roce minulém (3,5 %). Stále se však jedná o nejlepší očekávaný výsledek v zemích Visegrádské čtyřky. To potvrzuje i Steven Baxtedpartner společnosti KPMG Polsko zodpovědný za sektor stavebnictví: „Aktuální situace v polském stavebnictví vypadá optimisticky, růst v tomto roce by zde měl být nejvyšší ze zemí Visegrádské čtyřky.“ Tržby polských stavebních firem by v tomto roce měly kopírovat vývoj celého odvětví (ředitelé společností predikují růst o 3,5 %). Přibližně polovina polských firem si věří, že předstihne svoji konkurenci, optimističtější jsou v tomto smyslu především malé a střední firmy. Vytížení kapacit stavebních společností v březnu dosahovalo v průměru 71 % (70 % v březnu 2010), na čemž se samozřejmě podepsala sezónnost prací.

Třetina firem udává vyšší počet nových zakázek než před rokem. Průměrný počet měsíců, na který mají stavební společnosti nasmlouvány zakázky do budoucna, je 10 měsíců – opět nejvyšší zásoba práce v zemích Visegrádské čtyřky. Jako nejefektivnější způsob získávání svých zakázek ředitelé firem uvádějí tendry. Za poslední tři roky došlo k výraznému zlepšení transparentnosti těchto výběrových řízení. Nárůst množství nasmlouvaných zakázek (oproti situaci před šesti měsíci) měl vliv rovněž na pokles podílu firem, které jsou ochotny akceptovat zakázku s nulovou nebo zápornou marží. Situaci komentuje CFO společnosti J&P Avax – Poland Ioannis Koletsos : „Pro nás je polský trh obrovskou příležitostí v Evropě, protože si udržuje nejvyšší růst a také disponuje dlouhodobě stabilním počtem nových zakázek.“ Současně ale na trhu probíhá i tvrdý konkurenční boj – dvě ze tří firem porušily své interní předpisy (svůj risk management), aby zakázku získaly.

Všechny polské firmy se cítí ve svém rozvoji limitovány, a to především byrokracií, vysokými mzdovými náklady, tvrdou konkurencí a také nedostatečnou poptávkou především financovanou ze soukromých zdrojů. Polské firmy jako jediné v zemích Visegrádské čtyřky zaznamenávají větší komplikace s poptávkou financovanou ze soukromých zdrojů než z veřejných zdrojů (na rozdíl od ČR, SR a HU). Polské stavebnictví využívá rozsáhlé prostředky (z veřejných rozpočtů i EU fondů) investované do zlepšení infrastruktury. Rovněž také pomáhají investice spojené s blížícím se fotbalovým mistrovstvím (EURO 2012). To potvrzuje i generální ředitel společnosti Hochtief Polsko Henryk Liszka: ,,Polský trh v posledních letech zaznamenal dva významné impulzy, a to finanční podporu z fondů EU a také rozhodnutí o pořádání EURO 2012 v Polsku. Oba tyto faktory mají výrazný vliv na náš trh.“ Naopak problémy s nedostatkem pracovní síly jsou minimální (stejně tak jako v ostatních zemích V4).

Prioritami polských stavebních společností pro nadcházejících 12 měsíců bude především zlepšení jejich nákupních procesů (tj. identifikace interní poptávky na úrovni celé společnosti/projektu, výběr vhodných produktů/služeb, nastavení metod výběru dodavatelů atd.) a také zlepšení efektivity jejich fungování. Akvizice zůstávají pro polské stavební firmy stále nejméně důležitou prioritou.

Kvalitativní studie polského stavebnictví 2011 v plné verzi je k dispozici k bezplatnému stažení na internetových prezentacích společnosti CEEC Research www.studieStavebnictvi.cz, kde lze také získat více informací, případně nás můžete kontaktovat na: kontakt@CEEC.Eu

Růst polského stavebnictví se nezastaví, přesto však stavaře čeká nelítostný konkurenční boj >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »