EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

01. 12. 2015

0 komentářů

S žádostí o výměnu za plynový kotel určitě neotálejte

 


 

Evropské státy postupně zakazují kotle na tuhá paliva. Do roku 2022 bude pod pokutou 50 tisíc korun zakázáno používání asi 75 procent kotlů. „Kotlíkové dotace jsou vynikající myšlenkou a musím říci, že vítáme každou iniciativu, která výrazně omezí emise a zlepší naše životní prostředí. Investice do kotlů na pevná paliva jsou však již dnes takřka nesmyslné. Uhlí bude stále dražší, nařízení v Evropě budou stále více omezovat emise polétavých prachů a lze očekávat, že v horizontu maximálně 10 let už nebude uhlí vůbec pro lokální vytápění využíváno“, říká Jan Valenta, předseda Rady Českého plynárenského svazu (ČPS). Volba nového uhelného kotle není podle ČPS cesta správným směrem, může být volbou jen na krátký čas, protože nelze vyloučit, že brzy v budoucnu bude uhelnými kotli opět ovzduší znečišťováno nad zákonem přípustnou míru.

 Na výměnu kotlů v České republice je nyní připraveno celkem 9 miliard korun. „Ze strany nabízených dotací se poprvé v ČR nejedná o prostou výměnu kotlů, ale o nabídku komplexního servisu. Stát vám nyní přispěje 85 procent na celkové uznatelné náklady, tedy více než 127 tisíc korun nejen na plynový kotel, ale i na další náklady, jakými jsou vyvložkování komína, vybudování plynové přípojky k domu, instalaci kotle, případně dotaci i na nová topná tělesa nebo jejich rekonstrukci,“ dodává Jan Valenta z ČPS. „Tato příležitost zde nikdy nebyla. Nyní si lze s 85 procentní dotací nejen vyměnit kotel na plyn, ale modernizovat celý systém vytápění v rodinném domě.“ Ještě dalších 5 procent dotací navíc dostanou domácnosti v oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší, jejichž seznam připravilo ministerstvo životního prostředí. S kvalitou vzduchu jsou dnes na tom u nás nejhůře severní a střední Morava a severní a střední Čechy.

 Jednotlivé plynárenské společnosti RWE, E.ON a Pražská plynárenská připravili zájemcům o výměnu za moderní plynový kotel nyní své nabídky. Jedná se např. o vyřízení dotací bez papírování a obíhání úřadů, demontáž stávajícího kotle a jeho ekologickou likvidaci, úpravu spalinové cesty a případné vyvložkování komína, zajištění energetického posudku domu, výstavbu přípojky i nové otopné soustavy, montáže kotlů, služby energetického specialisty a projektové dokumentace, drobná opatření na snížení energetické náročnosti domu atd.

 Vytápění na plyn, kromě toho, že je výrazně ekologičtější, je zejména velmi pohodlné. Jednoduše otočíte knoflíkem v obýváku nebo nastavíte hodnotu tepelné pohody na vašem zařízení. Při výměně kotle na plyn již nikdy nebudete muset přikládat pravidelně do kotle, objednávat a skládat uhlí, vynášet popel atd. Uvolní se Vám i skladovací prostor v domě pro uhlí, nepotřebujete plechovou popelnici na žhavý popel, odpadne Vám i časté malovaní zaprášených interiérů domu. Všechny tyto náklady si musíte připočítat k ceně uhlí, které v konečném důsledku podle propočtů nevychází levněji než zemní plyn. V neposlední řadě pořízením nového moderního kondenzačního kotle na plyn významně zvýšíte hodnotu Vaší nemovitosti.

 Podle odhadů ministerstva životního prostředí bude potřeba do roku 2022 vyměnit v ČR většinu, tedy asi 360 tisíc zastaralých kotlů. Pak už nebude možné topit ve starých neekologických kotlích. Stát již nyní připravuje nový zákon o ochraně ovzduší, který by měl umožnit obecním úřadům, aby mohly zkontrolovat domácnosti, čím v kamnech topí, pokud budou škodit životnímu prostředí. Dnes již není přípustné, aby lidé svým jednáním a volbou špatného paliva pro topení škodili druhým. Když se zahajoval v roce 1991 v ČR program Teplice, studie došly k závěru, že lokální topeniště jsou největším faktorem znečištění. Přijal se program plynofikace, na který stát přispěl 6,3 miliardy korun. Ovzduší se u nás velmi výrazně zlepšilo. Jistě k tomu pomohlo i odsiřování elektráren, ale místní topeniště měla rozhodující vliv. „Nyní je v ČR po více než 20 ti letech stejná šance výrazně snížit koncentrace škodlivin v ovzduší a záleží na každém z nás, jaký kotel si zvolíme,“ říká Jan Valenta, předseda Rady ČPS a dodává:“ Pomocí tohoto nového balíčku na plynové kotle se domníváme se, že by mohlo být pořízeno až 100 tisíc plynových kondenzačních kotlů.“
Zdroj : Tisková zpráva  Český plynárenský svaz

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Průzkum potvrdil to, co je vidět. Třetina domů neprošla vnější rekonstrukcí

Třetina českých rodinných domů nikdy neprošla žádnou vnější rekonstrukcí, přitom jejich průměrné stáří je dle údajů ČSÚ 51 let. Více než polovina domů má nová okna, třetina je zateplená nebo po výměně či opravě střechy. Trojskla s lepšími tepelně-izolačními vlastnostmi má jen necelá čtvrtina lidí, zateplení fasády silnější než 16 cm jen 5 %. Údaje […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 07. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *