Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Sazby bank se přibližují, co to znamená pro klienty?

Autor: Luboš Svačina | 10.11.2010 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Sazby bank se přibližují, co to znamená pro klienty?

Zostřená konkurence tlačí úrokové sazby hypoték dolů a u delších fixací se začínají nabídkové úrokové sazby jednotlivých bank velmi výrazně přibližovat. Klienti již nemusejí tolik hledět na výši úrokové sazby a mohou si mezi bankami o to více vybírat.

FINCENTRUM HYPOINDEX v pravidelných měsíčních intervalech monitoruje vývoj průměrných úrokových sazeb skutečně poskytnutých hypoték, přičemž součástí statistik jsou také údaje o průměrných úrokových sazbách hypoték s 1, 3 a 5letou fixací úrokové sazby.

Vedle těchto statistik, na kterých se banky přímo podílejí, sledujeme v méně pravidelných intervalech vývoj nabídkových úrokových sazeb, kde zdrojem dat jsou veřejně dostupné úrokové sazebníky jednotlivých bank. Sazby uváděné v následujících grafech odpovídají hypotéce do 85% hodnoty nemovitosti (LTV) a částce 2 miliony korun.   

Tip: Poslední porovnání nabídkových úrokových sazeb jsme publikovali v článku „ Vánoční hypotéka KB od 3,75 %... a co nabízí ostatní?“.

Rozdíly mezi nabízenými sazbami se zmenšují

Kromě možnosti porovnání nabídkových úrokových sazeb jednotlivých bank, umožňují tyto statistiky také sledování zajímavých trendů, které hýbou českým hypotečním trhem. V posledních měsících na trhu například pozorujeme citelné přibližování úrokových sazeb hypoték s fixací na tři a zejména pět let. U tohoto typu hypoték se rozdíl mezi nejlevnější a nejdražší bankou na trhu smrštil na necelý procentní bod

  

 

Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX,(kliknutím graf zvětšíte) 

Opačný vývoj sledujeme u hypoték se sazbou fixovanou na jeden rok. V této kategorii, jak se zdá, se začínají cenové nůžky spíše rozevírat, jak naznačuje následující graf. Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX
Poznámky k aktuálně nabízeným úrokovým sazbám:
  • ČSOB a Hypoteční banka nabízejí až do 3 milionů obě banky slevu 0,1 % za každý milion. U ČSOB je možné jít se sazbou ještě níž pokud si klient bude zasílat plat na účet v ČSOB (-0,15 %) a při uzavření 2 ze 3 pojištění /úvěrové, domácnosti, nemovitosti/, z nichž alespoň jedno je pojištění úvěru - 0,10 %.
  • Česká spořitelna nabízí nad rámec uvedených sazeb slevu až 1 procentní bod. Za aktivní využívání Osobního účtu (-0,5´%), za Ideální hypotéku s úrokovým zvýhodněním (-0,5 %)
  • LBBW Bank do poloviny září 2009 působila pod názvem BAWAG Bank
  • nabízené sazby GE Money Bank jsou podmíněny otevřením účtu Genius a sjednáním pojištění schopnosti splácet.
  • úrokové sazby mBank odpovídají hypotéce do 80 % LTV, nad tuto hranici mBank hypotéky neposkytuje
  • sazby UniCredit Bank odpovídají hypotéce Individual a vztahují se na nově poskytnuté úvěry, podmínkou je pojištění proti neschopnosti splácet a otevření osobního konta UniCredit Bank s kreditní kartou.
  • sazby Volksbank do 6. 9. 2010 odpovídaly hypotéce s 80% LTV, poté došlo k přepásmování, aktuální sazby již odpovídají 85% hypotéce 

Přibližování nabídek jednotlivých bank potvrzují také statistiky společnosti Golem Finance, která rovněž dlouhodobě sleduje rozdíl mezi nejlevnější a nejdražší nabídkou na trhu. „Prostor mezi minimální a maximální sazbou se v letošním roce zúžil. Rozdíl u hypoték do 70 % hodnoty nemovitosti a tříletou fixací nyní činí 0,77% což je polovina než před rokem. Je to signál, že banky zostřují v této kategorii konkurenční boj,“ komentuje aktuální vývoj na trhu Libor Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance.

Graf 4, 5: Minimální a maximální úrokové sazby hypoték


Zdroj:
MEDIA INFO GOLEM FINANCE

"Historicky nejnižší rozdíl maxima a minima byl v období vrcholícího boomu hypoték, tedy v roce 2007 a v první polovině roku 2008. Ve druhé polovině roku 2008 a především s příchodem finanční krize (na podzim 2008) začaly banky razantně měnit své cenové politiky a rozdíl se prohloubil. V současné době lze očekávat, že banky budou i nadále ostře sledovat konkurenci a rozdíl by se měl pohybovat pod 1% v nejoblíbenějších fixacích, tedy u tříleté a pětileté sazby," odhaduje Libor Ostatek.

Klientům hraje vývoj na trhu do karet

Z pohledu klienta se jedná o pozitivní vývoj. Nejen že úrokové sazby klesají, ale klienti se nemusejí obávat, že při výběru banky sáhnou vedle. A při výběru se mohou více soustředit na ostatní parametry hypotéky, jako je například výše poplatků, rozsah doplňkových služeb či variabilita produktu.

Výsledkem zmíněného trendu navíc může být klesající zájem o refinancování hypoték. Díky menším rozdílům v nabídkových úrokových sazbách se klientům nevyplatí se svou hypotékou přecházet ke konkurenci, což mimochodem potvrzuje náš nedávný průzkum, jehož výsledky jsme publikovali v článku „ Refinancování ztrácí díky poklesu úrokových sazeb na atraktivitě “.

Anketa

Splácíte v současnosti hypotéku?

Ano (492)
 
Ne (362)
 Celkem hlasovalo 854 čtenářů

Sazby bank se přibližují, co to znamená pro klienty? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (362)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 518 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »