Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Sazby hypoték na novém rekordu. 2/3 akcí míří na poplatek

02.11.2015 21:09 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Tagy: GOFI Golem Finance Hypotéka

Hypotéky jsou zase o něco levnější. Průměrná úroková sazba v říjnu klesla na 2,14 %, jak vyplývá z dat makléřské společnosti GOLEM FINANCE. Jak se budou vyvíjet sazby po zbytek roku a na co se máme připravit v roce 2016?

Podle statistik společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti hypoték a mapuje nabídky všech bank na trhu prostřednictvím indexů GOFI, klesla průměrná nabídková sazba hypoték na nové historické minimum. Ukazatel GOFI 70 zohledňující průměrnou úrokovou sazbu nejčastěji nabízených hypoték klesl v říjnu na 2,14 %, čímž posunul dosavadní rekord z dubna 2015 o další setinu níže.

Podobně reagovaly i indexy mapující sazby ve vyšších pásmech LTV. U úvěrů do 85 % zástavní hodnoty nemovitosti klesla průměrná úroková sazba o 4 setiny na 2,28 %, ale stále zůstává nad rekordní dubnovou hodnotou. Tehdy banky 85ky nabízely v průměru se sazbou 2,24 %. Markantní zlevnění pozorujeme u hypoték do 100 % LTV. Tento typ úvěrů v současnosti standardně nabízí 9 hypotečních bank a průměrná nabídková sazba klesla na 3,25 %.

Pouze nepatrnou změnu jsme zaznamenali u floatových sazeb, kde před pár dny došlo ke zlevnění variabilní hypotéky jedné z bank. Změna v řádu několika málo setin však měsíční průměr indexu GOFI70VAR neměla šanci ovlivnit a ten aktuálně stále stagnuje na 2,37 %.

Při refixaci mohou klienti ušetřit tísícovky

V meziročním srovnání jsou nyní sazby zhruba o 3 desetiny procenta níže. V korunovém vyjádření posun sazeb z 2,46 % na 2,14 % znamená úsporu na měsíční splátce 2 milionové hypotéky s 20letou splatností 308 Kč (10 559 Kč vs 10 251 Kč). Sazby v posledních měsících již neklesají tak rychle, takže ani změna v měsíční splátce není nijak závratná.

Mnohem zajímavější výsledek nabízí srovnání se situací před pěti lety, kdy byly sazby na více než dvojnásobku. V říjnu 2010 index GOFI 70 dosahoval 4,47 % a měsíční splátka modelové hypotéky vycházela na 12 621 Kč. Klienty, kteří si tehdy sjednaly úvěr s pětiletou fixací, čeká příjemné překvapení, neboť měsíční splátka v uvedeném mezidobí klesla o 2 370 Kč. A pokud řádně spláceli a o nové sazbě budou s bankou třeba i prostřednictvím hypotečního makléře vyjednávat, mají velkou šanci dostat se na sazbu pod 2 procenty. 

2/3 akčních nabídek míří na poplatky

Hodnota indexu GOFI 70 prakticky od letošního dubna osciluje +/- 2 bazické body okolo 2,15 %. Aktuální pokles, ačkoliv se jedná o nový rekord, proto nijak nepřeceňujeme. Sazby se zatím odvíjejí přesně podle toho, co říkáme zhruba od poloviny roku „sazby budou po zbytek roku oscilovat kolem dosažených minim“. Klíčovým faktorem ovlivňující vývoj sazeb hypoték je cena, za kterou jsou banky schopné pořídit peníze pro poskytování úvěrů. A ty v posledních 2 měsících opět celkem dramaticky klesají, takže se dostaly opět na dosah dubnových minim a v případě 3letých swapů byly již dokonce pod touto úrovní.

„V praxi se bankám opět otevírá určitý prostor pro úrokové zvýhodnění hypoték některých fixací. Ovšem poptávka po hypotékách je tak vysoká, že banky se spíše soustředí na včasné odbavení klientů a podzimní akční nabídky směřují hlavně do oblasti poplatků, které tvořily zhruba 2/3 všech letos uskutečněných akcí. Poslední dva měsíce roku konkurenční boj přiostří a otevře se tím prostor pro prolomení úrokového minima, osobně si myslím, že k tomu dojde, i když to bude v řádu setin. Příští rok bude přetrvávat prostředí extrémně nízkých úrokových sazeb, nevidím prozatím nic, co by způsobilo jejich růst.“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE.

Úrokové sazby poslední měsíce stagnují, nicméně závěr roku otevírá prostor pro prolomení úrokového dna. Lidé tedy rozhodně nemusí mít obavy ze zdražení hypoték a mohou se v klidu soustředit na výběr vhodné nemovitosti a porovnání nabídek jednotlivých bank. Rozdíly mezi bankami však narůstají a v platnosti je celá řada akčních nabídek na nejrůznější poplatky, což může konečnou cenu financování zásadně ovlivnit. Pokud chcete mít jistotu, že nesáhnete vedle, využijte služeb specializovaných hypotečních makléřů.

Zdroj: GOLEM FINANCE

Sazby hypoték na novém rekordu. 2/3 akcí míří na poplatek >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (352)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 505 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »