Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Sazby jsou nízko. Státní podpora hypoték končí

Autor: Luboš Svačina | 14.01.2011 00:00 | Kategorie: Státní podpora | 0 komentářů
Sazby jsou nízko. Státní podpora hypoték končí

Úrokové sazby klesly v letošním roce hluboko pod 5procentní hranici. Po dvou letech trvání Ministerstvo pro místní rozvoj opět přestane vyplácet úrokové dotace hypoték.

Nikoho proto nemohlo příliš překvapit, že Ministerstvo pro místní rozvoj zkonstatovalo, že průměrné úrokové sazby podporovaných hypotečních úvěrů klesly v loňském roce pod hranici 5 %, a z tohoto důvodu od 1. února zastavuje podporu hypoték pro mladé u nově čerpaných úvěrů.

Podle statistik FINCENTRUM HYPOINDEX
byla pětiprocentní hranice prolomena již v měsíci listopadu, kdy průměrná úroková sazba nově poskytnutých hypoték klesla na 4,33 % a celoroční průměr díky tomu propadl  až na úroveň 4,96 %. Dotaci poskytoval stát od února 2009, tehdy ji obnovil po čtyřleté přestávce kvůli růstu sazeb. Pro podporu je rozhodující právě hranice pěti procent, stanovená nařízením vlády.

Graf 1: Vývoj průměrné úrokové sazby nově poskytnutých hypoték
 
Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

Kdo může získat pomoc se splácením hypotéky?

Podpora hypoték je určena mladým lidem, jimž v době podání žádosti o podporu nesmí být více než 36 let. Úroková dotace je při splnění podmínky výše průměrných úrokových sazeb poskytována po celou dobu splácení hypotečního úvěru, maximálně však po dobu deseti let. Dotace je poskytována ke standardnímu hypotečnímu úvěru, nebo jeho části až do výše až do výše 800 tisíc Kč v případě koupě bytu anebo do 1,5 milionu korun v případě koupi rodinného domku s jedním bytem. Na část úvěru překračující tyto limity již není dotace poskytována a stejně tak se nevztahuje na nemovitosti mladší 2 let.

Výše podpory se odvíjí od průměrné úrokové sazby hypoték za předešlý rok. Podpora je poskytována ve výši jednoho procentního bodu v případě, že průměrná sazba podporovaných hypoték za rok předcházející fixaci je v intervalu 5 až 6 %, dvou procent v případě intervalu 6 až 7 % atd. V roce 2010 však klesly průměrné úrokové sazby podpořených úvěrů pod 5% a v takovém případě se příspěvek pro nově čerpané úvěry neposkytuje.

Snížení podpory na nulovou hodnotu bude dále provedeno rovněž u stávajících příjemců podpory, kterým po 31. lednu končí fixace úrokové sazby a budou si s bankou dojednávat novou úrokovou sazbu pro další fixační období

MMR: I přesto si o podporu zažádejte!

"Většina bank při uzavření hypoteční smlouvy nechává současně s podpisem smlouvy podepsat klientem do 36 let věku také žádost o tento příspěvek. MMR takový postup, tedy podpis žádosti při uzavření úvěrové hypoteční smlouvy, doporučuje i pro současné období. V případě změny úroků v budoucnosti a současné změny fixace tak klientovi státní podpora naskočí automaticky. Ovšem bez podané žádosti to zpětně možné není," upozorňuje Ministerstvo pro místní rozvoj.

Ale pozor, ne všechny banky však umějí žádost o státní podporu zadministrovat. V současnosti tuto službu nabízí pouze Česká spořitelna, Hypoteční banka, Československá obchodní banka, GE Money bank, Komerční banka, Raiffeisenbank, Wüstenrot hypoteční banka a UniCredit Bank.

Klienti by si také měli dopředu spočítat, zda se jim úroková dotace vůbec vyplatí, jelikož banky si za vedení úvěrového účtu k hypotéce s úrokovou dotací účtují vyšší poplatek, než je tomu u standardních úvěrů. Na místo 150 Kč to zpravidla bývá 200 či 250 korun a navíc pokud by si mohl a chtěl zaplacené úroky odečíst od základu daně, tak dotovanou část si do těchto odpočtů zahrnout nesmí.

Podle propočtů Ministerstva se však úroková dotace klientům ve většině případů vyplácí. "Průměrná výše měsíčního příspěvku činila v loňském roce 407 korun," uvedl pro server Aktualne.cz Jan Dvořák z tiskového oddělení Ministerstva. Na konci loňského roku dostávalo podporu 4228 příjemců, z toho v 1459 případech jde o nově uzavřené smlouvy. "Celkově je v systému vedeno téměř 20 tisíc smluv, kterým v případě, že dojde ke změně úrokové sazby, může být opět podpora poskytována," dodává Jan Dvořák.

Ministerstvo vloni na dotacích k hypotékám vyplatilo přes 18,1 milionu korun. Pro letošní rok má vyhrazeno na pokračující podpory hypoték se zafixovanými vysokými sazbami 13,5 milionu korun. 

Anketa

Která z variant státních podpor bydlení vám přináší největší úsporu/užitek?

Stavební spoření (18)
 
Regulovaný nájem (6)
 
Novomanželská půjčka (4)
 
Dotace k úrokové sazbě hypoték (3)
 
Startovací byt (12)
 
Daňový odpočet zaplacených úroků (60)
 Celkem hlasovalo 103 čtenářů

Sazby jsou nízko. Státní podpora hypoték končí >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů