Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Se sněhovými vločkami padají i pojistné události klientů České spořitelny

Autor: | 29.11.2010 17:10 | Kategorie: Pojištění | Komentáře zakázány komentářů

Rok 2010 přinesl klientům České pojišťovny jedno z nejvyšších množství živelních škod v historii - celkový počet nahlášených pojistných událostí už přesáhl hranici 50 tisíc. Co do počtu událostí byla tou největší kalamita z tíhy a sesuvu sněhu a námrazy – jen za období od ledna do března 2010 nahlásili klienti České pojišťovně téměř 25 tisíc škod. Počet zimních škod se od tohoto víkendu znovu zvyšuje – sněhová kalamita postihla zatím nejvíce automobily. Jen za dnešek bylo nahlášeno více než tisíc případů škod z pojištění motorových vozidel, sníh však útočí také na majetek a zdraví.

Ve spisech České pojišťovny jsou od letošního ledna evidovány tisíce hlášení klientů z odpovědnostního pojištění, kteří utrpěli v zimě úraz nebo majetkovou újmu. Například na lednovou návštěvu Prahy nebude mít příjemné vzpomínky italská turistka, na kterou ze střechy jednoho ze staroměstských domů spadl kus sněhu a sanitka ji k ošetření musela odvézt do nemocnice. Odškodnění si vyžádalo více než 100 tisíc korun. Údržbáři činžovního domu v Olomouci se snažili v únoru preventivně odstranit velké rampouchy visící ze střechy, jeden z kusů ledu ale bohužel spadl na zaparkovaný automobil, kterému rozbil zadní sklo.

Nekompromisní Občanský zákoník:

„Vůči vlastníkovi nemovitosti lze uplatnit nárok na náhradu škody, utrpí-li poškozený škodu na zdraví
či na majetku v důsledku pádu sněhu či ledu ze střechy vlastníkovy nemovitosti. A dokonce
bez ohledu na to, zda ke škodě došlo na přilehlém chodníku nebo o kousek vedle. Podle občanského zákoníku je každý povinen počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví, na majetku,
na přírodě a životním prostředí. Zároveň každý odpovídá za škodu, kterou způsobil porušením právní povinnosti. Pokud vám tedy hrouda zmrzlého sněhu ze sousedovy střechy způsobí otřes mozku
či zničí střechu vašeho parkujícího vozu, máte velkou šanci domoci se vůči sousedovi náhrady takto vzniklé škody,“
říká JUDr. Stanislava Moravcová z České pojišťovny

Jak se vyvarovat soudů a tahanic?

Před zaplacením podobných zimních škod z vlastní kapsy může majitele nemovitostí nejlépe ochránit pojištění odpovědnosti za škodu vlastníka nemovitosti. Tímto pojištěním jsou kryty škody vyplývající z vlastnictví nemovitosti uvedené v pojistné smlouvě. Jde o případy, kdy sesouvající se sníh nebo rampouch ze střechy poškodí vůz zaparkovaný před budovou, nebo si návštěvník způsobí zranění na schodech u vstupu do budovy. Pojištění odpovědnosti může sjednat nejen majitel, ale i nájemce, držitel či správce nemovitosti a vztahuje se i na odpovědnost osob, které pojištěný pověřil čištěním a údržbou chodníků, schodišť, chodeb a prostranství patřících k nemovitosti. Cena za toto odpovědnostní pojištění je ve srovnání s pojistným krytím, které ve své základní variantě poskytuje (2 miliony korun u škod na zdraví; 1 milion korun na věci a 500 tisíc korun u finančních škod), zanedbatelná. Za něco málo přes jednu korunu denně má majitel nemovitosti celoroční klid.

Ochranu si v zimě zaslouží také vlastní majetek

Tíha sněhu se jako živelní událost projevuje později, nejčastěji v době zvýšení venkovních teplot, kdy sníh začne tát. Velká sněhová nadílka se v ČP už tradičně projevuje ve vyšším počtu pojistných událostí, které jsou hlášeny ze tří rizik - tíhy sněhu, sesuvu sněhu a lokálních záplav z tajícího sněhu. Tíha sněhu ohrožuje střechy domů a potažmo i zařízení bytů, zastřešení bazénů, oplocení, zahradní architekturu…Všichni klienti České pojišťovny, kteří mají uzavřeno pojištění staveb, rekreačních objektů nebo domácností, mají kryto toto riziko v základním pojištění, tudíž se nemusejí obávat, že by v případě pojistné události způsobené tíhou sněhu nebo jeho sesuvem, nebyli odškodněni.

Jiné je to u majetkového pojištění podnikatelů, kde si podnikatelé rizika, která ohrožují jejich majetek, vybírají. Proto by měl každý majitel nemovitosti sloužící k podnikání před uzavřením pojištění dobře zvážit, zda je sníh rizikem, které dokáže eliminovat či nikoliv a poté se podle toho pojistit.

Odpovědnost za chodníky leží na obcích

V průběhu letošního roku nabyla účinnosti novela zákona o pozemních komunikacích publikovaná jako zákon č. 97/2009 Sb. S praktickými důsledky této nové právní úpravy se poprvé setkali chodci během prvních měsíců letošního roku a nyní se budou setkávat znovu. Zasněžené nebo namrzlé chodníky totiž nemusejí ošetřovat majitelé přilehlých nemovitostí, jak tomu bylo doposud, nýbrž obce a města. Situace se touto novelou v mnoha případech zkomplikovala pro obyvatele, kteří na nich utrpěli úraz a dosud se nedočkali svého odškodnění.

Vlastní úrazové pojištění výhodou

A protože města a obce opět zasypal sníh, doporučení České pojišťovny zní jednoznačně – nejen pro tyto zimní, ale i jiné úrazy, je dobré mít úrazové pojištění. Pokud mají lidé sjednanou vlastní úrazovou pojistku, mohou samozřejmě získat odškodnění také z ní a uplatnit újmu přímo u svého pojistitele bez ohledu na řešení případu z pojištění odpovědnosti města. Navíc nyní je u České pojišťovny nahlášení pojistné události pro klienty velmi  jednoduché - na internetových stránkách www.cekapojistovna.cz jsou k dispozici všechny potřebné formuláře - a také odškodnění za úrazy je nově vypláceno ještě v době léčby, nikoliv až po jejím ukončení, tedy mnohem rychleji, než je tomu u odpovědnostního pojištění.

Se sněhovými vločkami padají i pojistné události klientů České spořitelny >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (340)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 491 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »