Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Senátoři svým hlasováním umožnili získání evropských peněz pro bydlení. Česká republika tak nebude muset 600 milionů vrátit zpět Evropské unii

Poslanecký návrh zákona o SFRB, předkládaný skupinou poslanců v čele s paní Zdeňkou Horníkovou, který před dvěma týdny schválila Poslanecká sněmovna, podpořil i Senát.

Změna zákona je nutná pro otevření cesty k evropským zdrojům pro zajištění finančních prostředků
na podporu bydlení v České republice. Státní rozpočet nemá absolutně prostor pro to, aby z některé kapitoly vyčlenil peníze na podporu bydlení, proto byla intenzivně připravována novela zákona, aby SFRB mohl přijmout evropské peníze.

Prvních 600 milionů korun z finančního nástroje JESSICA, jejichž uvolnění pro podporu bydlení čeká pouze a jen na změnu zákona o SFRB, tak skutečně bude pro bydlení zajištěno. Rozhodnutí senátorů otevřelo také cestu pro získání finančních zdrojů z Evropské investiční banky, která Fondu přislíbila finanční účast na podporu bydlení, za podmínky, že bude existovat Fond rozvoje měst, který zdroje EIB bude moci poskytovat českým vlastníků bytového fondu. A právě možnost založení právnické osoby, která by tak byla pod státní kontrolou, je další z navrhovaných změn v zákoně.

Komentáře představitelů, kterých se podpora bydlení nejvíce dotýká:

JUDr. František Lebl, předseda představenstva Sdružení bytových družstev a společenství vlastníků:
Konstatuji, že podporujeme možnost získání finančních zdrojů z evropských strukturálních fondů pro podporu bydlení, zejména potom, kdy není možné poskytovat úrokovou dotaci z programu Panel.
Pro BD a SVJ jsou významné programy na obnovu a modernizaci bydlení zejména v období energetických úspor. Cesta prostřednictvím SFRB se jeví jako optimální a nejefektivnější. Je dobře, že Senát vyslovil souhlas s tímto krokem“.

Ing. Vít Vaníček, předseda Svazu českých a moravských bytových družstev: „Vyjádřil uspokojení nad rozhodnutím Senátu, protože dalším stovkám tisíc domácností se přiblížila šance opravit své byty.“

RNDr. Zdeněk Pernes, předseda Rady Seniorů ČR: „Změnu zákona jsme podporovali, protože je to správné věc, je dobře, že i senátoři zákon o SFBR podpořili!“

Jan Vozárik, místopředseda Sdružení nájemníků ČR: „Novela zákona může mj. umožnit čerpání evropských zdrojů ke zlepšení bydlení mnoha domácnostem. Proto vítáme souhlas Senátu s novelou, která byla i v Poslanecké sněmovně přijata hlasy opozičních i koaličních poslanců.“

Ing. Stanislav Antoniv, předseda Odborového svazu STAVBA a člen výboru SFRB: „Rozhodnutím senátu má podpora bydlení šanci na svou udržitelnost, evropské zdroje pomohou realizovat naše plány v oblasti bytového politiky.“

Ing. Václav Matyáš, prezident Svazu podnikatelů:“Politici této země by měly především nést zodpovědnost za správu státu, senátoři, kteří hlasovali pro novelu zákona, dokázali, že i na naší politické scéně může zvítězit zdravý rozum nad politickými půtkami. Rozhodnutí určitě vítám. 

Navrhovaná změna zákona má také podporu Svazů a sdružení vlastníků bytového fondu a nájemníků i odborné veřejnosti, například ČKAI. Správnost rozhodnutí potvrzuje také právní expertíza profesora Karla Eliáše, který jednoznačně potvrdil, že novela je legislativně naprosto v v pořádku, a je nezbytná pro možnost získání peněz z jiných než státních zdrojů.


Senátoři, kteří dnes pro novelu hlasovali, dali možnost českým vlastníkům bytového fondu šanci, jak zlepšit dostupnost a kvalitu svého bydlení:“ Poděkování patří jak senátorům, tak všem, kteří pomohli informovat o tom, že investice do bydlení jsou potřebné a státu se v konečném důsledku vyplatí. Uvedená vyjádření všech zástupců jednotlivých skupin, které mají v oblasti bydlení své slovo, je toho nezpochybnitelným důkazem, za to jim děkuji, této podpory si velice vážíme“, komentuje zpočátku napínavé hlasování v Senátu ředitel SFRB, Ing. Jiří Koliba.  

Neprodleně zahájíme další kroky k hladkému přijetí evropských finančních prostředků. JESSICA bude nový začátek a šance pro zachování podpory bydlení. V evropských fondech peníze na rozvoj a podporu bydlení jsou, jen musí být v ČR subjekt či instituce, která je dokáže do republiky přivést. Tím se teď stává právě Státní fond rozvoje bydlení,“ říká ředitel SFRB, Ing. Jiří Koliba, který nezastírá úlevu nad rozhodnutím senátu: „Je to dobrá zpráva, hlavně pro české domácnosti v bytových a panelových domech. Hlavní zásluhu na tomto faktu má předně paní poslankyně Horníková. Za její vysoce profesionální přístup a osobní nasazení jí patří veliké poděkování!

Senátoři svým hlasováním umožnili získání evropských peněz pro bydlení. Česká republika tak nebude muset 600 milionů vrátit zpět Evropské unii >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Odkazující články

Stát chce fušovat do řemesla bankám Petr Zámečník | 14.08.2012 00:00

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (359)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 514 čtenářů