Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Setkání lídrů českého stavebnictví 2010

České stavebnictví je dnes ve velice složité situaci. Stavební společnosti očekávají podstatně větší pokles odvětví než v předchozím roce a zároveň i snížení svých prodejů. Klíčovým problémem je nedostatečná poptávka, která výrazně ovlivňuje vytížení kapacit stavebních společností a také hlavní priority, jimiž se budou společnosti v příštích 12 měsících zabývat.

Jak situaci vidí přední představitelé největších stavebních společností? Jaká je podle nich nejbližší budoucnost českého stavebnictví a jaké kroky mohou pomoci současné problémy řešit? Na tyto a mnohé další otázky odpoví 'Setkání lídrů českého stavebnictví 2010', kterého se zúčastní generální ředitelé a členové představenstva klíčových stavebních společností v České republice. Setkání organizuje společnost CEEC Research ve spolupráci s KPMG Česká republika a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR.

Po dlouhodobém a stabilním růstu, který skončil v roce 2007, prošlo české stavebnictví v letech 2008 a 2009 stagnací, jež se v prvních měsících tohoto roku změnila ve výrazný pokles. Ten byl sice očekáván už v minulém roce, ale tehdy jej ještě díky dlouhodobým zakázkám nasmlouvaným v předchozích letech dokázal kompenzovat růst inženýrského stavitelství. Jak dále uvádí vrchní ředitel ČSÚ, Josef Vlášek: „Do roku 2010 vstoupilo české stavebnictví hlubokým poklesem (objem stavební výroby poklesl o více než jednu pětinu), který byl důsledkem výrazného omezení soukromých i veřejných zdrojů financování jak u nové výstavby, tak i u rekonstrukcí a modernizací stávajících staveb. To se následně projeví ve snížení rozestavěnosti v průběhu roku 2010 a narušením plynulosti stavebního cyklu v letech 2011 a 2012“. Toto specifikum stavebnictví, tj. určitou setrvačnost, potvrzuje i Michal Štefl, generální ředitel OHL ŽS: „Ačkoli se současná ekonomická krize projevila již v roce 2008, díky setrvačnosti v sektoru veřejných investic byl její opravdový dopad na české stavebnictví odložen až na letošní rok. Dopad bude tvrdý a domnívám se, že bude pokračovat minimálně ještě v roce 2011–2012 a bude reálně znamenat ukončení činnosti přinejmenším 20% firem z tohoto sektoru.“

S tím souhlasí a již nyní viditelné dopady nastiňuje i Václav Matyáš, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR: „Vývoj stavebnictví v letošním roce ovlivňuje nedostatek  zakázek jako důsledek hospodářské krize a z toho plynoucí omezení finančních prostředků na investice. Od toho se odvíjí ekonomické důsledky pro firmy, propouštění pracovníků, mnohdy i rozpad firem a jejich odchod z trhu práce.“ Tento složitý vývoj potvrzuje i další z významných představitelů českého stavebnictví, obchodní ředitel společnosti EUROVIA CS, Zdeněk Synáček: „Bez větší podpory investic do dopravní infrastruktury ze strany státu dojde v příštích letech k významnému zpomalení současného tempa výstavby, což bude mít výrazný vliv i na zaměstnanost lidí v tomto oboru.“ A bohužel stejný vývoj předpovídá i ředitel strategie největší stavební společnosti v ČR Skanska,

Vladimír Myšička, který současně navrhuje jedno z potenciálních řešení: „Největším problémem je nadále nedostatek poptávky. Vzhledem k očekávaným omezením veřejných investic není důvod k přílišnému optimismu ani pro příští rok. Je nejvyšší čas uvést do života projekty PPP v dopravní infrastruktuře.“ 

Hlavní příčinou současného poklesu je nedostatečná poptávka, a to jak financovaná ze soukromých zdrojů (důležitá především pro pozemní stavitelství), tak i poptávka financovaná ze zdrojů veřejných (důležitá především pro inženýrské stavitelství, ale nejen pro něj). Jak ukazují výsledky výzkumu společnosti CEEC Research, v této oblasti došlo k velice rychlým změnám. „Na začátku roku 2007 omezovala nedostatečná poptávka pouze 12 procent stavebních společností, podle výsledků z dubna 2010 již tento podíl nyní dosahuje až 100 procent,“ upozorňuje Jiří Vacek, ředitel společnosti CEEC Research.

Andreas Hoefinghoff, partner jedné z předních poradenských společností v ČR, KPMG Česká republika, odpovědný za stavebnictví, výhled shrnuje: „Vzhledem k chybějícím výraznějším podnětům na straně současné poptávky očekáváme, že oživování v českém stavebnictví bude velice pozvolné a přijde nejdříve v roce 2011. Mezitím však dojde k jisté konsolidaci a restrukturalizaci na straně nabídky. Ta je již na trhu viditelná nyní.“ S tím souhlasí i generální ředitel společnosti PSJ, František Vaculík: „Důsledky propadu celé české ekonomiky se ještě budou výrazně projevovat. Budeme čelit výpadku investic v privátním i státním či municipálním sektoru. Očekávám, že se s projevy krize budeme muset vypořádat i v letech 2010–2011 a stavební trh dozná v následujících letech výrazných změn.“

Menší objem dostupných zakázek má samozřejmě dopad i na vytíženost kapacit stavebních společností, která tak od roku 2008 klesá. Společnosti na tento vývoj reagují optimalizací svých kapacit a zvyšováním efektivity svých výstupů. Navíc, jak uvádí místopředseda představenstva společnosti CGM Czech, Martin Kouřil „Krize pomáhá trh očistit o firmy, které nestaví na kvalitě a tradici, ale prostě se jen donedávna vezly na vysoké poptávce a boomu.“  Tento vývoj samozřejmě zlepšuje efektivitu odvětví jako celku, současnou situaci však úplně neřeší – pro ni je rovněž důležitý vývoj na straně poptávky.

Stávající náročné podmínky navíc nutí některé společnosti ke krokům, o nichž by ještě před několika lety vůbec neuvažovaly – například přijmout zakázku s nulovou nebo zápornou marží. „Výsledky některých jednokriteriálních soutěží jasně ukazují, že určitá skupina stavebních společností se touto cestou vydala. Je to ale pouze přesunutí problémů v čase s výrazně horším výsledkem v blízké budoucnosti a s velmi pravděpodobným negativním dopadem na subdodavatelský řetězec u takovýchto projektů,“ upozorňuje Ivan Havel, obchodní ředitel a člen představenstva společnosti HOCHTIEF CZ. Zhoršily se i podmínky na trhu, transparentnost výběrových řízení oproti minulému roku klesla, takže je aktuálně považována za podprůměrně transparentní. Došlo i k určitému nárůstu podílu společností, které uvádějí, že byly požádány o úplatek. To vše jen umocňuje náročnost prostředí, v němž se dnes stavební společnosti musejí pohybovat. Navíc i v této oblasti působí provázanost stavebnictví na celou ekonomiku, kde situace rovněž není zcela ideální, jak uvádí Tomáš

Macků, Research and Consulting Director společnosti Ipsos Tambor: „Problematika transparentnosti výběrových řízení a korupce přesahuje oborové hranice a je již dlouhodobě terčem ostré kritiky českých manažerů, kteří spolupracují na mezinárodním výzkumu podnikatelského prostředí.“

Více informací, konkrétní zkušenosti přímo z trhu, a především očekávání těch největších společností, které se zásadní měrou podílejí na objemech českého stavebnictví, přinese ‘Setkání lídrů českého stavebnictví 2010‘, které organizují ve čtvrtek 29. července společně CEEC Research, KPMG Česká republika a Svaz podnikatelů ve stavebnictví ČR.

„KPMG v České republice spolupracuje s CEEC Research na analýzách českého stavebnictví již několik let a těší nás, že tak společně vytváříme platformu pro diskusi o dění v tomto dynamickém sektoru,“ uzavírá Andreas Hoefinghoff, partner společnosti KPMG.

Setkání lídrů českého stavebnictví 2010 >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (376)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (61)
 Celkem hlasovalo 538 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »