Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Shrnutí změn pro 2016: DPH u pozemků či školkovné

21.12.2015 11:03 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Tagy: školkovné pozemky DPH

Pro rok 2016 se chystá celá řada změn, počínaje daňovým zvýhodněním na vyživované dítě a konče u drobných provozovatelů fotovoltaických elektráren. Na co se má běžný občan v následujícím roce připravit?

Daňové zvýhodnění na vyživované dítě

Jednou z těch nejpozitivnějších změn se dotkne rodičů vyživujících více jak jedno dítě. Ty ušetří na daních, protože se zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další vyživované dítě. Potěší také povědomí o tom, že se bude daňové zvýhodnění zvyšovat i v roce 2017. Drobnou „vadou na kráse“ je pouze fakt, že změna je stále v legislativním procesu, platit tak začne nejdříve od února či března. 

Vývoj výše daňového zvýhodnění v letech 2015 až 2017

Daňové zvýhodnění

Rok 2015

Rok 2016

Rok 2017

roční

měsíční

roční

měsíční

roční

měsíční

Na první dítě

  13 404 Kč

    1 117 Kč

  13 404 Kč

    1 117 Kč

13 404 Kč

1 117 Kč

Na druhé dítě

  15 804 Kč

    1 317 Kč

  17 004 Kč

    1 417 Kč

19 404 Kč

1 617 Kč

Na třetí a každé další dítě

  17 004 Kč

    1 417 Kč

  20 604 Kč

    1 717 Kč

24 204 Kč

2 002 Kč

Zdroj: Ministerstvo financí

„Školkovné“

V souvislosti s dětmi je také další změna, a sice sleva za umístění dítěte. Pro rok 2016 dochází ke změně podmínek pro uplatnění slevy za umístění dítěte (tzv. školkovného). Nově již nepůjde uplatnit slevu na jakákoliv předškolní zařízení,“ vysvětluje Jana Janoušková, daňová poradkyně společnosti KODAP. Slevu na dani bude možné uplatnit jen za předpokladu, že předškolní zařízení, ve které bude dítě umístěno, bude odpovídat následující definici:

  1.  mateřská škola podle školského zákona nebo obdobné zařízení v zahraničí,
  2. zařízení služby péče o dítě v dětské skupině a
  3. zařízení péče o dítě předškolního věku provozovaná na základě živnostenského oprávnění, pokud charakter takto poskytované péče je srovnatelný s péčí poskytovanou
  4. zařízením služby péče o dítě v dětské skupině, nebo
  5. mateřskou školou podle školského zákona.

Tato nová úprava se poprvé použije pro zdaňovací období roku 2016. Poplatník tak může uplatnit výdaje za umístění dítěte v předškolním zařízení (pro rok 2016 splňující nové podmínky) na jedno dítě maximálně do výše minimální mzdy (v roce 2015 do výše 9 200 Kč a v roce 2016 do výše 9 900 Kč). „Částka slevy je stanovena na rok, nelze ji tedy krátit podle měsíců,“ říká Janoušková.

Slevu na dani lze uplatnit pouze za předpokladu, že vyživované dítě žije s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti. Vyživuje-li dítě v jedné společně hospodařící domácnosti více poplatníků, může slevu uplatnit ve zdaňovacím období jen jeden z nich. Je-li v jedné domácnosti více dětí, na které je možné uplatnit slevu na dani za umístění dítěte, mohou si poplatníci tyto slevy na jednotlivé děti rozdělit. Tuto slevu na dani oproti daňovému zvýhodnění může využít i poplatník uplatňující výdaje paušálem z příjmů podle § 7 nebo § 9 zákona o daních.

DPH u pozemků

U pozemků se upřesňují podmínky pro uplatnění osvobození od DPH při jejich prodeji. Osvobodit od DPH lze pozemky, které netvoří funkční celek se stavbou pevně spojenou se zemí a současně nejsou stavebním pozemkem. Pozemky, které jsou objektivně určeny k zastavění, budou podléhat DPH,“ říká Jan Zachystal z realitní kanceláře RE/MAX Alfa. Stavebním pozemkem bude totiž i takový pozemek, na který (zatím) není vydáno stavební povolení nebo souhlas s provedením stavby. Zcela postačí, že je tento pozemek předmětem správních úkonů vedených za účelem zhotovení stavby, případně jsou v jeho okolí prováděny (nebo byly prováděny) stavební práce za účelem zhotovení této stavby. Dojde tak k zásadnímu rozšíření okruhu pozemků, které do kategorie stavebních pozemků budou náležet. Jsou-li k hranici pozemku přivedeny inženýrské sítě (přípojky), pak se bude po 1. 1. 2016 jednat o stavební pozemek. A převod takového pozemku bude podléhat DPH.

Spoluvlastnický podíl a bazény

Případné zákonné změny ve zdaňování bytových jednotek promítne do vyměření finanční úřad. Vlastníci tak nemusí být aktivní, úřad vše zařídí. „Podstata změny spočívá ve změnách zdanění spoluvlastnických podílů na pozemcích, které jsou součástí zdanitelné jednotky v budově bytového domu,“ doplňuje Jana Janoušková ze společnosti KODAP. Další změnou u daně z nemovitých věcí je změna ve zdaňování bazénů a nádrží. Nově jsou považovány za zpevněnou plochu, pokud nejsou samostatně evidovanou stavbou.

Daň z nemovitých věcí a SIPO

Život by měla ulehčit i běžným poplatníkům – majitelům nemovitostí možnost úhrady daně z nemovitostí prostřednictvím systému SIPO. Každý občan, který má Českou poštou přidělené spojovací číslo, může na speciálním formuláři do 31. 1. 2016 správci daně oznámit, že bude hradit daň z nemovitých věcí (z rodinného domu, chaty, chalupy, garáže, pozemku atd.) prostřednictvím SIPO. Tiskopis lze získat na finančních úřadech či na internetu finanční správy ČR. Stačí vyplnit, odevzdat na Finanční úřad  a úřad si daň zinkasuje prostřednictvím SIPO. 

Fotovoltaické elektrárny

Poslední novinka se dotkne drobných provozovatelů fotovoltaických elektráren (tj. bez licence ERÚ), kteří již po schválení aktuálně projednávané novely (sněmovní tisk 612/0) od roku 2016 nebudou zdaňovat příjmy z těchto zařízení jako příjem z podnikání (§ 7), ale jako ostatní příjem (§ 10). 

Shrnutí změn pro 2016: DPH u pozemků či školkovné >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »