Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Situace soudních exekutorů se zhoršuje, jednal s nimi také premiér

21.09.2016 17:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Tagy: soudní exekutoři exekutoři

Situace soudních exekutorů v České republice začíná být kritická,
o čemž svědčí hned několik indicií z poslední doby, ale také k tomu hned několik faktorů najednou přispívá. O zhoršujícím se ekonomickém postavení soudních exekutorů a jejich úřadů v tuzemsku nejlépe svědčí fakt, že za letošní rok ukončilo nebo oznámilo ukončení svojí činnosti už 11 exekutorů. To je v porovnání s roky předcházejícími alarmující stav. Faktorů, které k tomuto opouštění exekutorského stavu soudní exekutory vedou, je několik. Od stále se zvyšujícího počtu mnohačetných, a tudíž téměř nevymahatelných exekucí, přes zvyšující se agendu přesouvanou ze soudů právě na soudní exekutory, až po vyhlášku ministra spravedlnosti, kterou chce snížit exekutorský tarif o třetinu (a v budoucnu možná ještě více). 

„Ekonomická situace soudních exekutorů by v této době byla vzhledem k nevymahatelným multiexekucím určitě horší, než byla v minulosti. Namísto řešení tohoto prakticky společenského problému se ale exekutorský stav dostává pod stále větší tlak od státu, potažmo samotného ministerstva spravedlnosti. A už dnes můžeme vidět důsledky, které opravdu mohou přerůst ve skutečnou krizi exekutorského stavu, a tedy také vymahatelnosti dluhů v České republice,“ říká JUDr. Ondřej Mareš, soudní exekutor z Litoměřic a mluvčí názorové platformy Exekutoři proti teritorialitě, která sdružuje cca 20 soudních exekutorů.           

Soudní exekutoři sdružení pod touto platformou se shodují, že oznámení záměru ministra spravedlnosti Roberta Pelikána snížit exekutorský tarif o jednu třetinu se také podepisuje na počtu končících exekutorů a navíc malém zájmu o tato uvolněná místa. A že pro snižování tarifu není za současné situace prostor.

Aktuální situace ministerské vyhlášky  

Snížení exekutorského tarifu chce Ministerstvo spravedlnosti ČR docílit formou vyhlášky, kdy po absolvování mezirezortního připomínkového řízení lze snížení tarifu jednoduše s okamžitou platností vyhlásit. Žádný zdlouhavý legislativní proces s projednáváním Poslaneckou sněmovnou či Senátem. A právě v tomto mezirezortním připomínkovém řízení se vyhláška, kterou se sníží odměny soudních exekutorů u vymožených exekucí do 50 tisíc korun z 15 % na 1O %, nachází. Ministerstvo spravedlnosti už dostalo ke svému návrhu několik připomínek od jednotlivých resortů, v současnosti se s nimi vypořádává.

„Vyhláška by nyní měla jít na projednání do dvou komisí při Legislativní radě vlády, konkrétně právě do Komise pro hodnocení dopadů regulace, a pak také do Komise pro soukromé právo. Pokud komise nebudou s vyhláškou souhlasit, bude ji muset projednat Legislativní rada vlády jako celek. Zásadní ale v tuto chvíli je, že závažné připomínky k vyhlášce vznesl vicepremiér Vlády České republiky Pavel Bělobrádek, a pokud by na těchto připomínkách trval, pak by se vyhláška musela projednávat na úrovni náměstků či dokonce celé vlády,“ popisuje podrobně celý proces projednávání vyhlášky JUDr. Ondřej Mareš.      

Jednání s premiérem

Soudní exekutoři dlouhodobě na svou neutěšenou ekonomickou situaci upozorňují, zatím se však zdálo, že ani ministr spravedlnosti, ani ostatní politici na jejich varování
o neudržitelnosti současného stavu (a stavu po snižování jejich tarifu) neslyší, někdy se jim spíše vysmívají. Údaje o končících soudních exekutorech v letošním roce ale hovoří jasně, nevnímat je už lze jen opravdu těžko. Ostatně se zástupci Exekutorské komory se na konci srpna sešel také premiér České republiky, aby s nimi o aktuálních problémech jednal. Z jednání vzešel příslib Bohuslava Sobotky, že písemně osloví ministra Pelikána s otázkou na legislativní řešení pravděpodobného ukončení fungování některých úřadů a nemožnosti najít nástupce ještě v tomto volebním období jako přímého následku jím avizované snahy o snížení exekutorského tarifu.   

Soudní exekutoři vs. Insolvenční správci

Názorová platforma Exekutoři proti teritorialitě upozorňuje také na to, jak rozdílně je přistupováno k institutům soudního exekutora a insolvenčního správce. „My nechceme říkat, že by měli mít insolvenční správci méně záruk nebo měli být méně odměňováni. Ale tomu srovnání se jednoduše nelze ubránit a svým způsobem nad ním zůstává rozum stát. Nejmarkantnější rozdíl spočívá v tom, že zatímco soudní exekutoři jsou odměňováni pouze z úspěšných exekucí a minimální odměna činí 3 tisíce korun, tak insolvenční správci mají vždy státem zaručenou odměnu minimálně 45 tisíc korun. I v případě, že oddlužení není úspěšné, protože pak přichází konkurs a opět jistota odměny ve výši minimálně 45 tisíc korun,“ říká mluvčí platformy Ondřej Mareš.

Při opačném úhlu pohledu na věc se naopak ukazuje, že odpovědnost za výkon svojí činnosti nesou soudní exekutoři mnohem větší. Maximální možná pokuta za jejich pochybení může činit až 5 milionů korun, zatímco u insolvenčního správce je tato hrozba pokuty maximálně ve výši 200 tisíc korun.         

„Ty rozdíly jsou markantní hned v několika dalších faktorech. Například při dobrovolném splacení dluhu ze strany dlužníka se u soudních exekutorů snižuje odměna za jejich služby o 50 procent, u insolvenčních správců se nesnižuje vůbec. Velké rozdíly jsou také v proplácení nákladů. My bychom ale na tyto věci ani neupozorňovali, to jsme mohli dělat už v minulosti. Nám jde ale nyní o to, že i při těchto nerovnostech jsou to právě soudní exekutoři, kterým bude snižován tarif. To je něco, čemu nerozumíme,“ uzavírá JUDr. Mareš. 

Počet rezignací soudních exekutorů v roce 2016/2017*: 11

1. JUDr. Tomáš Vrána, Přerov, zánik k 31. 3. 2016

2. JUDr. Emilie Čenovská, Strakonice, zánik k 30. 6. 2016

3. Mgr. Michal Rudý, Praha 8, zánik k 31. 7. 2016

4. JUDr. Jiří Fišer, Nový Jičín, zánik k 31. 7.2016

5. JUDr. Dagmar Kuželová, Praha 4, zánik k 31. 8. 2016

6. JUDr. Jan Grosam, Sokolov, zánik k 30. 11. 2016

7. JUDr. Pavel Vyžral, České Budějovice (žádost podaná 14. 6. 2016)

8. JUDr. Josef Černý, Zlín (žádost podaná 20. 6. 2016)

9. JUDr. Martin Růžička, Zlín, zánik k 31. 12. 2016

10. JUDr. Milan Vlha, Ostrava (žádost podaná 25. 8. 2016), zánik k 28. 2. 2017

11. JUDr. Soňa Karasová, Liberec, zánik 31. 3. 2017.

Meziroční porovnání rezignací exekutorů:

2016/ 2017*

11

2015

 3

2014

 5

2013

 2

 

* 9 exekutorům zanikne mandát v roce 2016, 2 exekutorům zanikne mandát v roce 2017

Zdroj: Exekutorská komora ČR

Tisková zpráva: Exekutoři proti teritorialitě

Situace soudních exekutorů se zhoršuje, jednal s nimi také premiér >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (366)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 525 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »