Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Sjednocením sazby DPH by výrazně vzrostly náklady na bydlení

Autor: Luboš Svačina | 21.01.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Sjednocením sazby DPH by výrazně vzrostly náklady na bydlení

Po časové odmlce opět oživly debaty ohledně sjednocení sazeb daně z přidané hodnoty. Kromě potravin by tento krok znamenal také zdražení služeb souvisejících s bydlením. Kterých?

Stávající zákon o dani z přidané hodnoty (DPH) jednoznačně rozlišuje, které výrobky a služby podléhají snížené 10% sazbě daně z přidané hodnoty. Na všechny ostatní produkty a služby se vztahuje základní sazba DPH, která pro rok 2011 činí 20 %.

Česká vláda však hledá způsob, jak profinancovat reformu penzí a čím dál častěji se hovoří o možnosti sjednocení obou sazeb daně z přidané hodnoty. Naposledy o této možnosti zauvažoval v rozhovoru pro Hospodářské noviny premiér Petr Nečas. I přesto, že se zatím nejednalo o vyjádření závazného stanoviska či konkrétního plánu, reakce na sebe nenechala dlouho čekat.

HN: Ministr financí už řekl, že podle jeho představy by bylo nejlepší DPH sjednotit na úrovni 19 procent. Co tomu říkáte? Odpověď premiéra Petra Nečase: Bylo by to systémové a nejčistší řešení. Koneckonců rovná daň v pojetí ODS v sobě zahrnovala ve své čisté variantě i sjednocení sazeb DPH. (Zdroj: Hospodářské noviny 17. ledna 2011)
 
V souvislosti se sjednocením (tzn. navýšením nižší sazby DPH) se nejčastěji hovoří o hrozícím riziku růstu cen potravin. Ale potraviny nejsou zdaleka jedinou běžně nakupovanou komoditou, které by se případné navýšení sazby dotklo. Snížená sazba daně je dosud uplatňována také u řady služeb souvisejících s bydlením a i v tomto případě by se jednalo o velmi citelný zásah do rodinných rozpočtů českých domácností.

Teplárny protestují

Prvním, kdo zareagoval na znovu oživené úvahy o sjednocení sazeb DPH bylo Teplárenské sdružení ČR, jehož představitelé upozorňují, že tento krok by znamenal zdražení tepla a tím pádem zvýšení nákladů na bydlení o několik tisícikorun. Nižší sazba se totiž vztahuje i na "prodej tepla a chladu".

"Modelový odběratel v panelákovém bytě se spotřebou 35 GJ by tak ročně zaplatil za teplo přibližně o 1200 až 2100 korun ročně navíc. Celkem by stát od domácností vybral navíc přibližně 2,5 miliardy korun. Zejména pro sociálně slabé občany by šlo o výrazný nárůst životních nákladů srovnatelný s dopadem růstu ceny elektřiny, kterému se vláda nedávno rozhodla zabránit dotacemi ze státního rozpočtu. Současně by došlo ke snížení ekonomické motivace využívat dálkové zásobování teplem s potenciálně negativními dopady na kvalitu ovzduší zejména v ekologicky nejzatíženějších městských aglomeracích," prohlásil Martin Hájek z Teplárenského sdružení ČR. Přitom v České republice je podle sdružení dálkově zásobováno teplem zhruba 1,6 milionů domácností.

Zdražila by nejspíš i voda, svoz odpadu, MHD

Sjednocení DPH by se však v oblasti bydlení zdaleka nedotklo pouze distribuce tepla. S velkou pravděpodobností by tento krok totiž znamenal také také zvýšení cen vodného a stočného a nákladů na likvidaci komunálního odpadu. Nižší sazba DPH se totiž vztahuje také služby v oblasti distribuce vody, čištění odpadních vod a svoz komunálního odpadu.

Výběr ze seznamu služeb podléhajících snížené sazbě DPH:

 • Shromažďování, úprava a rozvod vody
 • Pozemní hromadná pravidelná doprava cestujících a jejich zavazadel; doprava visutými lanovkami a lyžařskými vleky
 • Služby mytí oken prováděné v domácnostech.
 • Služby tradičního čištění vnitřních prostor prováděné v domácnostech.
 • Odvádění a čištění odpadních vod včetně ostatních služeb souvisejících s těmito činnostmi.
 • Sběr, svoz a zpracování komunálního odpadu.

  Zdroj: zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, příloha 2

Jaký velký by mohlo mít případné sjednocení sazeb DPH na rodinný rozpočet běžné české domácnosti se jen těžko odhaduje? V případě komunálního odpadu by například záleželo na tom, jaké ceny si vyjedná obec, která zajišťuje svoz a likvidaci komunálního odpadu s konkrétní firmou. V kompetenci obce. A teprve potom tuto cenu může promítnout v poplatcích za svoz odpadu. Podobně je tomu u distribuce vody a sběru odpadní vody, ale také MHD, čímž by lidem výrazně vzrostly náklady na dojíždění za prací. Ačkoliv přesnou částku nelze jednoduše určit, řádově by se však určitě jednalo minimálně o stovky či spíše tisíce korun ročně navíc. 

Tip: Od letošního roku vzrostly ceny vodného a stočného. O kolik? Více se dočtete v článku " Kam se hrabe plyn a elektřina? Nejvíce zdraží voda ".

Nižší sazba DPH u stavebních prací

Samotnou kapitolou je potom celý soubor stavebních prací, u nichž je dosud rovněž uplatňována snížená sazba daně. Po sjednocení je téměř jisté, že by došlo rovněž k nárůstu cen stavebních prací, což by se samozřejmě následně promítlo v cenách nově dokončovaných staveb a tím pádem i k nárůstu cen bytů a domů. 

Snížená sazba daně se uplatňuje:

 • při poskytnutí stavebních a montážních prací spojených se změnou dokončené stavby bytového domu, rodinného domu nebo bytu, včetně jejich příslušenství, vymezenou stavebním zákonem, nebo v souvislosti s opravou těchto staveb. Jsou-li tyto práce prováděny na jiné stavbě, jejíž část je určena pro bydlení, uplatní se snížená sazba daně jen u těch prací, které jsou poskytnuty výlučně pro část stavby určenou pro bydlení.
 • při poskytnutí stavebních a montážních prací spojených s výstavbou stavby pro sociální bydlení, včetně jejího příslušenství, změnou dokončené stavby pro sociální bydlení vymezenou stavebním zákonem, včetně jejího příslušenství, nebo v souvislosti s opravou této stavby. Snížená sazba daně se uplatní také při poskytnutí stavebních a montážních prací, kterými se bytový dům, rodinný dům, byt nebo prostor, který byl určen k jiným účelům než k bydlení, mění na stavbu pro sociální bydlení.
 • u převodu staveb pro sociální bydlení a jejich příslušenství, pokud tento zákon nestanoví jinak;
 • u převodu bytového domu, rodinného domu a bytu, včetně nedokončeného bytového domu, rodinného domu a bytu, pokud zákon nestanoví jinak.
Pozn.: Bytem pro sociální bydlení se rozumí byt, jehož celková podlahová plocha nepřesáhne 120 m

Zdroj: zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty

Diskuzí o navyšování nižší sazby DPH se v současnosti nadšeně chytají developerské společnosti, realitní kanceláře a částečně i banky poskytující hypoteční úvěry, všichni tito účastníci trhu se snaží upozorňováním na riziko možného nárůstu cen stavebních prací, povzbudit aktuální poptávku po novém bydlení. Podle názoru mého názoru je to předčasné, ale rozhodně není na škodu, diskuze a návrhy z této oblasti pravidelně sledovat a jejich možné dopady analyzovat.

Sjednocením sazby DPH by výrazně vzrostly náklady na bydlení >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »