EUR 25.320

USD 23.408

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.320

USD 23.408

Text: Monika Lukešová

09. 12. 2014

1 komentář

Skoro 8,5 % dospělých má záznam v registru dlužníků. Jak se tomu vyhnout?

 


 

„Růst počtu osob se závazky po splatnosti v negativním registru SOLUS je dán z velké části rozšiřující se členskou základnou sdružení SOLUS. Díky tomu mají odpovědné společnosti k dispozici více informací nutných k posouzení toho, zda bude v budoucnosti klient schopen svým závazkům dostát, uvádí k aktuálním statistikám Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS. 

Nejvíce dlužníků je tradičně v Ústeckém kraji, kde u členů sdružení SOLUS dlouhodobě neplní své závazky 15 dospělých obyvatel ze sta. Desetiprocentní hranici překračuje také Karlovarský kraj, Liberecký kraj a Moravskoslezský kraj. Nejhorší situaci je pak v okrese Most, kde je zapsáno v negativní registru 18 dospělých obyvatel ze sta.

Nejméně potíží se splácením svých půjček pak mají lidé na Vysočině a ve Zlínském kraji, kde se pohybuje podíl osob s dluhem po splatnosti kolem hranice 5,5 %.

Problémy mohou nastat i s nízkou půjčkou

I když dlužíte několik „jen“ několik tisíc korun, měli byste si dávat pozor na řádné splácení dluhu. Rozhodně neplatí, že malá dlužná částka nebude nikoho zajímat.

Pokud máte problémy se splácením, vždy kontraktujte nejprve věřitele, ať už je to bankovní nebo nebankovní společnost. Je možné si například domluvit změnu splátkového kalendáře a vyhnout se tak dalším problémům, které by mohly vést až k exekuci.

REKLAMA

Jestliže si nevíte se svou finanční situací rady, navštivte například Poradnu při finanční tísni. Každopádně holý nerozum je vytloukat klín klínem, v tomto případě půjčku půjčkou.

I když se to může zdát jako nesmyslné řešení, často si dlužníci půjčují kvůli tomu, aby mohli splatit jiný závazek. Často se vyšší úvěry řeší kreditní kartou nebo kontokorentem. To ale není řešení. Leckdy pak klienti občanských poraden neznají ani výši svých půjček, ani počet věřitelů, což pak znemožňuje i oddlužení.

Sdružení SOLUS doporučuje lidem, aby se chovali odpovědně a zdrželi se další snahy o zadlužování v okamžiku, kdy již nedokáží plnit své aktuální závazky. Nebezpečné a nevýhodné mohou být zejména nabídky na „poskytnutí půjčky bez ověření v registrech“.

Registry klientských informací významně omezují riziko, že se klient dostane do dluhové spirály končící exekucí či osobním bankrotem. Pokud již klient není schopen hradit své splatné závazky, měl by důkladně zvážit přijímání jakýchkoli dalších závazků, ať už pocházejí z finančních či jiných služeb,“ uzavírá Jan Stopka.

Starostem s dluhy se dá předcházet

Jestliže si berete jakoukoli půjčku, důležité je spočítat si, zda opravdu budete mít na její splácení. V případě, že měsíčně z rodinného příjmu neušetříte ani korun, do žádných velkých úvěrů se nepouštějte. Jenže každý by měl mít něco našetřeno na hroší časy. Odborníci doporučují odkládat si na běžný nebo spořicí účet alespoň pár stovek měsíčně. Ideální je mít na svém běžném účtu k dispozici zhruba pět měsíčních platů kvůli neočekávané životní situaci.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Komentář: Regulační bouře prodražuje ceny bytů

Na pozadí neustálých proměn na realitním a hypotečním trhu se stále cosi děje. Jde o aktuální vývoj, trendy a dění, které ovlivňují jak cenovky nemovitostí, tak dostupnost hypotečního financování. Od nebývalého utažení úvěrových podmínek a jeho uvolnění až po očekávání budoucí inflace a role nemovitostí jako prostředku k ochraně před znehodnocením peněz – to vše […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Zajímavosti o rezidenčních hypotékách v USA, část 4.: Obrácená hypotéka

Získání finančních prostředků pomocí tzv. obrácené hypotéky je v USA na rozdíl od české „americké“ hypotéky možné i když ještě klasická hypotéka nebyla úplně splacena a na nemovitosti stále vázne hypoteční zástava. Obrácená hypotéka se stává zajímavým finančním produktem zvláště v období, kdy tržní cena nemovitosti roste a podíl ještě nesplacené klasické hypotéky na tržní ceně nemovitosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 03. 2024

Komentář: Chcete i u nás garantovanou hypotéku za 2 nebo dokonce 0,5 % p. a. jako v Polsku? Byla by to cesta do pekla

Obvykle lidé kritizují českou vládu, protože nevědí, co se děje v zahraničí. Nicméně v zahraničí je to často ještě mnohem horší než u nás. Příkladem může být Polsko, kde předchozí vláda Jarosława Kaczyńského garantovala dvouprocentní hypotéky. To bylo něco, co lidi milovali. Poptávka byla obrovská. Během chvilky se dotace na hypotéky vyčerpala. Přitom měla platit až do […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Roman H

    9 prosince, 2014

    Ti lidé z Ústeckého kraje jsou tak neodpovědní :-)))

    Odpovědět