Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Škrty ve stavebním spoření vyvolávají otázky, Češi však zatím smlouvy nevypovídají

Po více než šesti měsících od oznámení škrtů ve stavebním spoření zaznamenaly tuzemské spořitelny výrazný nárůst dotazů na plánované snížení státní podpory, hromadné vypovídaní smluv však neregistrují. Češi podle nich vyčkávají a smlouvy neruší. A to i přesto, že kvůli změnám již nebude spoření tak lákavou cestou ke zhodnocení peněz. V budoucnu produkt zaujme především klienty, kteří budou chtít čerpat úvěr.

Bezprostředně po letošních květnových volbách vláda oznámila svůj záměr snížit státní podporu na stavební spoření o 50 %. Plánované změny počítají se srážkovou daní na státní příspěvek již za rok 2010, ten se připisuje na účty klientů v roce 2011. V následujících letech bude státní podpora snížena z maximální výše 3000 na 2000 korun. V plánu je navíc 15 % zdanění výnosů z úroků připisovaných od ledna příštího roku. V důsledku snížení výnosů ze stavebního spoření a omezených podmínek pro předčasné čerpání již nebude tento produkt tak atraktivní pro ty, kteří neplánují čerpat úvěr ze stavebního spoření.

„Stavební spoření zůstane i nadále výhodné díky garanci úrokových sazeb z vkladů. Lze však očekávat, že přestane lákat klienty, kteří si sjednávali smlouvy o stavebním spoření pouze kvůli vysokým výnosům a neplánují využití úvěru,“ sdělil Tomáš Knebl, generální ředitel společnosti Rentia, která nabízí finanční poradenství. „Pro tyto klienty se v budoucnu stanou vyhledávanou alternativou spíše spořicí účty, termínované vklady či podílové listy,“ doplnil Knebl.

Lidé zatím na oznámení škrtů v rámci stavebního spoření výrazně nereagují. Stavební spořitelny se shodují, že klienti v současnosti spíše shromažďují informace o předpokládaných změnách a zjišťují, zda pro ně nastavení smluv zůstane i nadále výhodné. K masovému vypovídání stavebních spoření nedochází.

„Významné změny v chování klientů nepozorujeme. Lidé se mnohem více ptají a zajímají se především o to, nakolik jsou podmínky v souvislosti se změnami výhodné. Klienti samozřejmě nemají důvod, aby se obávali o své peníze ,“ zdůraznil Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Stavební spořitelny registrují v letošním roce meziroční nárůst v počtu nových smluv o stavebním spoření. Podle statistik ministerstva financí bylo v první polovině roku 2010 uzavřeno 293 tisíc smluv s celkovou hodnotou cílové částky 91,8 miliardy korun, což je o 12 tisíc smluv více než loni při současném nárůstu průměrné cílové částky o 19 tisíc korun. Statistiky však monitorují stav před oznámením plánovaných změn ve stavebním spoření, rozhodující budou výsledky za druhou polovinu letošního roku.

Vyjádření stavebních spořitelen k plánovým změnám:

Ondřej Kvasňovský , Raiffeisen stavební spořitelna

 „V poslední době jsme zaregistrovali zvýšený počet dotazů ze strany našich klientů na možnost výpovědi jejich smluv, respektive nárůst samotných výpovědí. Navzdory těmto nepříznivým okolnostem jsme vykázali v meziročním srovnání prvních devíti měsíců roku nárůst počtu nových smluv o stavebním spoření i objemu nových úvěrů.“

Zdenka Blechová, Stavební spořitelna České spořitelny

„Zvýšený počet dotazů klientů na změny ve stavebním spoření zaznamenáváme obvykle  po zveřejnění významnějších informací v médiích.  Vždy se snažíme klientům situaci vysvětlit. Lidé se chovají racionálně, žádné hromadné vypovídání smluv o stavebním spoření neevidujeme. Ze srovnání počtu výpovědí smluv o stavebním spoření s počtem nově uzavřených smluv za období leden až září letošního roku vyplývá, že klienti stále více smlouvy nově uzavírají, než je vypovídají .“

Hana Vaněčková , Modrá pyramida

„Klienti samozřejmě reagují na informace o chystaných změnách, v souvislosti s tím zaznamenáváme časté dotazy. Klienti, kteří potřebují své naspořené peníze, smlouvy ukončují. Těm, kteří peníze nutně nepotřebují, se snažíme vysvětlit, aby smlouvy ukvapeně nevypovídali. Mohli by se připravit o řadu výhod .“

Kateřina Bílá , Wüstenrot

„Věříme, že klienti v souvislosti s plánovanými změnami, neztratí o produkt stavebního spoření zájem, protože stále bude nejbezpečnějším způsobem spoření na trhu. Navíc jsme od října zvýšili úrok z úspor na 2,5 %, díky kterému dosáhne klient velmi zajímavého výnosu.“

Škrty ve stavebním spoření vyvolávají otázky, Češi však zatím smlouvy nevypovídají >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (367)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 526 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »