EUR 25.265

USD 23.663

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.663

25. 10. 2010

0 komentářů

Škrty ve stavebním spoření vyvolávají otázky, Češi však zatím smlouvy nevypovídají

 


 

Bezprostředně po letošních květnových volbách vláda oznámila svůj záměr snížit státní podporu na stavební spoření o 50 %. Plánované změny počítají se srážkovou daní na státní příspěvek již za rok 2010, ten se připisuje na účty klientů v roce 2011. V následujících letech bude státní podpora snížena z maximální výše 3000 na 2000 korun. V plánu je navíc 15 % zdanění výnosů z úroků připisovaných od ledna příštího roku. V důsledku snížení výnosů ze stavebního spoření a omezených podmínek pro předčasné čerpání již nebude tento produkt tak atraktivní pro ty, kteří neplánují čerpat úvěr ze stavebního spoření.

„Stavební spoření zůstane i nadále výhodné díky garanci úrokových sazeb z vkladů. Lze však očekávat, že přestane lákat klienty, kteří si sjednávali smlouvy o stavebním spoření pouze kvůli vysokým výnosům a neplánují využití úvěru,“ sdělil Tomáš Knebl, generální ředitel společnosti Rentia, která nabízí finanční poradenství. „Pro tyto klienty se v budoucnu stanou vyhledávanou alternativou spíše spořicí účty, termínované vklady či podílové listy,“ doplnil Knebl.

Lidé zatím na oznámení škrtů v rámci stavebního spoření výrazně nereagují. Stavební spořitelny se shodují, že klienti v současnosti spíše shromažďují informace o předpokládaných změnách a zjišťují, zda pro ně nastavení smluv zůstane i nadále výhodné. K masovému vypovídání stavebních spoření nedochází.

„Významné změny v chování klientů nepozorujeme. Lidé se mnohem více ptají a zajímají se především o to, nakolik jsou podmínky v souvislosti se změnami výhodné. Klienti samozřejmě nemají důvod, aby se obávali o své peníze ,“ zdůraznil Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Stavební spořitelny registrují v letošním roce meziroční nárůst v počtu nových smluv o stavebním spoření. Podle statistik ministerstva financí bylo v první polovině roku 2010 uzavřeno 293 tisíc smluv s celkovou hodnotou cílové částky 91,8 miliardy korun, což je o 12 tisíc smluv více než loni při současném nárůstu průměrné cílové částky o 19 tisíc korun. Statistiky však monitorují stav před oznámením plánovaných změn ve stavebním spoření, rozhodující budou výsledky za druhou polovinu letošního roku.

REKLAMA

Vyjádření stavebních spořitelen k plánovým změnám:

Ondřej Kvasňovský , Raiffeisen stavební spořitelna

 „V poslední době jsme zaregistrovali zvýšený počet dotazů ze strany našich klientů na možnost výpovědi jejich smluv, respektive nárůst samotných výpovědí. Navzdory těmto nepříznivým okolnostem jsme vykázali v meziročním srovnání prvních devíti měsíců roku nárůst počtu nových smluv o stavebním spoření i objemu nových úvěrů.“

Zdenka Blechová, Stavební spořitelna České spořitelny

„Zvýšený počet dotazů klientů na změny ve stavebním spoření zaznamenáváme obvykle  po zveřejnění významnějších informací v médiích.  Vždy se snažíme klientům situaci vysvětlit. Lidé se chovají racionálně, žádné hromadné vypovídání smluv o stavebním spoření neevidujeme. Ze srovnání počtu výpovědí smluv o stavebním spoření s počtem nově uzavřených smluv za období leden až září letošního roku vyplývá, že klienti stále více smlouvy nově uzavírají, než je vypovídají .“

REKLAMA

Hana Vaněčková , Modrá pyramida

„Klienti samozřejmě reagují na informace o chystaných změnách, v souvislosti s tím zaznamenáváme časté dotazy. Klienti, kteří potřebují své naspořené peníze, smlouvy ukončují. Těm, kteří peníze nutně nepotřebují, se snažíme vysvětlit, aby smlouvy ukvapeně nevypovídali. Mohli by se připravit o řadu výhod .“

Kateřina Bílá , Wüstenrot

„Věříme, že klienti v souvislosti s plánovanými změnami, neztratí o produkt stavebního spoření zájem, protože stále bude nejbezpečnějším způsobem spoření na trhu. Navíc jsme od října zvýšili úrok z úspor na 2,5 %, díky kterému dosáhne klient velmi zajímavého výnosu.“

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.