EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

Skryté vady u nemovitostí se mohou objevit později. Radíme, jak se bránit

 


 

Realitní trh v České republice je momentálně ve velmi dobré kondici. Na jedné straně jsou nízké sazby u hypoték, kdy průměrná úroková sazba podle Fincentrum Hypoindex klesla v březnu na 2,16 procenta, na druhé straně výstavba nových developerských projektů a stále příznivé ceny nemovitostí.

„Podle všech dostupných statistik (počet prodaných bytů, objemy hypoték), které ve společnosti sledujeme, zažíváme na rezidenčním trhu nejživější období od finanční krize. Vzhledem k pozitivnímu vývoji ekonomiky a rekordně nízkým úrokovým sazbám předpokládáme, že pozitivní vývoj bude pokračovat i v nejbližším období,“ popsala Denisa Višňovská z realitní kanceláře LEXXUS.

Jenže někdy nemovitost neodpovídá představám klienta, i když už si byt koupil. Skryté vady jsou čím dál tím větším problémem, které trápí mnoho lidí.

Mezi skryté vady se řadí taková chyba, která není vizuálně znatelná a projeví se až později. „Důležitou podmínkou je, že existovala již v době převzetí nemovitosti kupujícím, ale projevila se následně při užívání stavby. Příkladem může být například nefunkční radiátor – v červnu,  kdy dům kupující přebíral, jeho funkčnost neověřil  a zjistil, že nefunguje až začátkem topné sezóny na podzim,“ popsal Jan Zachystal z realitní kanceláře RE/MAX.

Jak tedy reagovat na skryté vady

Stejně jako u pojistné události je důležité si skrytou vadu nafotit, pokud to jde, nebo posoudit patřičným odborníkem. Dokazování je celkem složité. Vzhledem k tomu, že vy něco reklamujete, musíte také dokázat, že vada nevznikla opotřebením nebo vinou nového majitele. Pokud budete mít v ruce posudek, nebo již zmíněný důkaz, informujte písemně o skryté vadě bývalého majitele nebo developera. Nejlepší je, zaslat oznámení doporučeně, abyste měli v ruce doklad o jeho zaslání. V případě nevole cokoli se zjištěným nedostatek dělat, se může nový majitel nemovitosti obrátit na soud.

Na prohlídku bytu s technikem
Odborník vám může pomoci už při výběru nemovitosti. 

Nenechte se nachytat

Existuje určitý mýtus u formulace „prodávající přenechává nemovitost, jak stojí a leží“ – velká část prodávajících je přesvědčená, že se tak zbavuje odpovědnosti  za skryté vady. Avšak opak je pravdou,“ uvádí Zachystal.

Nový Občanský zákoník sice obsahuje § 1918: Přenechá-li se věc jak stojí a leží (úhrnkem), jdou její vady k tíži nabyvatele. To neplatí, nemá-li věc vlastnost, o níž zcizitel prohlásil, že ji má, nebo již si nabyvatel vymínil.

Příklad ze soudního rozhodnutí

Nejvyšší soud ČR rozhodl, že nemovitost není věcí určenou úhrnně (tzn. bez individuálního druhového a množstevního rozlišení věcí) a nelze na ni „jak stojí a leží“ uplatnit.

Nejvyšší soud dal za pravdu žalobkyni, která požadovala slevu z kupní ceny z důvodu skryté vady – výskytu dřevomorky. Přestože v kupní smlouvě bylo sjednáno ustanovení, že nemovitost je prodávána jak stojí a leží, prodávající s touto argumentací neuspěl.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024

Družstevní bydlení je stále cenově dostupnější alternativa

Pořízení staršího družstevního bytu je v průměru o 15 procent levnější než koupě bytu v osobním vlastnictví. Zatímco průměrná prodejní cena bytu v Česku v osobním vlastnictví na začátku letošního roku dosahovala 70 tisíc korun za metr čtvereční, průměrná cena za metr čtvereční družstevního bytu byla na hranici 47 tisíc korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společnosti RE/MAX.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *