Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Šlechtová: Na konferenci OSN Habitat začala nová éra českých sídlišť. Chci více efektivních peněz do obcí!

Řešení problematiky sídlišť a potřeba integrace obcí. To jsou hlavní výstupy konference OSN Evropský Habitat pro Českou republiku. Účastnilo se jí téměř 4 000 odborníků z více než 50 zemí, kteří jednali na 96 samostatných oficiálních akcích. Nejvýznamnější akce celosvětového významu pořádaná v tomto roce v Praze skončila dnes schválením Pražské deklarace.

Sídliště se musí dostat do centra zájmu

Jedním z témat, kterému se konference Evropský Habitat věnovala, byla také sídliště a jejich budoucnost. Právě to je oblast, kterou ministryně Karla Šlechtová vidí jako jednu z prioritních pro celou Českou republiku i region střední Evropy. „Stále se hovoří o nové výstavbě, její potřebě či nepotřebě, jak by měla vypadat, a jaké by měla nabízet služby. Vytratila se nám ale diskuse o tom, jak by se měla měnit a vyvíjet již existující sídlištní zástavba. Ačkoli se díky mnoha programům podařilo prodloužit životnost panelových domů, je to jen střednědobé řešení. Ty neodpovídají potřebám a nárokům dnešních obyvatel a je zřejmé, že musíme zcela vážně začít pracovat na tom, abychom pro ně našli důstojnou budoucnost,“ předesílá ministryně Šlechtová. Během svých jednání na Evropském Habitatu tak se zástupci dalších zemí diskutovala právě jejich přístup k sídlištím. „Musíme z nich udělat místa pro život, s odpovídající kvalitou bydlení, ale také s veřejným prostorem, který umožní život na sídlištích, s dostatečným přístupem ke službám, ale také zábavě, relaxaci a sportu. To vše bude mít potom přímý dopad na bezpečnost a další faktory, které ovlivňují kvalitu života,“ vysvětluje ministryně Šlechtová.

Konkrétními kroky vedoucími k zásadní proměně sídlišť v České republice chce ministryně také zabránit tomu, aby se z některých postupně staly vyloučené lokality s mnoha sociálními či bezpečnostními problémy. „Jako jednu z cest podpory takzvaného sociálního bydlení a boje proti vzniku vyloučených lokalit vidím právě vhodnou transformaci sídlišť, tedy již existujícího bytového fondu, který stále má svůj potenciál a budoucnost,“ říká ministryně Šlechtová. Odkazuje se přitom na diskusi během konference s některými svými kolegy, kupříkladu z Německa, kde již byly podobné projekty úspěšně realizovány.

„Sídliště jsou díky konferenci Evropský Habitat pro mne nyní jednou z priorit a touto cestou volám po zahájení faktické přípravy dlouhodobých vizí a plánů, které musíme začít realizovat,“ říká ministryně Šlechtová. „Všechny získané poznatky k problematice sídlišť musíme proměnit v konkrétní kroky a ty začít realizovat,“ uzavírá ministryně Šlechtová.

Integrace obcí je cestou k jejich prosperitě a zdravému rozvoji širších oblastí 

Jak potvrdila konference OSN Evropský Habitat, jedním z faktorů, který výrazně ovlivňuje rozvoj především mimoměstských oblastí v České republice, je velký počet obcí (6 245) v poměru k rozloze a počtu obyvatel České republiky. „Budoucností je bezesporu silnější integrace obcí – i to je jeden ze závěrů, ke kterému jsme na Evropském Habitatu dospěli. Neznamená to, že by obce zanikaly, nebo se nutně slučovaly, měl by být ale neprodleně zahájen proces sdílení úřadů, rozvojových plánů, dopravních řešení a mnohého dalšího. Tento druh integrace přinese nejen výraznou ekonomickou úsporu a zefektivnění procesu rozvoje lokality, ale také urychlí a zkvalitní další rozvojové aktivity v mikroregionálním aspektu,“ podotýká ministryně Karla Šlechtová. Integrace by navíc vedla také ke smysluplnějšímu čerpání dotačních titulů či finančních prostředků z rozpočtů měst a obcí a umožnila by jejich širší využití. „Sousedí-li dvě obce v těsné blízkosti, nemusí mnohdy obě za dotační tituly realizovat stejné aktivity jen proto, aby vyčerpaly možnosti dotací. Ministerstvo pro místní rozvoj nyní musí výrazněji vysvětlovat smysl a význam integrací obcí či měst a jejich plánů a spolu s představiteli místních samospráv spolupracovat na systematické změně v přístupu, poskytovat pomoc, poradenství, budeme v celém tomto procesu aktivnější,“ říká ministryně Šlechtová. „V České republice najdeme již dnes mnoho dobrých příkladů, na kterých můžeme ukázat, že je to cesta správným směrem a motivovat tak další obce či města. Nové příklady i přístupy si odnášíme z konference. Ty musíme nyní uplatnit i u nás,“ říká ministryně Karla Šlechtová.

Vybrané teze ministryně Karly Šlechtové z konference OSN Evropský Habitat v Praze 

  • Města musí být udržitelná, bez vyloučených lokalit, musí být přihlíženo k jejich obyvatelům.

  • Pro rozvoj je nutná jasná strategie, navazující na stanovenou vizi.

  • Silným tématem, které v kontextu dnešní konference považuji za potřebné vyzdvihnout, je téma dostupnosti a to celkově: dostupnosti k bydlení, k veřejným službám, k cestování a ke kultuře.

  • Jen ti, kteří mají odvážné vize, mohou proměňovat města v místa, v nichž se dobře žije.

  • Jen tam, kde se dobře bydlí, kde se dobře žije – přičemž bydlení ve městě neznamená jen mít „byt“ jako střechu nad hlavou – znamená zdravý a bezpečný domov.

  • Cituji aténského filosofa Thukýdida, který již před 7 tisíci lety zdůrazňoval, že „Jsou to lidé, co tvoří město; nikoliv zdi“.

  • Chci životaschopná a funkční města bez vyloučených lokalit. Nechci vybydlená centra.

  • Problémem pro rozvoj v ČR jsou začasté roztříštěné kompetence. V tom bychom měli mnohé změnit a udělat.

  • Život ve městě musí mít klíčovou roli při urbanismu.

  • Úkolem pro nás jsou nyní především sídliště a jejich budoucnost a integrace měst a obcí a na to navazující rozvojové aktivity, více efektivních peněz do obcí.

Šlechtová: Na konferenci OSN Habitat začala nová éra českých sídlišť. Chci více efektivních peněz do obcí! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (349)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 501 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »