Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Slováci mohou splatit hypotéku mimo fixaci s 1procentním poplatkem. Využívají této možnosti?

Autor: GOLEM FINANCE | 16.08.2016 09:11 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Tagy: splacení hypotéky Slovensko poplatek

Slovensko je z našeho pohledu zajímavé z několika důvodů. Jednak proto, že bankovnictví v obou zemích má stejné kořeny, přičemž Slovensko se stalo před 7 lety členem eurozony, takže je zajímavé paralelně sledovat jak se oba trhy vyvíjejí. Ovšem tentokrát jsme však zaměřili na naše nejbližší sousedy z důvodu implementace evropské hypoteční směrnice. Zatímco u nás nabyde zákon z ní vyplývající účinnosti k 1. prosinci, na Slovensku platí už od 21. března 2016. Co udělalo snížení poplatku za předčasné splacení se slovenským hypotečním trhem?

Na rozdíl od nás přetavili Slováci evropskou směrnici do dvou zákonů. Jeden upravuje podmínky poskytování úvěrů na bydlení. Druhý reguluje poskytování spotřebitelských úvěrů. Zatímco zákon o spotřebitelském úvěru je teprve v připomínkovém řízení, „zákon o úveroch na bývania“ platí od 21. března 2016.

 

Jedním z dopadů nového zákona je snížení loajality klientů k bankám a jejich větší fluktuace. Podle průzkumu TNS Slovakia, který se zabýval vlivem nového zákona, téměř polovina lidí, kteří mají hypotéku, si ji už přenesla do jiné banky nebo její přenesení zvažuje. Hlavním důvodem je úroková sazba. Výše sankčního poplatku za předčasné splacení v průběhu fixace na Slovensku nyní činí 1 procento ze zůstatku úvěru.

 

„Tyto dynamické pohyby na trhu hypoték mohou potenciálně způsobit některým bankám poměrně velký odliv klientů a jiným naopak přinést nové. Pro mnoho klientů bank dnes představuje alternativu také refinancování hypotéky prostřednictvím úvěru ze stavebního spoření“, uvedla ve své zprávě agentura TNS Slovakia. „Na základě výsledků průzkumu předpokládáme, že intenzivní soutěž o klienty na hypotečním trhu bude pokračovat a pravděpodobně se bude i stupňovat. Jedním z hlavních nástrojů na získání nových klientů je úroková sazba,“ dodává.

 

Úrokové sazby prudce klesly

Tuto skutečnost potvrzuje také vývoj úrokových sazeb. Úroková sazba úvěrů na bydlení, z nichž podle statistik centrální banky zhruba ¾ tvoří spotřebitelské úvěry a pouze 1/3 tvoří hypotéky, v posledních měsících prudce klesaly. V případě úvěrů s fixací na 1–5 let průměrná sazba spadla až na 1,79 %. V červnu se však tento trend otočil a sazby povyrostly.

golem_2

V květnu objem úvěrů vystoupal nad 1 miliardu eur

Nízké úrokové sazby podobně jako v České republice výrazně usnadňují pořízení nemovitosti ať už k vlastnímu bydlení nebo k dalšímu pronájmu a v kombinaci s příznivými cenami nemovitostí generují stále silnější poptávku po vlastním bydlení. Ale tím hlavním faktorem, který nafukuje objemy sjednávaných úvěrů na bydlení je možnost předčasného splacení hypotéky, které vyplývá z nového zákona a na rozdíl od nás se vztahuje i na již běžící smlouvy. Banky na Slovensku v květnu poprvé v historii překonaly miliardovou hranici a poskytly úvěry za 1,14 mld. eur. Přitom loni ve stejném měsíci to bylo 459 mil. eur. Pravda že z velké části se na tomto meziročním nárůstu podílelo právě refinancování.

Ceny nemovitostí rostou, ale zdaleka nedosahují roku 2008

Cena za bydlení rostla v druhém čtvrtletí nejrychleji od začátku finanční krize. Meziroční nárůst činí 4,8 procenta a průměrná cena za metr čtvereční činí 1 279 eur. Je to sice stále ještě výrazně méně než v polovině roku 2008, kdy ceny na Slovensku dosahovaly maxima, a za metr čtvereční se v průměru platilo 1549 eur, přesto tento vývoj stupňuje obavy z nafukování realitní bubliny.

Slovensko je navíc v tuto chvíli zemí, kde se domácnosti nejrychleji zadlužují. Tento vývoj a především rychle rostoucí ceny nemovitostí se nelíbí slovenské národní bance (NBS), která podle posledních zpráv připravuje sadu opatření na zbrzdění úvěrové expanze. Tím naváže na sadu doporučení z roku 2014, kdy NBS nastavila pravidla pro redukci poskytování hypoték v pásmu 90 – 100% LTV. Nové plány předpokládají větší odvody peněz do protikrizových rezerv. Toto opatření by mělo začít platit příští rok v srpnu. Úvahy NBS o restrikci hypoték mohou být i příčinou červencového nárůstu sazeb.   

 

Zdroj: GOLEM FINANCE, Národná banka Slovenska (nbs.sk), www.investujemes.sk, tns.global.sk

Slováci mohou splatit hypotéku mimo fixaci s 1procentním poplatkem. Využívají této možnosti? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (366)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 525 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »