Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Slovensko: Hypotéky také lámou rekordy

Slovensko: Hypotéky také lámou rekordy

Hypoteční trh není rekordní pouze v Česku. V sousední Slovenské republice také dosahují rekordů. Co stojí za rekordním zájmem klientů o hypotéky u našich sousedů?

Červnové akční nabídky slovenských hypoték trumfly všechny dosavadní nabídky. Tak to alespoň vyhodnotili klienti a půjčili si dosud rekordní objem hypoték. Zlákaly je rekordně nízké úroky. Červnový rekord vůbec není dílem náhody. Dosavadní nejúspěšnější měsíc byl letošní květen. Celý letošní rok tak bude pravděpodobně pro slovenské hypotéky rekordně úspěšný.

Co je za extrémním zájmem? Dalo by se předpokládat, že na realitním trhu probíhá podobná vichřice jako na trhu hypoték. No není tomu tak. Naopak, na realitním trhu vládne bezvětří. Podle údajů Národní asociace realitních kanceláři SR realitní trh dlouhou dobu stagnuje. Za hypotečními rekordy je tedy fluktuace klientů mezi bankami.

Akční nabídky, odpuštění poplatků a hlavně nízké úrokové sazby motivují klienty k refinancování starších dražších úvěrů. V červnu přinesly banky na trh další rekord – výši úrokových sazeb. Ty dosáhly nejnižší průměrnou hodnotu 3,97 %. Pod čtyři procenta se hypoteční úrok dostal jen v posledních dvou měsících, což svědčí o extrémních časech, které na hypotečním trhu zažíváme.

Tip: Srovnejte s českými průměrnými úrokovými sazbami dle Fincentrum Hypoindexu

Červnové nabídky

Důvodem nízkých hypotečních úroků jsou nízké mezibankovní sazby, za které si retailové banky půjčují, konkurenční boj mezi nimi, „ale také to, že stále více žadatelů o hypotéky vyjednává s bankami prostřednictvím finančních poradců,“ říká analytik společnosti Fincentrum Ján Porázik. „Silnější vyjednávací pozice sjednocených klientských poptávek a dlouhodobé vztahy mezi finančními institucemi a poradci, tak umožňují vyvinout efektivnější tlak a dostat z bank lepší úroky," vysvětluje Ján Porázik.

V letních měsících se očekává zklidnění rozbouřené hladiny hypotečního trhu. Top sezónou je vždy jaro. Další vrchol by mohl přijít až na podzim po prázdninách. K překonání červnové hodnoty objemu úvěrů 425 milionů eur by ale už nemělo dojít.

Přibližně devět z deseti hypotečních smluv v červnu mělo úrokovou sazbu fixovánu na jeden až pět let. Sazba zde dosáhla 3,94 procenta. U variabilního úroku, což představovalo osm procent smluv, byla průměrná sazba 4,05 procenta. Ostatní fixace tvoří pro vysoké úroky jen okrajový podíl smluv.

hypoteky_2

 

Drahé stavební spoření

Opačná situace než u hypoték je na trhu řádných úvěrů ze stavebního spoření. Ty se obvykle vyvíjejí protichůdně. Stavební spořitelny poskytly klientům řádné úvěry v hodnotě 2,2 milionu eur, čímž jejich objem již třetí měsíc po sobě klesl. Průměrný úrok činil 4,72 procenta.

Odlišně se vyvíjí situace u meziúvěrů. Klienti si přes ně půjčili 46,9 milionu eur, což je dosud pátá nejvyšší hodnota. Průměrná sazba činila 4,06 procenta.

Spotřebitelské úvěry

Podobně jako stavební se vyvíjejí i spotřebitelské úvěry. Čtvrtý měsíc po sobě mírně klesají, ale také se nedá hovořit o nízkých hodnotách. Průměrná úroková sazba činila 14,6 procenta. „Vzhledem k podmínkám jsou velmi drahou alternativou financování spotřeby. Měly by být využívány pouze v závažných situacích,“ upozorňuje na přílišný úvěrový apetit spotřebitelů analytik Ján Porázik.

Spotřební úvěry se tento měsíc staly i tématem mediální přestřelky mezi Ministerstvem financí SR a Slovenskou bankovní asociací. Ministerstvo bankám vytýkalo, že se odklánějí od méně výnosných firemních úvěrů a zaměřují se více na úvěry pro obyvatelstvo. Ministerstvo zdůrazňuje, že úroky na spotřebitelských úvěrech jsou na Slovensku vyšší než v problematických zemích: v Portugalsku, Španělsku nebo Itálii. Platební disciplína domácností je přitom mnohem lepší. Asociace si ještě předtím stěžovala, že banky na Slovensku musí platit nejvyšší bankovní odvod v Evropě a že kvůli tomu klesá jejich úvěrová aktivita vůči firemní klientele.

Anketa

Sledujete slovenský hypoteční a realitní trh?

Ano. (5)
 
Ne. (11)
 Celkem hlasovalo 16 čtenářů

Slovensko: Hypotéky také lámou rekordy >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (386)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (63)
 Celkem hlasovalo 550 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »