Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Smrtí dlužníka povinnost splácet hypotéku nekončí. Ani pro dědice

Autor: Luboš Svačina | 30.10.2008 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Smrtí dlužníka povinnost splácet hypotéku nekončí. Ani pro dědice

Hypotéku mohou čerpat jak jednotlivci, tak manželské, ale i nesezdané páry. V případě nenadálé smrtí jednoho z dlužníků však povinnost splácet hypotéku nekončí. Jak v takovém případě postupovat a jak se pro tyto případy dopředu zajistit?

Zažádat si o hypotéku mohou až 4 osoby, avšak s tím omezením, že se může jednat o členy pouze dvou domácností. Pokud je tedy ve smlouvě uvedeno více dlužníků, po smrti jednoho z nich přechází povinnost splácet úvěr na dalšího z nich. Nejčastěji je tímto spoludlužníkem partner zemřelého. I přesto, že smrt si připouští v době žádosti o úvěr málokdo, není od věci zauvažovat, jaké může mít tato nadmíru nepříjemná událost následky, jak je řešit a případně jakým způsobem se pro takový případ dopředu zajistit. 

Případů, kdy zemřel některý z dlužníků, evidují hypoteční banky v České republice zatím pouze minimum. Hypoteční trh je v České republice prozatím dalo by se říci "v plenkách", nicméně těchto případů bude postupem času přibývat. A to ať už z důvodu rychle rostoucího počtu nově sjednaných hypotečních úvěrů nebo stárnutím klientů - dlužníků. 

Co dělat v případě úmrtí spoludlužníka?

Velice důležité je začít okamžitě jednat, o úmrtí co nejdříve informovat banku, která jako důkaz bude požadovat úmrtní list zemřelého a domluvit se s financující bankou na dalším postupu. Řešení bude záležet na tom, zda spoludlužník bude mít prostředky na pravidelné měsíční splátky hypotéky a také na tom, zda bude mít zájem nemovitost dále využívat. Případné snížení splátek lze například dosáhnout prodloužením doby splatnosti úvěru.

Spoludlužník by si měl především zjistit, jakým způsobem je právně ošetřen převod vlastnických práv zemřelého k nemovitosti. V případě manželů je to jednoduché, pokud o hypotéku zažádali společně, nabyli nemovitost do společného vlastnictví. Pokud jsou však spoludlužníci například pouze nesezdaní partneři a vlastnictví nemají nijak právně ošetřeno (závětí), může v rámci vyřizování dědictví dojít k výrazným komplikacím. Ve splácení úvěru je totiž potřeba plynule pokračovat a to bez ohledu na to, že ještě nebylo například ukončené dědické řízení. V opačném případě může banka dlužníkům naúčtovat sankční poplatky z prodlení.

V případě, kdy spoludlužník  nemá dostatečný příjem na to, aby mohl ve splácení úvěru pokračovat, nezbyde mu nic jiného než nemovitost prodat a hypotéku buď převést na nové majitele nemovitosti, anebo ze získaných prostředků hypoteční úvěr předčasně splatit. Banky v těchto nenadálých situacích zpravidla klientům vycházejí stříc a neúčtují si sankční poplatky za předčasné splacení, jak je to jinak u hypotečních úvěrů běžné.
 
Úmrtím dlužníka není dotčeno zástavní právo banky, takže pokud by k žádné dohodě s dědici a spoludlužníky nedošlo, může banka nemovitost sama prodat v nucené dražbě.

Jak je to v případě, kdy neexistují spoludlužníci?


V takovém případě, kdy dlužníkem byl jednotlivec je ustanovení vlastnických práv otázkou dědického řízení. Nemovitost lze získat buď z titulu zákonného dědice, anebo na základě závěti sepsané zemřelým. Dědic, který v pozůstalosti získá nárok na jakoukoliv nemovitost, by si měl co nejdříve ověřit, zda na ni není vázán hypoteční úvěr a zástavní právo. A teprve poté případně svůj dědický podíl přijmout.

Spolu s nemovitostí může dědic snadno získat také dluh, který v případě že dědictví přijme, bude povinnen za zemřelého splácet. A to včetně zmeškaných splátek a případných úroků z prodlení, o které mohl úvěr v době dědického řízení narůst. Pokud by tomu tak bylo a dědice by úvěr mohl zruinovat není nic jednoduššího než se dědictví vzdát ve prospěch státu, který převezme jak majetek, tak i dluhy zemřelého.

Závěr

Nejsnadnějším řešením, jak se vyhnout všem výše uvedeným nepříjemnostem a jak ochránit pozůstalého partnera a ostatní spoludlužníky, je sjednání životního pojištění. Pokud dojde k úmrtí, pohledávku bance splatí pojišťovna a úvěr zanikne. 
 

Při výběru pojištění je třeba dbát na to, aby pojistka odpovídajícím způsobem kryla přinejmenším riziko smrti, ale od věci není pojistit si rovněž riziko invalidity a závažných onemocnění. Tyto události často vedou k výraznému snížení příjmu, což může znamenat pro člověka splácejícího úvěr, potažmo pro jeho rodinu závažný problém

Kapitálové či investiční pojištění sjednané zcela bez rizikové složky je pouze spořením, pokud má sloužit jako ochrana dlužníka či jeho pozůstalých, je třeba připojistit si další rizika. Pro účel splácení úvěru je spíše vhodnější čistě rizikové pojištění, které neobsahuje spořicí složku, a je proto výrazně levnější. Dlužník platí pojišťovně pouze za ochranu proti možným rizikům, ne za správu svých úspor.

Anketa

Jste pojištěn/a pro případ smrti?

Ano (35)
 
Ne (15)
 Celkem hlasovalo 50 čtenářů

Smrtí dlužníka povinnost splácet hypotéku nekončí. Ani pro dědice >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Odkazující články

Jenom splácet úvěr nestačí Petr Zámečník | 24.04.2012 00:00

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (364)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 521 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »