EUR 25.265

USD 23.663

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.663

04. 05. 2016

0 komentářů

Snížení exekučního tarifu o dvě třetiny? Konec exekutorů v Čechách

 


 

„Vůbec nerozumím tomu, z jakých čísel nebo studií ministerstvo při tvorbě této novely vychází, protože vůbec neodráží to, jaký je dnes reálný stav na poli exekučního vymáhání v naší zemi. Představa, že jsou exekutoři přepláceni a že se nic nestane, když se jim vezmou dvě třetiny příjmů, je naprosto lichá. Pravdou je, že mnoho úřadů už dnes spíše přežívá v neutěšené finanční situaci a zvažuje ukončení činnosti. Zatímco se totiž exekuční tarif od roku 2001 několikrát fakticky snížil, agenda a s tím spojené náklady na exekutorské úřady rostou. Soudní exekutor je navíc placen pouze za vymožené exekuce, nikoliv za ty neúspěšné, kterých není rozhodně málo. Kdyby byl ještě exekuční tarif takto drasticky snížen, je téměř jisté, že ze současných exekutorských úřadů žádný nepřežije,“ komentuje návrhy ministerstva JUDr. Ondřej Mareš, soudní exekutor z Litoměřic.        

Podle Mareše a jeho kolegů skutečně za současné konstelace neexistuje pro snižování tarifu prostor, pokud nechce stát čelit katastrofální situaci, při které rapidně poklesne vymahatelnost dluhů, o práci přijde více než tři tisíce lidí zaměstnaných na exekutorských úřadech a celková škoda, kterou by stát musel sanovat, by se vyšplhala až k závratným 100 miliardám korun. „Neumím si racionálně vysvětlit, proč chce k takovému kroku ministerstvo přistoupit. Jedna věc je, že tu historicky vznikla nějaká, spíše mediální pověst nás exekutorů, na druhou stranu regulací v tomto směru proběhlo v posledních letech mnoho a dnes už
i ony nechvalně známé excesy vymizely, ačkoliv obraz u veřejnosti zůstal. Ani snaha o nějaké veřejně populární kroky proti exekutorům ale nemůže být důvodem pro tak radikální opatření, které může celý exekutorský stav položit na lopatky. Protože ať je veřejné povědomí jakékoliv, tak zavedení institutu soudního exekutora v roce 2001 vyvedlo tuto zemi z neudržitelného období, kdy bylo normální dluhy neplatit a nikdo s tím nic nedělal. Vždyť soudní exekutoři v tuto chvíli vymáhají jistinu ve výši 350 miliard korun! Kdo to bude dělat, pokud přestanou fungovat?“
ptá se soudní exekutorka z Prahy 6 Mgr. Zuzana Sobíšková.         

Podle Zuzany Sobíškové, Ondřeje Mareše a dalších exekutorů nepomůže ani zavedení povinných záloh pro věřitele. S tím sice i v rámci více zodpovědného vymáhání souhlasí, ale řešení to podle nich určitě není. „Zaprvé, tyto zálohy nepokrývají celkové náklady exekuce, a zadruhé, týkaly by se pouze nových exekučních řízení. Co se stane s těmi, které už běží a kterých je nyní okolo tří milionů? Opravdu doufám, že ministerstvo spravedlnosti ještě svoje záměry přehodnotí a nezasadí exekutorům tuto nepochopitelnou a zničující ránu,“ uzavírá Sobíšková.   

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Novela exekučního řádu

Novela exekučního řádu může být krokem vzad, míní šéf Mezinárodní unie exekutorů

Foto: Shutterstock Právě dnes by měla Poslanecká sněmovna pokračovat v projednávání zásadní novely exekučního řádu. Na stole je i zavedení teritoriality exekutorů, které již v minulosti klíčový výbor nedoporučil. Spory se vedou o odpuštění dluhů, exekutoři též upozorňují, že další omezení mobiliárních exekucí sníží vymahatelnost práva.  

Text: Veronika Hejná

16. 04. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *