Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Solidní dodavatelé elektřiny existují, změny není třeba se bát, říkají odborníci

Změnit dodavatele elektřiny nebo plynu může každý a zcela zdarma. Podle odborníků působí na energetickém trhu solidní společnosti, které poskytují kvalitní servis a vstřícné obchodní podmínky. Změny dodavatele se není třeba obávat už jen proto, že celý proces je dnes standardizovaný a podléhá legislativě, která se přiklání na stranu spotřebitele.

Od začátku roku do konce března změnilo podle statistiky Operátora trhu s elektřinou (OTE ČR) dodavatele elektřiny nebo plynu přes 151 tisíc domácností. „Hlavním motivem zůstává finanční úspora. Lidé se ale stále více zajímají také o obchodní a smluvní podmínky nebo bonusy, které dodavatelé nabízejí,“ říká Jana Poncarová z projektu EnergetickaPoradna.cz.

Dodavatelů dnes na trhu působí více než šest desítek a podle odborníků jsou mezi nimi rozdíly nejen v cenách, ale i v zákaznickém přístupu. Při současných cenách elektřiny a plynu na burze je vidět velké cenové rozpětí mezi jednotlivými obchodníky. Znovu tak po několika letech platí, že změna dodavatele může být skutečně výhodná,“ dodává energetický poradce Michal Eisner. Nabídka dodavatelů se odlišuje i různými bonusy, jako je třeba zákaznická linka zdarma, příspěvek na úsporný spotřebič nebo asistenční služby v případě rozbitého kotle.

Odborníci: Není čeho se bát

Změna dodavatele dnes už představuje standardizovaný proces, který zahrnuje jen několik administrativních kroků. Většina z nich leží na bedrech nového dodavatele. „Po podpisu smlouvy s novým zákazníkem podáváme jeho jménem výpověď u stávajícího dodavatele, zákazník se tak nemusí o nic starat. Vyčká jen na zaslání nového rozpisu záloh a změní si trvalý příkaz v bance nebo inkaso,“ vysvětluje Vladimír Vácha, tiskový mluvčí společnosti E.ON Energie, a. s. Zároveň ale přiznává, že v některých případech nemusí být přechod k novému dodavateli tak hladký. „Na trhu je stále několik energetických firem, které zákazníkům odchod komplikují. Často to dělají tak, že nám, jakožto novému dodavateli, v rámci procesu změny tak říkajíc házejí klacky pod nohy. Vždy se samozřejmě snažíme, aby nic z toho zákazník nepocítil. Jindy mohou komplikace spočívat ve smluvních pokutách a jiných poplatcích, kterým někteří zákazníci při přechodu k novému dodavateli čelí. Náš přístup je však vždy individuální a děláme maximum pro to, aby zákazník neměl s přechodem spojené žádné náklady, a aby byl tak rychlý, jak to jen jde,“ vysvětluje Vácha.

Dodavatele elektřiny nebo zemního plynu může domácnost i firma změnit tak často, jak to dovoluje smluvní závazek u původní energetické společnosti. Běžná výpovědní lhůta u smluv na dobu neurčitou trvá standardně tři měsíce, výpověď u smluv na dobu určitou je třeba podat ke konkrétnímu datu podle smluvních podmínek. I s tím by spotřebiteli měla pomoci nová energetická společnost, ke které přechází.

Základem úspěšného přechodu k jinému dodavateli je výběr energetické společnosti. „Solidních firem je na trhu dost, odběratel by ale neměl podlehnout jen výhodné ceně, měl by si ověřit též solventnost dodavatele a jeho servis,“ upozorňuje Michal Eisner. Ještě před podepsáním smlouvy by se měl zákazník detailně seznámit s obchodními podmínkami dodavatele a pročíst si smlouvu. „Změny dodavatele není třeba se bát. Je ovšem nutné srovnávat nejen ceny dodávek, ale rovněž další smluvní podmínky, například ujednání o sankcích a pokutách,“ dodává Tomáš Palla, vedoucí osobní poradny Praha Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace, z. s.

Zákon na straně spotřebitelů

Změna dodavatele elektřiny nebo plynu podléhá platné legislativě, především pak energetickému zákonu a občanskému zákoníku. Obě zákonné normy prošly v posledních letech několika úpravami, které posílily práva spotřebitele. Zákazník, který podepíše smlouvu při podomním prodeji, může podle novely energetického zákona od smlouvy odstoupit ještě 15 dnů po zahájení dodávek, a to bez sankce. „Právo spotřebitelů se rozšířilo, protože lze odstoupit nejen od smluv uzavřených mimo prostory obvyklé k podnikání, ale též od smluv distančních, sjednaných například po internetu,“ upřesňuje Tomáš Palla. Energetický zákon také uvádí, že nedílnou součástí smlouvy musí být údaj o době trvání smluvního závazku, který je důležitým předpokladem úspěšné změny dodavatele.

Legislativa se přiklání na stranu spotřebitele a energetický trh se postupně kultivuje. „Změna energetické společnosti je ze zákona zdarma. Dříve jsme se setkávali s různými aktivačními poplatky, které vybírali zejména dodavatelé využívající podomní prodej. Přestože od tohoto kroku většina energetických společností ustoupila, některé stále uplatňují sankce za předčasnou výpověď. Zákazník proto udělá dobře, pokud si podrobně prostuduje obchodní podmínky, nebo si nechá poradit od nového dodavatele,“ doplňuje Jana Poncarová. Se změnou dodavatele se nepojí ani výměna elektroměru nebo plynoměru. V podstatě jediné, co se pro spotřebitele mění, je fakturační adresa, z níž je mu zasílán rozpis plateb nebo roční vyúčtování.

Více možností, jak s dodavatelem navázat kontakt

Domácnosti i firmy, které nad změnou dodavatele uvažují, dnes mají celou řadu možností, jak si spočítat úsporu a oslovit dodavatele. Především zavedené energetické společnosti nabízejí hned několik možností. „Zákazníci nás mohou kontaktovat na bezplatné telefonní lince, prostřednictvím internetového formuláře, e-mailu nebo mohou zajít osobně na pobočku. Každému vyhovuje něco jiného, proto jsme pro naše budoucí i stávající zákazníky připravili co nejvíce možností,“ uzavírá Vladimír Vácha.

Změna dodavatele krok za krokem

  1. Porovnání cenových, smluvních a obchodní podmínek.
  2. Kontaktování dodavatele a podepsání smlouvy.
  3. Dodavatel vyřizuje za spotřebitele výpověď a další administrativu.
  4. Po uplynutí výpovědní lhůty zákazník odebírá elektřinu nebo plyn od nového dodavatele.
  5. Jediné, co se mění, je fakturační adresa společnosti a účet, kam zákazník zasílá platby.

Tisková zpráva: E.ON Energie a.s.

Solidní dodavatelé elektřiny existují, změny není třeba se bát, říkají odborníci >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

Nikdo nemá čistý štít Michael Raška | 29.04.2016 13:01
A že to vykřikují ti nesolidní Gauner | 27.04.2016 17:10

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypoindex

Monika Hrušová | 07.04.2015 00:00 Ve vztahu k financím jste pečovatelé nebo tradicionalisté? Zjistěte to

I když většinou mají Češi na všechno odpověď a vypadá to, že často nejsou spokojeni se svým životem, ani se svými financemi, opak je pravdou. Patříme mezi nejspokojenější obyvatele střední a východní Evropy. Ve srovnání se Slováky, Poláky, Maďary a Rumuny jsme spokojenější nejen s kvalitou života, ale také s životním standardem a finanční situací. Ukázal to mezinárodní průzkum TNS AISA pro společnost Provident Financial. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Petr Zámečník | 21.08.2013 00:00 Fincentrum Hypoindex červenec 2013: Úrokové sazby stouply na 3 %

Pokles úrokových sazeb se v červenci zastavil. Průměrné sazby dle Fincentrum Hypoindexu stouply na 3 %. Jedná se o přestávku před dalším propadem, nebo již bylo nalezeno úrokové dno? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 17.07.2013 00:00 Fincentrum Hypoindex červen 2013: Rekordní rok pokračuje

Úrokové sazby nezastavily svůj pokles ani v červnu. Fincentrum Hypoindex ubral další setinku procentního bodu a zakotvil na 2,95 %. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 25.07.2013 12:48

Další články »

Krátké zprávy z Hypoindex

24.10.2016 16:00 Škodův palác v novém

Praha plánuje do budoucna přesunout své zaměstnance ze Škodova paláce do nové radnice. Smlouvu s vlastníkem nemovitosti, společností Škodův palác, má město až do roku 2028. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

22.09.2016 10:40 Novela stavebního zákona byla schválena

Od poloviny příštího roku nebude zapotřebí povolení kupříkladu ke stavbě skleníku nebo bazénu na pozemku rodinného domu. Novela stavebního zákona, která prošla vládou má ulehčit především drobným stavebníkům. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.09.2016 14:31 Finanční úřady poprvé udělili pokuty za nepřiznané majetky

Nejvyšší vybraná pokuta byla 2,7 milionů korun, bohužel finanční správa nesmí uvádět za jaký prohřešek tato pokuta byla udělená. Celkem loni na příjmech osvobozených od daně přiznali lidé 82 miliard korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

06.09.2016 11:49 Chátrající budovy pomůžou odstranit státní dotace

27 míst v České republice dostane nový vzhled. Stát vyčlenil na demolice chátrajících budov do roku 2018 celkem 300 milionů korun. Jenom letos se budou bourat stavby ve výši za 69 milionů korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.08.2016 13:31 Profi Credit poskytl důchodci nemravnou půjčku

Finanční arbitr nařídil úvěrové firmě Profi Credit miliardáře Davida Berana vrátit důchodci úroky, které po něm požadovala při uzavření revolvingového úvěru. V rozporu s dobrými mravy totiž firma poskytla úvěr, kde dlužná částka už při podpisu smlouvy vyrostla o více než 60 procent. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 16:58

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 530 čtenářů