Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Spadl mi sníh na auto. Jak se můžu domoci náhrady škody?

Autor: | 24.03.2010 11:27 | Kategorie: Pojištění | Komentáře zakázány komentářů

Škody za více než deset milionů korun vznikly během letošní dlouhé zimy klientům ČSOB Pojišťovny v důsledku nepřízně počasí. Méně častou, přitom však velmi nepříjemnou, nehodou jsou pády sněhu na zaparkovaná vozidla. Tyto škody lze snadno proplatit z havarijního pojištění, má-li majitel vozidla uzavřené, náhradu lze ale získat také z pojištění odpovědnosti za škodu majitele nemovitosti, z níž sníh spadl. Cesta k penězům však v tomto případě může být pro poškozeného obtížnější, protože pomoci mu musí i majitel stavby.

 

Poškodí-li padající sníh auto, má poškozený v zásadě tři možnosti, jak mu může být finanční náhrada za vzniklou majetkovou újmu proplacena. Nejjednodušší je úhrada pojistného plnění z havarijního pojištění , pokud je jeho součástí i pojištění proti živelním pohromám, mezi něž pád sněhu patří. Pojišťovny takovou škodu bez problému proplatí, klienti ovšem musí počítat s tím, že se jim plnění sníží o uzavřenou spoluúčast a že se jim může snížit také dosažený bonus.

Co dělat, jestliže spadne na auto sníh ze střechy domu a poškodí je:

·         poškození vozidla neprodleně fotograficky zdokumentujte

·         rozhodněte se, jestli budete chtít uhradit škodu z vlastního havarijního pojištění (máte-li je uzavřené a je-li součástí této pojistky též pojištění proti pádu sněhu), nebo z pojištění odpovědnosti majitele nemovitosti

·         rozhodnete-li se pro úhradu z havarijního pojištění, nahlaste škodu neprodleně své pojišťovně

·         v případě úhrady z pojištění odpovědnosti za škodu je nutné si zjistit, komu nemovitost patří (například na www.cuzk.cz)

·         kontaktujte písemně majitele nemovitosti, popište mu vzniklou škodu a požádejte jej, aby nahlásil škodu své pojišťovně

·         pokud majitel nemovitosti na výzvu nereaguje nebo odmítne škodu nahlásit, je možné se pokusit vymáhat po něm škodu soudně

Havarijní pojištění má ovšem jen malá část motoristů a i pro ty, kteří je mají, může být například při vysoké spoluúčasti výhodnější získat náhradu z  pojištění odpovědnosti majitele domu nebo stavby, ze které sníh spadl.

"Už na začátku se ale poškozený musí rozhodnout, z jaké pojistky by se měla škoda hradit, současná úhrada z havarijního pojištění i z pojištění odpovědnosti není možná,“ upozorňuje Jaroslav Král, ředitel odboru řízení produktů neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny.

K úhradě škody z pojištění odpovědnosti je nutné jednak to, aby majitel nemovitosti měl takové pojištění uzavřené (pozn. nárok poškozeného proti majiteli nemovitosti není podmíněn existencí  sjednaného pojištění), ale ještě předtím je třeba tohoto vlastníka vypátrat a zajistit si jeho součinnost. To může být – na rozdíl třeba od škod z povinného ručení nebo škod vzniklých vyplavením domácnosti vodou z pračky v bytě o patro výš, u nichž je jasné, kdo za ně zodpovídá – poněkud komplikovanější. Poškozený si musí zjistit, například nahlédnutím do katastru na webových stránkách Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního, komu budova patří, a tohoto vlastníka pak informovat o vzniklé škodě, vznést na něho nárok na náhradu škody s doložením důkazů o vzniklé škodě a jejím rozsahu  a požádat ho o řešení vzniklé situace. Pokud má majitel nemovitosti pojištění odpovědnosti za škodu sjednané, je pak na něm, aby vzniklou škodu nahlásil své pojišťovně a požádal ji o vyřízení.

Může se ale také stát, že majitel nemovitosti nebude spolupracovat – na žádost o pomoc vůbec nezareaguje, nebo odmítne škodu nahlásit. Poškozenému pak zbývá ještě třetí, i když zdlouhavá možnost – pokusit se využít ustanovení zákona o obecné odpovědnosti. Majitel nemovitosti je totiž povinen učinit taková opatření, aby ke škodě nedošlo, a pokud tato opatření nesplní, je možné po něm vymáhat náhradu škody soudně . Tuto možnost má i pojišťovna a často ji využívá, jestliže už vzniklou škodu proplatila například z havarijního pojištění.

Spadl mi sníh na auto. Jak se můžu domoci náhrady škody? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (362)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 518 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »