Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Spočítejte si, jak ovlivní mimořádná splátka vaši hypotéku

Autor: GOLEM FINANCE | 29.07.2014 12:30 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Tagy: splátka mimořádná splátka Hypotéka

Současné období rekordně nízkých úrokových sazeb přináší v některých věcech týkajících se hypoték nový úhel pohledu. Blíží se vám konec fixačního období a máte k dispozici volné peněžní prostředky? V mezidobí se vám otvírá jedinečná možnost umořit část svého dluhu bez sankčních poplatků. Jaký efekt má mimořádná splátka a kdy má smysl o ní uvažovat?

Pokud nemáte dostatek vlastních zdrojů na pořízení bydlení, bez úvěru se pravděpodobně neobejdete. Hypotéka je však to poslední, po čem lidé touží, a proto se většina klientů snaží úvěr splatit co nejdříve, formou mimořádných splátek.

Kdy je možné úvěr předčasně splácet?

V případě fixované úrokové sazby, což je v České republice více než 90 % všech poskytnutých hypoték, je možné uvažovat o úplném splacení úvěru pouze v období po skončení fixace, kde je mimořádná splátka bez sankce. Mimo toto období banky zpravidla umožňují částečné splacení hypotéky, nicméně výše mimořádné splátky bývá zpravidla limitována na úrovni 20 % zůstatku úvěru a tuto mimořádnou splátku je možné zpravidla provést pouze jednou za 12 měsíců. Kompletní přehled podmínek jednotlivých bank jsme publikovali v článku „Kolik si banky účtují za předčasné splacení hypotéky?“. Přehlednou tabulku najdete na konci zprávy.  

Jaký je efekt mimořádné splátky

Umořením části dluhu dochází k přepočítání splátkového kalendáře a klient má na výběr ze dvou variant. Buď se může rozhodnout pro snížení měsíční splátky, což se děje v případě zachování doby splatnosti. Nebo se klient může rozhodnout pro zachování stejné výše splátky a zkrátit si dobu splatnosti úvěru.

Příklad: Klient si v roce 2011 sjednal hypotéku ve výši 2,5 milionu korun s 20 letou splatností. V roce 2011 získal sazbu 3,5 %. Nyní po uplynutí tříleté fixační doby zvažuje, zda zůstatek úvěru sníží o naspořených 200 000 Kč a zvažuje pro kterou z nabízených variant se rozhodnout. 

Tip: Oba případy a jejich důsledky si můžete namodelovat prostřednictvím naší kalkulačky Efekt mimořádné splátky na portálu www.golemfinance.cz.  

V případě, že by se rozhodl pro zkrácení doby splatnosti, tak vložených 200 000 Kč mu umožní splatnost úvěru zkrátit a úvěr splatit o 2 roky dříve. Efektem tohoto rozhodnutí se zmenšení částky, kterou klient tzv. přeplatí na úrocích za celou dobu splatnosti, o 147 976 Kč*. V druhém případě – při zachování doby splatnosti – by efektem mimořádné splátky bylo snížení měsíční splátky o 1302 Kč. A oproti variantě bez mimořádné splátky klient zaplatí na úrocích o zhruba 65 000 méně*. 

clipboard0132

Vyplatí se mimořádná splátka?

Z našeho pohledu na trhu existují minimálně dva typy klientů a pro každého z nich má mimořádná splátka jiný reálný efekt. V případě konzervativních klientů, jejichž prioritou bývá „zbavit se dluhu co nejdříve“ předpokládáme, že zvolí variantu č. 1 a budou mít příjemný pocit ze zmenšené dlužné částky. Tím spíše, pokud se klientovi podaří umořením části dluhu proniknout do nižšího pásma LTV a tím dosáhnout na výhodnější úrokovou sazbu.

V případě progresivních klientů stojí za to uvažovat trochu jinak. Pokud má klient dostatečnou rezervu pro případ výpadku příjmů, stávající rekordně nízká hladina rekordně nízkých úrokových, kdy nabídkové sazby se pohybují kolem 2,7 % a v reálu nejsou výjimkou sazby kolem 2,5 % není zas tak složité dosáhnout zhodnocení nad tuto úroveň. V takových případech je ekonomicky efektivnější volné prostředky zhodnocovat jiným způsobem než umořováním relativně levného dluhu. Konečné rozhodnutí je však vždy na klientovi a jeho preferencích.

Doporučení GOLEM FINANCE: vždy na prvním místě je vytvoření dostatečné finanční rezervy ve výši 3–6násobku měsíčního příjmu domácnosti pro případ nečekaných událostí znamenající výpadek příjmů. Teprve potom s klientem rozebíráme, jakým způsobem volné prostředky co nejefektivněji využít.

Tabulka: Výše poplatků za mimořádnou splátku hypotéky

clipboard0134

*)platí za předpokladu zachování podmínek až do konce splatnosti úvěru 

Zdroj: GOLEM FINANCESpočítejte si, jak ovlivní mimořádná splátka vaši hypotéku >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (373)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (61)
 Celkem hlasovalo 535 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »