Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Společnost FINEP oznámila rekordní prodeje v roce 2015

06.01.2016 17:48 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Tagy: Finep reality nemovitost

Společnost FINEP CZ uzavřela rok 2015 s rekordními čísly prodeje bytů a rodinných domů. Dobrá ekonomická situace a levné hypotéky lákaly k nákupu nového bydlení. Úspěch zaznamenala společnost také v oblasti pronájmu či prodeje komerčních ploch. I přes dosavadní pozitivní vývoj na trhu ale FINEP zároveň varuje před zpomalením či zastavením výstavby a propadu nabídky nových bytů či komerčních prostor v důsledku neřešení legislativního rámce investování do nemovitostí v Praze.

Rok 2015 & FINEP CZ v číslech: 

  • Více než 600 prodaných bytových jednotek.
  • 20 % meziroční nárůst prodeje.
  • 1,7 miliardy korun na investicích.
  • Hodnota prodaného zboží byla přes 2 miliardy korun.

Rekordní rok

„V roce 2015 prodala společnost FINEP více než 600 bytových jednotek, čímž pokořila předchozí rok a také původní plány,“ říká Tomáš Pardubický, generální ředitel společnosti FINEP a.s. Jak dodává, důvodem vysokých prodejů byla zlepšující se ekonomická situace českých spotřebitelů, a také stále výhodné hypotéky, které nákup bytu či domu zlevňují. V meziročním srovnání tak FINEP prodal o 20 % bytů více. Původně plánoval prodat přibližně 500 bytů. Velmi dobře se společnosti FINEP dařilo také v prodeji rodinných domů, které nabízí v několika lokalitách v Praze. „Je zřejmé, že i o tento segment roste mezi obyvateli Prahy zájem a předpokládáme, že v dalších letech se ještě zvýší,“ říká Pardubický.

Dařilo se také v oblasti prodeje a pronájmu komerčních ploch, kde společnost FINEP zaznamenala především zvýšený zájem o lokalitu Západního města, kde prodala či pronajala všechny volné prostory, které zde měla, a plánuje pokračování další etapy výstavby. Zájem byl ale také o komerční prostory ve vysočanském projektu Harfa Park.

Tržby společnosti FINEP, měřeny nominální hodnotou kupních cen prodaných bytů, meziročně vzrostly o téměř 25 %. „FINEP v roce 2015 pokračoval ve výstavbě pěti svých projektů, kromě toho ale také koupil pozemky v pražských Hodkovičkách, ve kterých plánuje novou bytovou výstavbu,“ komentuje uplynulý rok Pardubický. Jak doplňuje Štěpán Havlas, ekonomický ředitel společnosti FINEP, investice společnosti FINEP do rezidenční výstavby se v roce 2015 pohybovaly na úrovni 1,7 miliardy korun. Hodnota prodaného zboží společností FINEP CZ byla přes 2 mld. korun

Vedou 2kk, zájem roste ale i o větší byty

Stále nejvíce se prodávají byty o velikosti 2+kk – jedná se nejen o startovací byty pro mladé jednotlivce či páry, ale také o byty pro mladé rodiny, nebo vhodné pro seniory (tzv. končící byty). Právě tato kategorie bytů je přitom nejvhodnější také jako investiční příležitost. „Rok 2015 definitivně potvrdil vzrůstající zájem o investiční byty u střední třídy. Mladší lidé v aktivním ekonomickém věku je berou jako nejvhodnější cestu pro životní i penzijní spoření, které je nejen bezpečné, ale garantuje jim i výnos,“ vysvětluje Štěpán Havlas. FINEP ale zaznamenává také zvyšující se zájem o byty s vyšší výměrou, především velikosti 4+kk. V tomto segmentu jen v roce 2015 došlo k navýšení prodeje o 20 %. Společnost FINEP předpokládá, že zájem o velké byty poroste i nadále.

Nepřekvapí, že většinu bytů či rodinných domů prodala společnost FINEP v roce 2015 prostřednictvím hypoték, které mají velmi dobré ceny, podmínky a jejichž dostupnost pro spotřebitele v roce 2015 vzrostla.

Rozhodující je lokalita a život v ní

Také v roce 2015 se klienti při koupi bytu v Praze rozhodovali především podle lokality, dostupnosti, místní infrastruktury a služeb. „Velmi si vážíme toho, že se nám vrací klienti, kteří chtějí své bydlení například zvětšit, nebo si pořizují byt pro investici či pro rodinné příslušníky. Oceňují nejen zvolené lokality, ale také přístup FINEPu k lokalitě a jejímu kontinuálnímu rozvoji. Všechny projekty společnosti FINEP spojuje zasazení do rozvíjející se městské zeleně, dostatečné zázemí služeb, ale také relaxačních či sportovních ploch,“ vysvětluje generální ředitel společnosti FINEP, Tomáš Pardubický.  

U cen bytů očekáváme, že bude v průměru stejná jako v roce 2015. Důležitým faktorem bude lokalita, infrastruktura a důvěryhodnost developera. U některých lokalit, kde není dostatečná infrastruktura, je nedostatek služeb, nebo i sportovních či relaxačních aktivit může dojít i k poklesu ceny. U dobře situovaných projektů, které jsou atraktivní, může naopak dojít k růstu cen v rozmezí 5 až 10 %,“ doplňuje Pardubický. Jak dodává Štěpán Havlas, rozhodně vzrostou ceny stavebních prací a pozemků.

Rok 2016 – projeví se nestabilita a propad přípravy nových projektů? 

Rok 2016 může být prvním, ve kterém se projeví propad přípravy nových residenčních projektů, způsobený dlouhodobým neřešením legislativního rámce investic do nemovitostí. Jak již dříve společnost FINEP varovala, dopady nejasností kolem pravidel pro výstavbu v Praze se negativně projeví až s jistým časovým odstupem. Rok 2016 by potom mohl být prvním rokem, kdy se začne propad projevovat. „Bylo by velkou škodou a chybou, kdyby rok, který slibuje další ekonomický rozvoj České republiky, a tedy také Prahy, přinesl propad přípravy, výstavby, nebo prodeje bytů. Je nutné pamatovat na silné multiplikační efekty, které s sebou investice do rozvoje Prahy přináší,“ upozorňuje předseda představenstva společnosti FINEP, Michal Kocián. Podle něj proto FINEP raději konzervativně předpokládá pro rok 2016 podobné prodeje bytových jednotek, jako v roce 2015. Pro investice a akvizice roku 2016 FINEP alokuje částku necelých 2,0 mld. Kč.

Zdroj: Tisková zpráva FINEP

Společnost FINEP oznámila rekordní prodeje v roce 2015 >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (359)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 514 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »