Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Spořit se stavebním spořením? Variantu volte pečlivě!

Autor: Petr Zámečník | 17.03.2009 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 6 komentářů
Spořit se stavebním spořením? Variantu volte pečlivě!

Stavební spoření díky státní podpoře přináší nadstandardní zhodnocení. To ale může rázem změnit špatná volba tarifu nebo stavební spořitelny. Jak se liší úroky stavebních spořitelen a jak do výhodnosti zasáhnout poplatky?

Nabídky se „příliš“ neliší

Nabídky stavebních spořitelen si jsou na první pohled podobné jako vejce vejci. Teprve při bližším zkoumání zjistíte, že některá vejce jsou větší, jiná menší a skvrnitá. Přesto mají stavební spořitelny mnohé podobné.

Státní příspěvek je stejný u všech. Reklamy stavebních spořitelen se mnohdy tváří, že pouze u nich můžete získat až 3 tis. Kč ročně navíc od státu. A díky státní podpoře se setkáte s „garantovaným zhodnocením“ za šest let až 6,94 % ročně (uvádí ČMSS na svých internetových stránkách) nebo 7,1 % (uváděla Wüstenrot - stavební spořitelna). Toto je samozřejmě pravda, stačí si uzavřít správnou variantu stavebního spoření s optimální cílovou částkou. Jen tento výnos neposkytuje z velké části stavební spořitelna, ale stát - tedy všichni daňoví poplatníci.

Úrokové sazby: Rozhoduje tarif, spořitelna méně...

Úrokové sazby stavebních spořitelen připomínají kartelovou dohodu. Téměř ve všech naleznete dvě možnosti úroků z vkladů - buď 1 % ročně při úvěrové variantě, nebo 2 % ročně při spořící variantě. Jsou i výjimky. Wüstenrot - stavební spořitelna u spořícího tarifu nabízí úrokovou sazbu 2,2 % a Modrá pyramida nemá „úvěrový“ tarif.

Tabulka 1: Úrokové sazby stavebních spořitelen

Stavební spořitelna

Tarif

Úroková sazba

z vkladů

z úvěru

ČMSS

Invest

2%

4,80%

Perspektiv

2%

4,80%

Atraktiv

1%

3,70%

Modrá pyramida

2%

3 - 5 %

Raiffeisen stavební spořitelna

Spořící

1%

3,50%

Úvěrový

2%

4,90%

SSČS

2%

4,75%

Wüstenrot -stavební spořitelna

Vychytralé spoření

1%

3,70%

2,20%

4,90%

Zdroj: Stavební spořitelny

Nižší úrokové sazby z vkladů jsou ve fázi přidělení úvěru odměněny nižší úrokovou sazbou z úvěru. Před uzavřením smlouvy o stavebním spoření je tedy dobré vědět, zda budete chtít čerpat následně řádný úvěr. Pokud chcete pouze spořit, můžete získat dvojnásobné úročení - nikoli však dvojnásobné zhodnocení (se započítanou státní podporou).

Spekulace na uzavření spořící varianty a následnou změnu tarifu na úvěrovou variantu se také nevyplatí. Stavební spořitelny si jako poplatek při změně tarifu s úrokovou sazbou 2 % na tarif s úročením 1 % účtují zpravidla polovinu dosud připsaných úroků. A tak po změně je klient s výnosem, s jakým by byl v případě, že zvolil úvěrovou variantu od počátku. U starších smluv s vyšším úročením je změna ještě dražší. Jedinou výjimkou je Wüstenrot - stavební spořitelna, u niž je první změna tarifu zdarma a každá další za 100 Kč.

Poplatky... rozhodují?

Když jsou úrokové sazby stavebních spořitelen vesměs stejné, jediným rozlišujícím momentem jsou poplatky, které klient zaplatí za uzavření smlouvy, vedení účtu a výpisy.

Tabulka 2: Poplatky stavebních spořitelen

Stavební spořitelna

Uzavření smlouvy

Roční poplatek

ČMSS

1%

290 Kč

Modrá pyramida

1 %, max. 10 000 Kč

300 Kč

Raiffeisen stavební spořitelna

1%

331 Kč

SSČS

1%

300 Kč

Wüstenrot - stavební spořitelna

1 %, max. 30 000 Kč

270 Kč

Zdroj: Stavební spořitelny

Poplatek za uzavření smlouvy činí pro standardního klienta u všech stavebních spořitelen 1 % z cílové částky. Pouze Modra pyramida a Wüstenrot mají stanovený strop poplatku. U první si na něj sáhnou klienti s cílovou částkou 1 mil. Kč, u druhé s částkou 3 mil. Kč. Limit je tak platný pouze klientům, kteří chtějí využít stavební spoření k úvěrovému financování vyšších částek.

Na poplatku za uzavření smlouvy lze ušetřit. Téměř u všech stavebních spořitelen jsou zvýhodněni mladí klienti nebo děti, kteří platí buď poloviční, nebo nulový poplatek za uzavření smlouvy. A s uzavřením smlouvy lze počkat také na „příhodnou dobu“, kdy zpravidla před koncem roku stavební spořitelny v rámci reklamních kampaní lákají klienty na snížené poplatky.

Poplatku za vedení účtu a zasílání výpisu (v tabulce jsou sečteny; u zasílání výpisu je volena nejlevnější varianta) činí rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším poplatkem 61 Kč ročně. Při úložce 20 tis. Kč ročně to činí 0,305 % z ročního vkladu.

Roční výše poplatku ale může být i vyšší - u starších smluv. Čím je vyšší úročení sjednané na konkrétní smlouvě, tím vyšší poplatek spořitelny účtují. Některé nabízeli dříve „úrokové zvýhodnění“ při splnění určitých podmínek (zpravidla nečerpání úvěru a nezvyšování cílové částky), pak si dnes ale mnohdy účtují poplatek za „vedení úrokového zvýhodnění“. A to bez ohledu na skutečnost, zda klient splní či nesplní podmínky pro jeho přiznání.

Jak spořit nejefektivněji?

Stavební spoření s 6letou vázací dobou je optimální uzavírat v šestiletých cyklech - tedy po šesti letech ho vypovědět a založit si nové. O státní příspěvek tak klient nepřijde a bude moci uvolněné prostředky zhodnocovat efektivněji (dnes se nabízejí např. spořící účty s vyšším úročením než stavební spoření).

Do výpočtu pro státní příspěvek se započítávají nejen vklady, ale též jejich zhodnocení. Naopak se odpočítávají zaplacené poplatky. Některé stavební spořitelny v rámci internetového bankovnictví nabízejí informaci, kolik prostředků je třeba vložit za daný rok k čerpání kompletní státní podpory. I pokud tuto informaci nemá klient k dispozici „online“, vždy se na ni může dotázat stavební spořitelny. Optimální je nevkládat více, než kolik je třeba k dosažení maxima státního příspěvku.

Smlouvu o stavebním spoření je optimální uzavírat koncem roku. Po šesti letech v následujícím lednu 7. roku je optimální vložit ještě jeden vklad na státní podporu a spoření vybrat. Státní podpora za 6. rok bude zaslána v březnu 7. roku, na sedmou státní podporu si klient počká do března 8. roku. Další smlouvu o stavebním spoření je optimální uzavírat koncem 8. roku.

Optimální cílová částka je (při dodržení výši uvedených pravidel) 160 tis. Kč.

Spořit se stavebním spořením? Variantu volte pečlivě! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 6 komentářů)

RE: produkt - cílová částka Radek | 11.05.2009 10:32
produkt - cílová částka | 10.05.2009 10:12
špatné údaje o poplatku u ČMSS balue | 10.04.2009 22:04
RE: RE: poplatky Tom | 26.03.2009 13:14
RE: poplatky | 24.03.2009 13:51

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (364)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 521 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »