Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Spotřebitelské úvěry a půjčky můžete splatit také hypotékou

Autor: Luboš Svačina | 21.11.2008 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Spotřebitelské úvěry a půjčky můžete splatit také hypotékou

Ztrácíte přehled o svých závazcích. Řešením může být překrytí všech dluhů jediným a začít od začátku. Pokud máte k dispozici nemovitost, konsolidovat lze i hypotékou. Ta je sice levnější, ale...

Čekání na nějakou zásadní novinku v oblasti hypotečních úvěrů se neobvykle prodlužuje. Po přestřelce produktových inovací z první poloviny roku, kdy mBank začala nabízet svou mHypotéku se službou mBalans, České spořitelna představila svou Ideální hypotékuHypoteční banka kontrovala Investiční hypotékou, zavládl na trhu téměř nerušený klid zbraní. České hypoteční banky se nyní vrhly spíše na zkvalitnňování a zrychlování služeb, a úpravy úrokových a poplatkových sazebníků. Že by již nebylo co nového české klientele nabídnout?

Hypoteční banky tvrdí, že na některé produkty, běžné ve vyspělých zemích, není český trh zatím připraven a případné uvedení by nemělo odpovídající ohlas. Nicméně jsou oblasti, kde západní Evropu stíháme velmi svižným tempem a banky na tento trend reagují. Tou oblastí je například zadlužování obyvatelstva.

V současnosti již české domácnosti díky různým spotřebitelským úvěrům, půjčkám, kreditním kartám apod. bankám dluží bezmála 700 miliard Kč (podle statistik ČNB a ČSÚ). I přesto, že drtivá část klientů hradí své závazky včas a situace není nijak dramatická, hypoteční banky vytušily svou příležitost a klientům nabízí možnost konsolidace úvěrů (sloučení více úvěrů do jediného). Mimo jiné také formou hypotéky.
 
Konsolidace úvěrů hypotékou však není na českém trhu tak horkou novinkou jak se někdy uvádí. Řada bank nabízí možnost refinancování hypotéky hypotékou nebo nabízí tzv. americké hypotéky (bezúčelové hypotéky zajištěné nemovitostí), kterou lze využít ke splacení jakýchkoliv dalších závazků (půjček). Nicméně na řadu přichází také sofistikovanější produkty, vyvinuté přímo za účelem konsolidace. Tento typ úvěru nabízí například Komerční banka, Raiffeisenbank (MiniMax) a nově také LBBW Bank (dříve BAWAG Bank), která přestavila svou IQ Hypotéku Multi.

Jak přeúvěrování hypotékou funguje a jaké jsou podmínky poskytnutí? Vzhledem k tomu, že princip je u všech bank podobný, jako příklad nám poslouží IQ Hypotéka Multi z dílny LBBW.

IQ Hypotéka Multi

Umožňuje tři druhy účelu čerpání, od nichž se odvíjí také výše úrokové sazby. Konsolidovat lze totiž pouze stejné druhy úvěrů a půjček se shodným účelem financování. Důvodem je jednak daňová uznatelnost zaplacených úroků (lze uplatnit pouze u nemovitostí pořízených k trvalému bydlení) a jednak výkaznictví pro Českou národní banku.

Rozhodující je tedy to, zda klient bude hypotékou refinancovat jinou hypotéku/y (na pozemek a na dům), úvěr ze stavebního spoření, díky kterým si pořídil vlastní bydlení. Nebo bude konsolidovat jiné - účelové - úvěry, které však nesloužili k pořízení bydlení (např. hypotéka na pořízení chaty, chalupy, nemovitostí k dalšímu pronájmu apod.). Ze všech tří variant tou nejdražší možností je konsolidace tzv. bezúčelových úvěrů (spotřebitelských úvěrů, půjček, amerických hypoték apod.). V tomto případě klient čerpá tzv. americkou hypotéku, kde se úrokové sazby pohybují nad 7 % p.a.

Tabulka 1: Přehled vybraných paramtrů IQ Hypotéky Multi
Minimální výše úvěru 250 000 Kč
Splatnost účel bydlení 40 let
  účel jiný než bydlení 30 let
  bez účelu 25 let
Maximální výše úvěru účel bydlení do 100 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV), kromě bytu v panelovém domě na sídlišti
  účel jiný než bydlení do 80 % LTV
  bez účelu do 80 % LTV
Úrokové sazby  účel bydlení 4,35 % - 5,48 %
  účel jiný než bydlení 5,85 % - 6,98 %
  bez účelu 6,85 % - 8,48 %
Zdroj: LBBW Bank

LBBW Bank umožňuje jednorázové i postupné čerpání úvěru. U postupného čerpání je však potřeba úvěr vyčerpat maximálně do 6ti měsíců, což může představovat problém u úvěrů s různými fixačními obdobími. V průběhu fixačních období totiž některé banky předčasné splátky neumožňují, anebo pouze za cenu sankčních poplatků.

Výhodou Hypotéky Multi je možnost získat úvěr i bez dokladování příjmů. Podmínkou je klientovo bezproblémové splácení dosavadních závazků po dobu alespoň 6 resp. osmi měsíců zpětně. LBBW Bank uzná pouze úvěry, které již byly spláceny anuitně. Například překlenovací či předhypoteční úvěry, kde klient klient po stanovenou dobu hradil pouze úroky a nesplácel jistinu, nezapočítává. Platební morálku klienta si banka ověřuje v v registrech klientských informací.

Z prostředků čerpaných z IQ Hypotéky Multi nelze konsolidovat leasing, splátkové karty, kontokorent a úvěry z kreditních karet. Oproti tomu například Raiffeisenbank kreditní karty refinancuje.

Výhody a nevýhody konsolidace úvěrů hypotékou

Obecně výhodou konsolidace půjček, ať už se jedná o konsolidaci spotřebitelským úvěrem nebo hypotékou, je především možnost sloučit všechny úvěry do jednoho a získat tak přehled o svých závazcích. Nezanedbatelnou výhodou, zejména pro klienty, kteří špatně odhadli svou situaci a měsíční splátky je ruinují, možnost nastavit si delší dobu splatnosti úvěru, a tím pádem si snížit výši měsíční splátky. V nabídkách bank jsou úvěry až s 40letou dobu splatnosti. Nicméně na druhou stranu je třeba si uvědomit, že čím delší si klient nastaví splatnost tím více za úvěr v konečném účtování zaplatí.

Další výhodou je možná úspora na poplatcích za vedení úvěrového účtu. Většina finančních ústavů svým klientům účtuje poplatek za vedení a správu úvěru (úvěrového účtu). Výhodou konsolidace je to, že klient místo několika poplatků za vedení platí jediný. 

U konsolidace formou hypotečního úvěru navíc klient zpravidla získá nižší úrokovou sazbu, než jakou měl nastavenu u předchozích, zejména spotřebitelských, úvěrů. Hypoteční úvěr je pro banku mnohem méně rizikovější, a proto banka může klienta "odměnit" výrazně nižší úrokovou sazbou.

Závěr

Řada klientů tímto způsobem opravdu může získat výhodnější podmínky a ocení možnost optimalizovat si zatížení svého rodinného rozpočtu. V čem spatřuji riziko těchto typů úvěrů, je především fakt, že klientům se tak otvírá další prostor pro další zadlužování. Klient získává falešný pocit neomezených možností a dále si půjčuje s tím, že při nejhorším zastaví svůj dům či byt a úvěry splatí hypotékou (pokud tak již neudělal). Jenže život na splátky je návykový a přimy klienta se mohou snadno ze dne na den snížit a teprve potom si klient uvědomí, že za úvěr ručí střechou nad hlavou a nic dalšího, co by bance dal do zástavy, již nemá.

Anketa

Zvládáte splácení svých závazků bez problémů? (hypotéka, spotřebitelský úvěr, leasing...)

Ano, vždy. (59)
 
Ne, někdy zapomenu. (4)
 
Ne, někdy nemám z čeho platit. (22)
 
Ne, mám vážné problémy se splácením. (43)
 Celkem hlasovalo 128 čtenářů

Spotřebitelské úvěry a půjčky můžete splatit také hypotékou >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (360)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 516 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »