Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Sreality.cz jsou v pasti... skončí bez realit?

Autor: Petr Zámečník | 25.03.2010 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 14 komentářů
Sreality.cz jsou v pasti... skončí bez realit?

Realitní server Sreality.cz ustoupil ostrému nátlaku malých realitních kanceláří a neuskuteční plánovanou změnu obchodních podmínek. Nyní dostal ránu od velkých realitních hráčů: Od 1. dubna se serverem nebudou spolupracovat pro změnu oni. Sreality.cz jsou v pasti.

Dominantní realitní server Sreality.cz je v nelehké pozici. Když se jim podařilo odvrátit hrozbu odchodu malých realitních kanceláří sdružených v Asociaci realitních kanceláří ČR, kterým se nelíbily nové podmínky inzerce, přišla rána z druhé strany. Včera v odpoledních hodinách oznámily tři velcí hráči na realitním trhu - RE/MAX, M&M a STING, že s ním od 1. dubna 2010 nebudou spolupracovat.

Server Sreality.cz připravil počátkem roku nové podmínky inzerce na svých stránkách. Podmínky byly vstřícnější pro větší realitní kanceláře, což se nelíbilo menším hráčům. „Z našeho pohledu se jedná o zneužití dominantního postavení na trhu, protože server Sreality.cz má jednoznačně nejvyšší návštěvnost v poměru s jinými realitními servery a troufám si tvrdit, že inzerce na Sreality.cz má větší důležitost než na všech ostatních serverech dohromady,“ uvedl tehdy Ondřej Velemínský, manažer pobočky realitní kanceláře Kova.

Základem změny měla být platba za proklik, kde si sice mohla realitní kancelář stanovit limit počtu prokliků, ovšem v takovém případě mohla teoreticky konkurence vyřadit její nabídku "odklikáním" inzerátu.

Nové podmínky se ale nelíbily ani některým větším hráčům na trhu. "Nová cenová strategie se dá popsat jako neuvážená a progrese zdražení neodpovídá růstu kvality tohoto serveru a už vůbec ne vývoji realitního trhu," komentoval situaci David Rewenda, vedoucí marketingového oddělení Realitní kanceláře STING.

Server Sreality.cz nakonec tlaku ustoupil. „Vyhodnotili jsme zpětnou vazbu od našich klientů a rozhodli se ponechat stávající obchodní model, abychom jim vyšli vstříc," uvedl v polovině března obchodní ředitel Seznam.cz Michal Heisig.

Jenže ani tím se Sreality.cz nezavděčily všem. Výsledkem je prohlášení tří velkých hráčů na trhu (RE/MAX, M&M a STING) o ukončení spolupráce. Mezi nimi je i společnost STING, jejíž vedoucí marketingového oddělení novou cenovou strategii také kritizoval.

Proč tedy velcí hráči ze serveru odcházejí? "Stojí za tím netržní chování serveru Sreality.cz. Několikrát v letošním roce měnily podmínky a jejich obchodní podmínky po poslední změně pro nás, velké hráče na trhu, nejsou výhodné," uvedl pro server Hypoindex.cz David Krajný, CEO a president společnosti RE/MAX.

"Reakce těchto tří realitních kanceláří přichází ve chvíli, kdy se jim nepodařilo získat v rámci paušálních plateb od Seznam.cz žádnou „velkoobchodní“ slevu. Sreality zachovávají v obnoveném obchodním modelu stejné podmínky pro všechny realitní kanceláře a na tom nemají důvod nic měnit, ani pokud jde o tyto tři realitní kanceláře," uvádí ve svém vyjádření Seznam.cz, provozovatel serveru Sreality.cz.

David Krajný dodává: "Sreality.cz se nechovají jenom netržně, ale jejich kvalita neodpovídá současné době. Na serveru je mnoho duplicit a nabídka z tohoto pohledu není kvalitní. Je-li inzerovaná jedna nemovitost čtyřmi společnostmi, je pro zákazníka obtížné se v nabídce orientovat."

Přestože server podmínky inzerce nakonec upravil do podoby, v jaké byly před ohlášenou změnou, podle Davida Krajného podmínky pro velké realitky Sreality.cz zhoršily. Ukončení spolupráce je nezvratné. "Myslím, že to trhu ale jenom prospěje. Je tu prostor pro nový portál," doplnil David Krajný.

Seznam.cz ovšem zvýhodňování velkých hráčů i před zvažovanou změnou podmínek odmítá: "Seznam.cz důrazně odmítá tvrzení těchto tří realitních kanceláří o tom, že s nimi byly uzavírány rámcové smlouvy pro rok 2010. Nic takového jim Seznam.cz ani server Sreality.cz nenabízel a takové smlouvy neexistují. S vědomím, že se bude server Sreality.cz na jaře tohoto roku měnit, byly potvrzovány dokonce jen tříměsíční objednávky."

Nový realitní server a nová asociace

Prostor pro nový realitní portál chce vyplnit trojice realitních kanceláří vlastním projektem. "Jejich jednání jen urychlilo naše asociační snahy. Již dříve jsme se sblížili a bavíme se o založení asociace a o založení vlastního realitního portálu, který by byl obdobou podobných portálů v Americe," uvedl David Krajný pro Hypoindex.cz.

Ke dvěma asociacím realitních kanceláří přibude tedy v brzké době třetí, přičemž jedním z jejích cílů bude patřit spuštění a provozování realitního serveru - který bude mimochodem konkurencí pro opuštěný server Sreality.cz.

Nový realitní server i asociace by měly být spuštěn do léta. "Máme systém v zásadě vybraný, víme jak bude fungovat. Mělo by to být přehledné a neměly by tam být duplicity. Mělo by to fungovat jako ve Spojených státech," uvedl David Krajný. Server by neměl sloužit jen členům nové asociace, ale měl by být otevřený i pro jiné realitní kanceláře. "Byl by otevřený všem při dodržení určitých pravidel. Podmínky by byly ale určitě výhodnější, než jaké poskytuje nyní server Sreality.cz," doplnil Krajný.

Dovětek

Server Sreality.cz je dominantní. O tom není sporu. Přestože velcí hráči chtějí odejít, je možné, že se vrátí. Potřebují dostat informaci o nabízených nemovitostech ke klientům. K mnoha klientům. A ty Sreality.cz mají. Možná i proto v současné době jeden z "rebelů" inzeruje hned na předních pozicích serveru.

Pro koho bude odchod tří velkých hráčů prospěšný v konečném důsledku, uvádí i Rita Gabrielová, manager PR a interní komunikace Seznam.cz, ve vyjádření: "Samotné rozhodnutí těchto tří klientů odejít z realitního serveru Sreality.cz vidí Seznam.cz jako méně šťastné a lituje této skutečnosti. Nicméně upozorňuje, že tyto realitní kanceláře tak poskytnou větší prostor ostatním klientům serveru, kteří tu za stejnou cenu získají větší inzertní odezvu."

Anketa

Ve sporu sReality.cz/realitní kanceláře se přikláníte spíše na stranu...

Realitních kanceláří (194)
 
Serveru sReality.cz (58)
 Celkem hlasovalo 252 čtenářů

Sreality.cz jsou v pasti... skončí bez realit? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Odkazující články

Velký třesk na Sreality.cz? Petr Zámečník | 24.08.2012 00:00

Poslední přidané komentáře (celkem 14 komentářů)

Cenove dostupné pujcka nabídka ........ (platit nyní) Pan Michael Antonio | 14.01.2012 08:17
dannywhiteloancompany47@gmail.com danny white | 07.03.2011 11:59
Mrs.Emily Mike emilymike01@gmail.com | 18.12.2010 08:18
nepochopil jsem to dmb77 | 08.04.2010 11:17
Sreality končí ... sláva Petr | 31.03.2010 17:01

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (385)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (63)
 Celkem hlasovalo 549 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »