Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Stát chce podporovat seniory. Odnese to stavební spoření a hypotéky

Autor: Petr Zámečník | 18.07.2011 00:00 | Kategorie: Státní podpora | 0 komentářů
Stát chce podporovat seniory. Odnese to stavební spoření a hypotéky

Vláda to nemá lehké. Sotva připraví jakoukoli změnu, je napadena nejen opozicí, ale i odbornou veřejností. Stejného osudu se dočkala též v minulém týdnu schválená bytová koncepce do roku 2020. Co je špatného na podpoře bydlení pro seniory?

Vláda v minulém týdnu schválila bytovou koncepci. Ministerstvo pro místní rozvoj má nyní dva měsíce na přípravu stěžejních právních norem a rozpracování strategie pro roky 2014 až 2020. Hlavním bodem státní bytové politiky je odklon od přímých dotací a preference poskytování zvýhodněných úvěrů a garancí.

Jedním ze stěžejních bodů bytové koncepce do roku 2020 je podpora bydlení pro seniory. Ti jsou v současnosti ohroženou skupinou obyvatel. Tvrdě na ně doléhá deregulace nájemného, která není kompenzována odpovídajícím zvyšováním penzí. Zároveň chybí bydlení upravené potřebám seniorů. Ani tato snaha se nesetkává s jednoznačným souhlasem odborníků.

Podpora vhodného bydlení pro seniory je velmi důležitá, protože dnes často senioři žijí v příliš velkých a příliš drahých bytech a nemají možnost najít si vhodnější a dostupnější alternativu. Je také správné, že stát připravuje střednědobou koncepci podpory bydlení, je ale otázkou, zdali má docházet k tak radikální změně zaměření podpory oproti předchozí koncepci, která byla úspěšná a pomohla významné části české populace ke zlepšení bytové situace,“ uvádí Tomáš Prouza, ředitel pro bankovní služby, média a regulaci, člen představenstva finančně poradenské společnosti Partners.

S bytovou koncepcí zásadně nesouhlasí ani Občanské sdružení majitelů bytů, domů a jiných nemovitostí (OSMD), které s ministerstvem o koncepci diskutovalo a zasílalo četné připomínky: „S danou Koncepcí zásadně nelze souhlasit. Opakuje prokázané chyby předchozích koncepcí: plýtvá penězi ze státního rozpočtu, podporuje bohaté místo potřebných, vede k finanční krizi rezidenčního trhu, neodstraňuje korupční příležitosti a plýtvá na pokračující podporu nové výstavby.“

Obava z „drahé bytové politiky“ ze strany OSMD vyplývá zjevně především z návrhu sociální podpory bydlení osobám ve finanční tísni, kterou občanské sdružení pravidelně předkládá a prezentuje. Návrh počítá s časově omezenou podporou formou dotace k tržnímu nájemnému pro osoby v nezaviněné nouzi. Náročnost na státní rozpočet by v případě zrušení dalších podpor bydlení významně klesla. Přestože současná bytová politika také počítá se snížením (či zefektivněním) výdajů, nejde zdaleka tak daleko.

Kritika bytové politiky se ale ozývá i z druhého směru: Jakákoli podpora jedné oblasti deformuje oblasti jiné. Přílišná podpora jednoho malého segmentu trhu s bydlením může mít negativní dopady na jiné oblasti, zejména na modernizaci zanedbaného bytového fondu,“ uvádí Tomáš Prouza a dodává: „Stát by proto neměl zavrhovat smysluplné a fungující nástroje podpory bydlení jako je stavební spoření či možnost odečítat úroky z hypoték od daňového základu. Právě ty se totiž v posledních letech staly pro mnohé motivací investovat do vlastního bydlení, ať už šlo o pořízení bydlení pro mladé rodiny, modernizaci vlastního bydlení nebo jako účinný nástroj zabezpečení na stáří.“

Stavební spoření a hypotéky

Bytová politika do roku 2020 počítá s omezením dotací. V její koncepci tak vypadává místo pro státní příspěvek stavebního spoření a odpočet úroků z úvěrů na bydlení od základu daně z příjmů. Obě tyto státní podpory jsou již delší dobu trnem v oku i ministra financí Miroslava Kalouska.

Státní kasa není bezedná a státní dluhy se musí platit. Proto chce-li stát podporovat jednu oblast, musí peníze ušetřit v oblasti jiné – a nebo zvýšit daně, což je stejně nepopulární (pokud se nebavíme o zvýšení daní lidí s nejvyššími příjmy, které je v levicově smýšlející Evropě populární, ale státní rozpočet zachránit nedokáže). Proč zrovna státní příspěvek na stavební spoření a daňové úlevy hypoték?

Jak státní příspěvek na stavební spoření, tak daňové úlevy hypoték jsou podporou středně příjmových domácností. Tedy „té masy“, která platí nejvíce daní a bez níž by daňový systém zkolaboval bez ohledu na výši výdajů na podporu nejchudších i výši zdanění nejbohatších. Lze tedy bez nadsázky říci, že tuto podporu si její příjemci platí sami.

Můžeme se dohadovat o tom, zda a jaký přínos podpora má. Kupříkladu u daňového odpočtu hypoték může domácnost ušetřit i desetitisíce korun ročně na dani z příjmů. Ale rozhodování o čerpání hypotéky to nijak neovlivní. Tam rozhodují jiné faktory – především preference vlastnického bydlení a výše splátky hypotéky (tedy, zda domácnost hypotéku „utáhne“).

Stejným úhlem pohledu lze zaostřit i na stavební spoření. Podle počtu uzavřených smluv se jedná o nejoblíbenější spořicí produkt vedle penzijního připojištění. V obou případech je výhodnost produktů pouze iluzorní – bez státního příspěvku (a u penzijního spoření s možností daňově zvýhodněných příspěvků od zaměstnavatele) by si ani jeden z uvedených produktů snad téměř nikdo neuzavřel.

V oblasti stavebního spoření lze namítat, že lidé díky tomuto produktu alespoň spoří. Lidé ale spoří i bez tohoto produktu, což dokazují ohromné úspory domácností ležící ladem na běžných a v lepším případě na spořicích účtech, kde jen ztrácejí hodnotu. A proč je lidé využívají? Když někdo natahuje ruku plnou peněz, je z pohledu jedince hloupost ji nevyužít. Z pohledu společnosti se ale může jednat o plýtvání.

Anketa

Má být státní příspěvek stavebního spoření účelově vázán?

Ano. (191)
 
Ne. (356)
 Celkem hlasovalo 547 čtenářů

Stát chce podporovat seniory. Odnese to stavební spoření a hypotéky >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů