Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Statistiky ČAP: pojistný trh stále v černých číslech

03.11.2008 10:15 | Kategorie: Pojištění | Komentáře zakázány komentářů

Praha, 3. 11. 2008 – Přestože světové trhy zachvátila finanční krize, předběžně výsledky členů České asociace pojišťoven (ČAP) za třetí čtvrtletí roku 2008 nadále vykazují stabilní růst. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku došlo ke zvýšení objemu celkového předepsaného pojistného o 6,2 %.

 

- vyrovnaná je rostoucí dynamika jak životního (+6,6 %), tak i neživotního (+6,0) pojištění.

- celkové předepsané pojistné 27 členských pojišťoven již přesáhlo 100 mld. Kč.

„Předběžné výsledky potvrzují, že světová finanční krize se tuzemského pojistného trhu dotýká zatím jen minimálně například v důsledku dočasného pok lesu hodnoty akcií nebo formou přechodně snížených výnosů u investičního životního pojištění,“ komentuje aktuální situaci Tomáš Síkora, výkonný ředitel České asociace pojišťoven. „V tomto okamžiku by si paradoxně největší potíže mohli způsobit sami klienti, pokud by začali neuváženě rušit své již existující pojistné smlouvy. Především v oblasti životního pojištění, které se uzavírá na delší dobu, mohou klienti vinou předčasného vypovězení smlouvy výrazně prodělat. To platí zejména pro investiční životní pojištění,“ vysvětluje Tomáš Síkora.

Po pozitivním výkyvu ve druhém čtvrtletí roku (+10,5 %) se segment životního pojištění (ŽP) s nárůstem 6,6 % vrací na úroveň růstu srovnatelnou s prvním čtvrtletím letošního roku (+6,7 %). Tahounem onoho růstu je běžně placené pojistné, které nadále vykazuje meziroční přírůstek přesahující 8 %. „Z dlouhodobého hlediska lze právě smlouvy s běžně placeným pojistným považovat za stabilizační prvek v tomto  segmentu. Jejich podíl na celkovém objemu životního pojištění přesahuje již 72 procent,“ dodává Tomáš Síkora.

Přestože výrazné zpomalení tempa růstu zaznamenalo jednorázově placené pojistné, které k 30. září 2008 meziročně vzrostlo o pouhá 2 %, pozitivní trend růstu průměrného pojistného nadále přetrvává. Pouze v rámci třetího čtvrtletí došlo k meziročnímu poklesu jednorázových pojištění o více než 19 %, což lze přičítat celosvětovým propadům kapitálových trhů i ztrátám, které utrpěli domácí investoři v důsledku posilování kurzu koruny.

Neživotní pojištění v letošním roce stabilně dosahuje šestiprocentního růstu. Ve srovnání s ostatními položkami pokračují ve třetím čtvrtletí v nadprůměrné dynamice segmenty podnikatelských pojištění s téměř osmiprocentním nárůstem. „Do budoucna je také povzbudivé, že pojištění odpovědnosti z provozu vozidla překonalo svůj dosavadní útlum,“ komentuje Tomáš Síkora. 

 Předběžné letošní výsledky členských pojišťoven za prvních devět měsíců roku 2008 potvrzují očekávání ČAP, že se celkový růst pojistného trhu v roce 2008 bude pohybovat na úrovni pěti procent. Podobným směrem se zřejmě bude vyvíjet i hrubý domácí produkt.

„S potěšením mohu konstatovat, že členské pojišťovny CAP nemají ve svých portfoliích žádná problematická finanční aktiva. Díky ponaučení z finanční krize v letech 2001 a 2002 pojišťovny tyto prostředky alokovaly konzervativnějším způsobem. Navíc se řadí mezi jedny z nejvíce regulovaných institucí, které musejí své prostředky investovat velmi obezřetně a své investice jsou povinny ze zákona značně diverzifikovat,“ shrnuje situaci v českém pojišťovnictví Tomáš Síkora.

Statistiky ČAP: pojistný trh stále v černých číslech >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (366)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 525 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »