Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Státní fond rozvoje bydlení bude mít v příštím roce 1,02 miliardy korun na programy pro bydlení. Od října 2013 budou navíc programy SFRB ještě výhodnější!

Vláda schválila návrh rozpočtu SFRB, který předložil ministr pro místní rozvoj, Mgr. František Lukl, MPA. Fond tak bude mít k dispozici 1,02 miliardy korun na programy pro podporu bydlení.

Návrh rozpočtu Fondu pro rok 2014 i střednědobý výhled na další dva roky respektuje stav státního rozpočtu, ze kterého nemohly být uvolněny žádné finanční prostředky v podobě dotací pro SFRB. Fond bude veškeré programy poskytovat z vlastních aktiv.

Díky tomu, že jsme přešli na návratné formy podpory, bude poskytovaná pomoc zajištěna trvale a pro více zájemců, přestože máme vstupní „kapitál“ zatím nižší než je potřeba. Věřím, že v dalším období získáme také evropské zdroje přímo pro oblast bydlení. Nesmíme zapomenout, že podpora bydlení má významný podíl na tvorbě HDP, je důležitým prorůstovým opatřením, protože 1 mld. Kč investovaná do bydlení přináší 1.000 pracovních míst. Z jedné investované miliardy v oblasti bydlení se státnímu rozpočtu vrací 200 milionů korun. Podpora bydlení znamená podporu stavebnictví a to je stěžejním motorem ekonomiky“, říká k návrhu rozpočtu SFRB ministr pro místní rozvoj a předseda Výboru SFRB, Mgr. František Lukl, MPA.

Nosným programem SFRB bude i v dalších letech program PANEL 2013+, na opravy a modernizace bytových domů, a to v plánované výši 700 mil. Kč. Dalším programem podle Koncepce bydlení do roku 2020 je podpora výstavby nájemních bytů, předně pro seniory, sociálně či zdravotně znevýhodněné skupiny lidí, na tento program plánuje Fond uvolnit 400 milionů Korun. V rámci rozpočtu se také počítá s poskytováním tradičních úvěrů na opravy a modernizace bytových domů pro obce. V rozpočtu je vytvořena také základní rezerva ve výši 20 milionů korun na případně řešení následků povodní.

Novinkou v rozpočtu SFRB pro rok 2013 je cca 288 milionů korun z evropských fondů, které prostřednictvím Holdingového fondu SFRB budou poskytnuty v Programu JESSICA (celkem 609 milionů korun do roku 2015). Tento program doplní Panel 2013+, zatím v pilotním otestování
pro města s IPRM zónami.

UPOZORNĚNÍ: OD ŘÍJNA BUDOU ÚVĚRY SFRB JEŠTĚ VÝHODNĚJŠÍ – REFERENČNÍ SAZBA EU OD 1. ŘÍJNA 2013 BUDE PRO ČR 0,75% p.a.

Všechny programy Fondu se soustředí na revolvingové nástroje, díky kterým, i přes nižší aktiva, zajistí SFRB podporu i v budoucnosti, neboť splácené peníze budou opětovně voženy do programů pro další zájemce. Programy Fondu mají několik hlavních výhod a těmi jsou – především nízká úroková sazba, která se pohybuje již od výše referenční sazby EU – aktuálně 0,88% p.a., a její fixace po celou dobu splácení, která je možná až na 30 let. Programy Fondu jsou poskytovány zcela zdarma a bez poplatků je také možnost odložení splácení až o 2 roky.


Pozn.:

Z dotačních programů jsou zachovány stále výplaty úrokových dotací z předchozích smluv z programu Panel, který bude postupně černá až do roku 2026 a také dotace v úvěrech pro mladé, tzv. „Úvěr 300“, kdy za každé narozené dítě je snížena jistina o 30.000 Kč. I tato forma dotace je kryta z aktiv SFRB. V loňském roce SFRB hospodařil se ziskem 500 milionů korun. Příjmy SFRB, který hospodaří s vlastními penězi a rozděluje i příspěvky z příslušných fondů EU, v loňském roce dosáhly 1,7 miliardy korun, výdaje činily 1,2 miliardy korun. Příjmy oproti plánu narostly hlavně díky tomu, že fond dostal z evropských fondů 600 milionů korun na nový program Jessica.

Státní fond rozvoje bydlení bude mít v příštím roce 1,02 miliardy korun na programy pro bydlení. Od října 2013 budou navíc programy SFRB ještě výhodnější! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 531 čtenářů