Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Státní podpora stavebního spoření: 17 902 Kč

Autor: Tomáš Prčík | 23.08.2010 00:00 | Kategorie: Státní podpora | 10 komentářů
Státní podpora stavebního spoření: 17 902 Kč

"Kalousek cuknul. Státní podpora stavebního spoření se zvýší na 25%. Bude vyplacena maximálně z vkladu 71 632 Kč. Maximální státní podpora tak bude činit 17 902 Kč! Zvýší se tím zpět na reálnou úroveň roku 1993, kdy stavební spoření začínalo." Takto by měl znít pravdivý úvod článku o stavebním spoření. Ale nezní. A znít nebude. Na dlouho. A mělo by nás zajímat, proč.

V roce 1993 byl zaveden systém stavebního spoření se státní podporou 4500 Kč. Průměrná mzda tehdy činila 5 904 Kč. Ta dnes činí 23 488 Kč (údaj z roku 2009). Státní podpora by tedy dnes měla být maximálně 17 902 Kč z vkladu 71 632 Kč, kdyby zůstaly podmínky zachovány. Z toho by se asi ministrovi financí zatočila hlava. Milý čtenář nechť  je opatrný. Možná se mu zatočí také.

Uděláme si krátký přehled státní podpory investic do bydlení této země od roku 1993.

Zlatá devadesátá

V devadesátých letech byla přijata opatření pro rozvoj bydlení:

Konec srandy

Začátek tisíciletí přinesl zejména následující změny:

Připadá vám to celé jako reportáž Pavly Jazairiové z Radiožurnálu z nějaké středoasijské země, která vede válku se svým sousedem a ta jí ruinuje rozpočet?

Bohužel. Je to stručná reportáž o vývoji bytové politiky této země. Která navíc kromě příjmu z vlastního státního rozpočtu dostává ročně desítky miliard korun z evropských dotací.

Destrukce je nesmysl

Podpora stavebního spoření představuje subvenci a subvence je třeba z ekonomiky mýtit. Deformují ceny a „křiví“ chování spotřebitele. Jsem tedy také za zrušení státní podpory stavebního spoření, odpočtu úroků z úvěrů a za zrušení podpory hypoték.

Ale až poté, co stát přestane dotovat spoustu daleko větších nesmyslů, jako jsou zemědělské dotace, stravenky, s nimiž je jen spousta administrativy kvůli pár korunám, vysoké počty úředníků a korupce na veřejných zakázkách.

Až vás budou lákat na důchodové spoření, nevěřte jim
Mimochodem, až vás za pár měsíců začne vládní koalice lákat na státem podporovaný systém důchodového spoření, budete věřit tomu, že vám před důchodem podporu z účtu nesebere?

Proč podporu zachovat

1.    Podle údajů České asociace stavebních spořitelen bylo na vkladech ve stavebních spořitelnách ke konci roku 2009 uloženo 415 mld. . Ke stejnému dni měly stavební spořitelny „rozpůjčováno“ 268 mld. . Jak je z čísel patrné, je 65% z vkladů proúvěrováno, které smějí být poskytovány pouze účelově na bydlení.

Účastníci spoření si dnes smějí po 6 letech spoření své vklady vybrat i se státní podporou, což lze vnímat jako neúčelné „vylévání“ státních peněz, ale vytvářejí tím nenahraditelný finanční polštář pro financování obnovy bydlení. Pokud by mělo dojít k zapovězení neúčelového výběru spoření i s podporou, pak nechť je ale státní podpora zvýšena na 17 902 Kč jako v roce 1993.

2.    Příjemci státní podpory jsou téměř výhradně (nyní s marginální výjimkou občanů EU) osoby s českým občanstvím žijící v Česku. Státní podpora spoření tak jen nepodporuje zisky mezinárodních korporací ve formě subvencí základní montoven, které se za pár let z Česka ztratí.

3.    Stavební spoření je jedinou funkční alternativou pro lidi s nižšími příjmy žijícími na venkově, jak získat úvěr na zušlechtění svého bydlení za rozumných podmínek. Alternativou jsou jen drahé spotřebitelské úvěry, protože hypotéky jsou v malých objemech nevýhodné.

4.    Prodejem stavebního spoření se v Česku zabývá několik desítek tisíc lidí, často „nevysokého“ vzdělání. Podle mého názoru má smysl „bojovat“ o pracovní místa v segmentu prodeje stavebního spoření více než v montovnách.

5.    Vyšší DPH. Podle údajů Asociace spořitelen bylo v minulém roce spořitelnami poskytnuto přes 16 mld. Kč úvěrů na výstavbu nových domů a bytů a přes 55 mld. Kč na modernizace a rekonstrukce. Je zřejmé, že výstavbu nového domu nebo bytu by klienti mohli dobře profinancovat hypotékou. U 55 mld. Kč úvěrů na rekonstrukci bylo však zaplaceno 5,5 mld. Kč DPH. Velká část těchto investic by jistě proběhla bez faktur, pokud by nebyla financována stavebními spořitelnami.

6.    Český bytový fond potřebuje kultivaci. Stačí na podzim pohlédnout na český horizont a obrázek je jasný. A velice smutný.

Máme kocovinu

Mnohdy je mnohem příjemnější pocit naděje, že dosáhneme svého cíle, než skutečnost, když ho dosáhneme. Psychologové tento stav popisují jako kocovinu z dosažení cíle. Člověk je frustrován z toho, že věci nevypadají tak, jak si představoval. Česká společnost dorazila do cíle – vytvořila za přispění státu stabilní, komerčně úspěšný a veřejně prospěšný projekt a nastřádala do něj 415 mld. Kč a nyní se ho chystá v kocovině rozbít. Jsem přesvědčený, že je to špatným rozhodnutím.

Autor je ředitel a majitel společnosti Callido.

Anketa

Jaký je váš názor na snížení státní podpory stavebního spoření?

Souhlasím (509)
 
Nesouhlasím (2239)
 Celkem hlasovalo 2748 čtenářů

Státní podpora stavebního spoření: 17 902 Kč >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 10 komentářů)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (364)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 521 čtenářů