Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Státní podpora stavebního spoření: ano či ne?

Státní podpora stavebního spoření: ano či ne?

Dnes již je obliba stavebního spoření dávno za zenitem, ale přesto stále ještě existuje přibližně 4,4 milionu smluv. Jde o nejpoužívanější produkt s důrazem na spoření na českém trhu. Přes takovouto oblibu má ale velice nejistou budoucnost.

Již v roce 2009 podal pan ministr Kalousek návrh na zrušení stavebního spoření, ale nepodařilo se jej prosadit. Výše státního příspěvku se přesto snižuje. A do budoucna se spřádají různé plány např. ohledně zákazu používat státní podporu na jiné než stavební účely (tzv. účelovost) či otevření trhu stavebního spoření i klasickým bankám. Jsou návrhy ministerstva financí na škodu občanům české republiky? Či jde o rozumný krok jak zastavit zbytečné vyhazování peněz ze státní pokladny?

Debata o stavebním spoření se strhla hlavně v roce 2011, kdy Ústavní soud rozhodnul o zrušení zpětně účinných zákonů, které by měly za následek snížení státní podpory stavebního spoření vyplácené za předchozí rok. Mnoho ekonomů si myslí, že by se státní podpora měla úplně zrušit.

Velmi hezky se vyjádřil ekonom Aleš Tůma na serveru Peníze.cz: „Kdyby stát své ovečky dnes a denně tolik nevysával, nebylo by nutné, aby jim potom okatě dával zpátky pár stovek ročně na spoření.“

Částky, které na stavební spoření stát každý rok přispívá, jdou samozřejmě ze státního rozpočtu, jehož nejdůležitějším příjmem jsou daně. Tyto peníze daňových poplatníků tedy putují do státní kasy, aby jim je poté mohl stát vrátit, pokud se budou obtěžovat založit si stavební spoření a ukládat si na něj optimální částku. A právě proti tomuto faktu se značný počet lidí bouří.

Státní podpora by jistě nebyla takový kontroverzním tématem, pokud by státní rozpočet byl vyrovnaný, ale to v současné době bohužel není. V roce 2011 byla reálně vyplacena státní podpora v celkové výši 10,729 mld. Kč. Oproti tomu deficit státního rozpočtu v témže roce dosáhl výše 142,77 mld. Kč. Vyplacená podpora tedy v loňském roce tvořila přibližně 7,5 % deficitu státního rozpočtu, což není vůbec zanedbatelná částka. A proč bychom se vlastně měli ještě více zadlužovat, když k tomu není pořádný důvod?

Je ale také třeba podotknout, že zrušení státní podpory by s sebou nejspíše neslo nemalé problémy. Stát začal tuto věc podporovat a garantoval účastníkům stavebního spoření určité podmínky. Právě kvůli nim je tento produkt natolik rozšířen. Změna těchto podmínek tedy je něco, co by se neobešlo bez odporu. Jak řekl ekonom Pavel Kohout: „Systém stavebních spořitelen existuje, je řadu let zaveden a náhlé rušení podpor by znamenalo zásadní změnu podnikatelského prostředí, což je krok napadnutelný soudem nebo arbitráží.“

Přes všechny debaty a provedené či dále plánované změny se ale ukazuje, že lidé o stavební spoření stále mají zájem a uzavírají nové a nové smlouvy. Ale pokud ministerstvo financí neobrátí svoji politiku o 180°, je jen otázkou času, za jak dlouho vláda spoření buď úplně zakáže (i přes všechna rizika s tím spojená), či prostě přijde bod zlomu, kdy jeho výhody sníží natolik, že už nebude pro lidi tolik atraktivní, nebudou podepisovat nové smlouvy a začnou vypovídat ty staré. A pak už samotné zrušení tohoto produktu nebude prakticky nikomu vadit. A myslím, že k druhé variantě už máme velice blízko nyní.

Anketa

Má stát zrušit státní příspěvek ke stavebnímu spoření?

Ano. (41)
 
Ne. (170)
 Celkem hlasovalo 211 čtenářů

Státní podpora stavebního spoření: ano či ne? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

Stavební spoření do 12.12.2012 bez poplatku poradce001@seznam.cz | 23.11.2012 19:38
Lidé výhod SS nevyužívají TVK | 23.11.2012 17:48

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (386)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (63)
 Celkem hlasovalo 550 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »