Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Státní podpora stavebního spoření: ano či ne?

Státní podpora stavebního spoření: ano či ne?

Dnes již je obliba stavebního spoření dávno za zenitem, ale přesto stále ještě existuje přibližně 4,4 milionu smluv. Jde o nejpoužívanější produkt s důrazem na spoření na českém trhu. Přes takovouto oblibu má ale velice nejistou budoucnost.

Již v roce 2009 podal pan ministr Kalousek návrh na zrušení stavebního spoření, ale nepodařilo se jej prosadit. Výše státního příspěvku se přesto snižuje. A do budoucna se spřádají různé plány např. ohledně zákazu používat státní podporu na jiné než stavební účely (tzv. účelovost) či otevření trhu stavebního spoření i klasickým bankám. Jsou návrhy ministerstva financí na škodu občanům české republiky? Či jde o rozumný krok jak zastavit zbytečné vyhazování peněz ze státní pokladny?

Debata o stavebním spoření se strhla hlavně v roce 2011, kdy Ústavní soud rozhodnul o zrušení zpětně účinných zákonů, které by měly za následek snížení státní podpory stavebního spoření vyplácené za předchozí rok. Mnoho ekonomů si myslí, že by se státní podpora měla úplně zrušit.

Velmi hezky se vyjádřil ekonom Aleš Tůma na serveru Peníze.cz: „Kdyby stát své ovečky dnes a denně tolik nevysával, nebylo by nutné, aby jim potom okatě dával zpátky pár stovek ročně na spoření.“

Částky, které na stavební spoření stát každý rok přispívá, jdou samozřejmě ze státního rozpočtu, jehož nejdůležitějším příjmem jsou daně. Tyto peníze daňových poplatníků tedy putují do státní kasy, aby jim je poté mohl stát vrátit, pokud se budou obtěžovat založit si stavební spoření a ukládat si na něj optimální částku. A právě proti tomuto faktu se značný počet lidí bouří.

Státní podpora by jistě nebyla takový kontroverzním tématem, pokud by státní rozpočet byl vyrovnaný, ale to v současné době bohužel není. V roce 2011 byla reálně vyplacena státní podpora v celkové výši 10,729 mld. Kč. Oproti tomu deficit státního rozpočtu v témže roce dosáhl výše 142,77 mld. Kč. Vyplacená podpora tedy v loňském roce tvořila přibližně 7,5 % deficitu státního rozpočtu, což není vůbec zanedbatelná částka. A proč bychom se vlastně měli ještě více zadlužovat, když k tomu není pořádný důvod?

Je ale také třeba podotknout, že zrušení státní podpory by s sebou nejspíše neslo nemalé problémy. Stát začal tuto věc podporovat a garantoval účastníkům stavebního spoření určité podmínky. Právě kvůli nim je tento produkt natolik rozšířen. Změna těchto podmínek tedy je něco, co by se neobešlo bez odporu. Jak řekl ekonom Pavel Kohout: „Systém stavebních spořitelen existuje, je řadu let zaveden a náhlé rušení podpor by znamenalo zásadní změnu podnikatelského prostředí, což je krok napadnutelný soudem nebo arbitráží.“

Přes všechny debaty a provedené či dále plánované změny se ale ukazuje, že lidé o stavební spoření stále mají zájem a uzavírají nové a nové smlouvy. Ale pokud ministerstvo financí neobrátí svoji politiku o 180°, je jen otázkou času, za jak dlouho vláda spoření buď úplně zakáže (i přes všechna rizika s tím spojená), či prostě přijde bod zlomu, kdy jeho výhody sníží natolik, že už nebude pro lidi tolik atraktivní, nebudou podepisovat nové smlouvy a začnou vypovídat ty staré. A pak už samotné zrušení tohoto produktu nebude prakticky nikomu vadit. A myslím, že k druhé variantě už máme velice blízko nyní.

Anketa

Má stát zrušit státní příspěvek ke stavebnímu spoření?

Ano. (41)
 
Ne. (170)
 Celkem hlasovalo 211 čtenářů

Státní podpora stavebního spoření: ano či ne? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

Stavební spoření do 12.12.2012 bez poplatku poradce001@seznam.cz | 23.11.2012 19:38
Lidé výhod SS nevyužívají TVK | 23.11.2012 17:48

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 28.06.2016 00:00 Stavební spoření: Nová doba si žádá nové tarify

Úrokové sazby hypotečních úvěrů padají jako listí na podzim. V pozadí nezůstávají ani stavební spořitelny, které jsou vzhledem k současné situaci velmi nízkých úrokových sazeb nuceny snižovat úroky z vkladů, a tudíž i úroky z úvěrů ze stavebního spoření.  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.07.2016 09:55
Reklama
hypostroj

PR článek | 22.06.2016 00:00 Letní Půjčka ProBydlení je zdarma

Potřebujete opravit byt nebo se konečně pustit do plánované rekonstrukce? V takových situacích je klíčové, zda máte potřebné finanční prostředky. Když ne, nezbývá než si půjčit. Zajímavé podmínky nabízí Půjčka ProBydlení od Wüstenrotu. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jakub Mokroš | 14.06.2016 00:00 Vyplatí se spořit na stavebku? Raději ne

Stavební spoření je i po změnách a poklesech úroků nejpopulárnější spořící produkt. V Česku je uzavřeno přibližně 4 miliony smluv a domácnosti v nich mají uloženo zhruba 400 miliard korun. Ale dobrá historie produktu neznamená, že bychom zde měli spořit i nyní. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 15.06.2016 07:31

Jana Zámečníková | 25.05.2016 00:00 Stavební spoření udrží nad vodou už jen státní příspěvek

Propad úrokových sazeb začíná pronikat už i na pole stavebního spoření. Některé stavební spořitelny hodlají od léta snížit úrokové sazby spořících produktů. Jiné vyčkávají na kroky svých konkurentů. Klientům mohou přinést nižší sazby i určité výhody. Proč zatím některé spořitelny nechtějí sazby měnit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 25.05.2016 17:25

Jana Zámečníková | 10.05.2016 00:00 České stavební spoření stále slaví úspěchy

Česká republika se udržela na stupních vítězů v evropském stavebním spoření. S více než 3,5 miliony smluv se řadí za Německo a Rakousko. Německo sice co do počtu smluv v Evropě vede, nejrozšířenější je ale stavební spoření v Rakousku. Vedoucí postavení získalo Česko v nárůstu úvěrů ze stavebního spoření. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Ubytovali byste u sebe doma uprchlíky?

Ano. (1203)
 
Ne. (1492)
 
Nevím. (49)
 Celkem hlasovalo 2744 čtenářů