Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Státní příspěvek stavebního spoření možná opět vzroste!

Autor: Petr Zámečník | 15.03.2011 00:00 | Kategorie: Státní podpora | 0 komentářů
Státní příspěvek stavebního spoření možná opět vzroste!

Stát šetřil. Zdanil a snížil státní příspěvek stavebního spoření. Šetřil ale až příliš rychle. Ústavní soud včera zrušil jiné, stejným způsobem schválené úsporné zákony. A hrozí tak, že zruší i snížení státního příspěvku na stavební spoření.

Státní příspěvek na stavební spoření za loňský rok, který budou stavební spořitelny budou připisovat v nejbližších dnech, bude zdaněn mimořádnou daní ve výši 50 %. Místo až 4 500 Kč u "starých" smluv tak klienti získají maximálně 2 250 Kč, místo až 3 000 Kč u "nových" smluv obdrží nejvíce 1 500 Kč. Úspory na stavebním spoření od letošního roku jsou podporovány příspěvkem ve výši 10 % s maximem na 2 000 Kč. A v neposlední řadě úroky v letošním roce připsané budou zdaněny standardní daní z příjmu ve výši 15 %.

A nebo bude všechno jinak? U Ústavního soudu leží stížnost na "neoprávněné využití procesu legislativní nouze" při schvalování změn ve stavebním spoření. A právě Ústavní soud včera v obdobné kauze rozhodl ve prospěch žalující ČSSD. Je tedy velmi pravděpodobné, že i v případě stavebního spoření dojde k obdobnému verdiktu.

Ani v případě, kdy by Ústavní soud rozhodl o neplatnosti snížení státního příspěvku z důvodu jeho schválení v procesu legislativní nouze, neznamená to, že bude příspěvek zvýšen nebo že nebude za loňský rok zdaněn. Ústavní soud v případě zrušení zákona zpravidla ponechává vládě dostatek času pro jeho opětovné přijetí formou odpovídající demokratickému zřízení.

Schvalování změn ve stavebním spoření

Změny ve stavebním spoření byly podrobeny tvrdé kritice. Zejména stavebním spořitelnám (a populistickým politikům) se nelíbilo, že se snížení státního příspěvku dotýká i již uzavřených smluv. Když byla snižována státní podpora stavebního spoření v roce 2003, prosadily stavební spořitelny její snížení až pro nově uzavřené smlouvy. To vedlo k razantnímu nárůstu počtu nově uzavřených smluv - a zároveň k růstu výdajů na státní příspěvek.

V případě státního příspěvku se o tzv. "retroaktivitu" v pravém slova smyslu nejedná. Pokud by stát neměl mít možnost zasahovat zákony do již uzavřených smluvních vztahů, nemohl by kupříkladu ani měnit daně. Vždyť jejich prostřednictvím vstupuje do uzavřeného vztahu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.

Z pohledu legislativní jistoty je mnohem nebezpečnější zdanění státního příspěvku za loňský rok 50% daní z příjmu. V případě, že by tento precedens prošel bez povšimnutí, by se mohl stát neřízenou střelou v rukách legislativců. A už se tak i děje. Stačí vzpomenout na zdanění elektřiny vyrobené v solárních elektrárnách (jejichž výkupní ceny elektřiny jsou nehorázné, ovšem řešení pomocí zdanění nepředstavuje nejlepší cestu k nápravě).

Nebezpečné na "mimořádné dani" je, že stát prostřednictvím dotací láká své občany či firmy k určitému jednání - a následně dotace zabaví formou daně. Tím se snižuje důvěryhodnost státu.

Všechny změny ve stavebním spoření byly navíc přijaty v režimu legislativní nouze. Tu smí vláda vyhlásit pouze ve válečném stavu nebo v případě, kdy hrozí značné ekonomické škody. Hlavním důvodem pro vyhlášení legislativní nouze byla přitom prohra vládních stran v senátních volbách, díky které by zákony neprošly senátem - a nebyly by tudíž schváleny do konce roku.

Včerejší rozhodnutí Ústavního soudu

Ústavní soud včera rozhodoval o jiném balíku úsporných zákonů schválených v režimu legislativní nouze. A zákony zrušil. Nicméně ponechal vládě prostor pro jejich opětovné schválení. Pokud projdou legislativním procesem do konce letošního roku, nic se nestane. Pokud by ovšem schváleny z jakéhokoli důvodu nebyly, úspory v objemu 23,5 mld. Kč se konat nebudou - a občané tohoto státu se ještě více zadluží.

Součástí Ústavním soudem "podmínečně zrušeného" balíku úsporných opatření je i zákon snižující příjem poslanců - konkrétně zahrnutí cestovních a ubytovacích náhrad do základu daně z příjmů. Až s první letošní výplatou si ovšem někteří poslanci uvědomili, co si odhlasovali. Nezahrnuli náhrady pouze do daňového základu, ale i do základu pro sociální a zdravotní pojištění, čímž si mzdy snížili více než si mysleli.

Poslanci tak na jednu stranu ukázali, jak dobře vykonávají svou legislativní práci ("jak asi čtou jiné zákony, když si nepřečtou ani zákon, který rozhoduje o jejich vlastním příjmu"), zároveň ale poskytli argument pro Ústavní soud ("schvalování v legislativní nouzi bylo příliš rychlé, když si poslanci nestihli ani přečíst zákon rozhodující o výši jejich příjmů").

Vzroste opět státní příspěvek stavebního spoření?

Ústavní soud o osudu zákonů snižujících a zdaňujících státní příspěvek ke stavebnímu spoření bude teprve jednat. Je ale velmi pravděpodobné, že jeho rozhodnutí bude podobné jako ve včerejším případě - a to i s lhůtou pro schválení "náhradní" normy, která plynule nahradí stávající. Pravděpodobně ke zvýšení státního příspěvku tedy nedojde.

Zajímavější bude ale osud mimořádné 50% daně z příspěvku za loňský rok. Ústavní soud pravděpodobně o ní nestihne rozhodnout před jejím uplatnění, a tak příspěvek bude připsán na účty klientů stavebních spořitelen v poloviční výši. Nelze ovšem vyloučit, že stát bude muset strženou daň vrátit.

Anketa

Spoříte si nyní na stavebním spoření?

Ano (336)
 
Ne (101)
 Celkem hlasovalo 437 čtenářů

Státní příspěvek stavebního spoření možná opět vzroste! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (362)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 518 čtenářů