Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Stavební spoření aneb Mějte se na pozoru

Autor: Petr Zámečník | 01.12.2010 00:00 | Kategorie: Státní podpora | 1 komentář
Stavební spoření aneb Mějte se na pozoru

Stavební spoření je pravděpodobně nejpopulárnějším finančním produktem v ČR. Není se čemu divit. Díky štědré státní podpoře se pro spoření nižších částek při vhodně zvolené cílové částce jedná o nejvýhodnější konzervativní produkt, což platí i za novelizovaných podmínek od roku 2011. Bohužel vždy také platí, že za jakýkoliv produkt s dobrou pověstí se dá ledacos schovat. Proti klientovi totiž stojí zástupce stavební spořitelny, který v lepším případě hájí zájmy spořitelny, v horším jen své. Logicky se tyto zájmy nemusí shodovat s nejlepším zájmem klienta.

Tento problém zde byl vždy. Jako příklad mohou sloužit aktivity při poslední změně státní podpory od roku 2004. Na jedné straně stavební spořitelny rozjely úspěšnou kampaň, aby si každý (i do zásoby) uzavřel smlouvu za starých podmínek a následně ochotně navyšovaly cílové částky na „staré“ smlouvy (v zájmu klienta - jen ať stát platí vyšší podporu). Na druhé straně často neváhaly dané situace využít k eliminaci pro klienty výhodného úročení na starých smlouvách zpětně (v zájmu stavební spořitelny – proč by to klientovi měla platit).

Ne zrovna výhodné nabídky však nemusí být připravené samotnou stavební spořitelnou. Iniciativu v tomto směru převzali zástupci stavebních spořitelen. Není se příliš čemu divit. Trh stavebního spoření je nasycen – s téměř 5 milióny smluv ve fázi spoření, přičemž stavební spořitelny mají několik tisíc zástupců, kteří se snaží splnit obchodní cíle. Nejsou-li však noví klienti, dočkají se nevyžádaných a často nevýhodných služeb klienti původní. V současnosti tak lze identifikovat 3 zdroje aktivit, které klientům hrozí:

  1. Oklamání klienta jednotlivými zprostředkovateli.
  2. Skupinové aktivity v důsledku nevhodně nastavených obchodních cílů a kontrolních mechanismů.
  3. Pro klienty nevýhodné akce podporované přímo stavební spořitelnou.

Do první skupiny patří morální selhání jednotlivých zástupců stavebních spořitelen. Některé z těchto aktivit jsou na trhu natolik časté, že se nelze vyhnout dojmu o jejich školení v rámci „obchodních dovedností“, doufejme však, že ne na centrální úrovni.

Známý je zejména argument zaměnění vázací doby za dobu platnosti smlouvy typu „stavební spoření máte 6 let, je třeba uzavřít novou smlouvu ačkoliv klient zdaleka nenaplnil původní cílovou částku. Klient tak získá smlouvu, kterou ani nepotřebuje, zaplatí poplatek z cílové částky (zpravidla 1 %) a vypoví smlouvu, kde má předplacenou možnost spořit dále (protože při uzavření smlouvy zaplatil poplatek z cílové částky, který mu z části propadne).

Dalším z příkladů je situace, kdy zástupci stavebních spořitelen přesvědčovali letos klienty k uzavření smlouvy za starých „výhodnějších“ podmínek „do zásoby“, ačkoliv bylo již zřejmé, že novela se dotkne i dříve uzavřených smluv. Klient tak opět zaplatí za něco, co pro něj nepřináší užitek.

Do druhé skupiny patří všechny aktivity, které jsou specifické pro určitou skupinu zástupců a jsou důsledkem nevhodně nastaveného systému.

Příkladem může být v poslední době velmi časté sjednávání cílových částek stavebního spoření ve výši 5 mil. Kč ze strany zástupců jedné stavební spořitelny pro klienty, kteří nemají šanci danou cílovou částku využít. Mezi argumenty patří i to, že klient ušetří významnou část na poplatku z cílové částky, protože maximální poplatek je stanoven v určité maximální výši. Obvykle k tomu dochází formou navýšení cílové částky, protože u nových smluv by klient musel daný poplatek zaplatit přímo, zatímco u navýšení se daná částka strhne z aktuálního zůstatku.

Oběťmi jsou i starší lidé, kteří spoří cca 500 Kč měsíčně. Argumenty typu: „Co když vaše děti budou potřebovat úvěr ze stavebního spoření.“ nebo „Alespoň se nemusíte starat, abyste nepřespořili cílovou částku.“ jsou spíše k pláči než k smíchu, uvědomíme-li si, že daný klient by na smlouvě při vkladu 500 Kč měsíčně měl pravděpodobně okolo 40 000 Kč (z čehož značnou část zaplatí na poplatku) a k dosažení alespoň třetiny cílové částky by musel po 500 Kč měsíčně spořit cca 100 let.

Zbývá již jen odpovědět, proč právě cílová částka 5 mil. Kč. Důvod je jednoduchý, jedná se o maximální částku, kterou mohou zástupci dané stavební spořitelny sjednat bez dalšího schvalování. Pokud si vše spojíme s tím, že obchodní cíle jsou definovány předně sumou sjednaných cílových částek, nikoliv dle počtu klientů, pak do konce roku pár takovýchto klientů určitě přibude.

Do třetí skupiny nevýhodných nabídek patří pro klienta ty nejméně očekávané, protože jsou nabízeny přímo stavební spořitelnou. V současnosti stavební spořitelny reagují na zdanění úroků a snížení státní podpory, přičemž mají obavy, aby klienti nevybrali své vklady ze smluv uzavřených před rokem 2004, které jsou po vázací lhůtě.

Zatímco jedna stavební spořitelna se k tomu postavila způsobem proklientským: „Dá-li stát méně, my dáme více.“ a zvýšila úroky z vkladů, jiná to zřejmě pojala ve stylu: „Dá-li stát méně, pak zkusíme klienta obrat také.“ Jiným způsobem se snad ani nedá nedávno skončená akce vysvětlit. Cílem této akce byly smlouvy s platným nárokem na úrokové zvýhodnění. Toto úrokové zvýhodnění je připisováno při ukončení smlouvy ve výši určitého procenta celkem připsaných úroků. Vzhledem k tomu, že je připisováno při ukončení, vztahovala by se na tato zvýhodnění v roce 2011 srážková daň z příjmů jako na jakékoliv jiné připsané úroky.

Daná stavební spořitelna těmto klientům nabídla, že připíše úrokové zvýhodnění z úroků připsaných do konce roku 2009 ještě v roce 2010, čímž se vyhnou srážkové dani. Problém je však v podmínkách. Musí dojít k navýšení cílové částky o určitou výši a klient nesmí v několika následujících letech ukončit smlouvu, jinak mu bude daná prémie odebrána – to jsou podmínky, které jsou klientovi sděleny.

V principu se ale jedná o obdobu likvidace výhodného úročení na starých smlouvách, protože klient tak ztratí nejen nárok na budoucí úrokové zvýhodnění, ale i na zvýhodnění z letošních úroků (protože bude připsáno jen za úroky do roku 2009). Daná stavební spořitelna zřejmě uvažuje tak, že klienti raději ztratí mnohem více, jen aby nemuseli platit něco na dani státu. Jaký by tato akce měla dopad na skutečného klienta, kterému byla nabídnuta, lze demonstrovat na příkladu.

Příklad: Původní cílová částka 100 000 Kč, k 31. 12. 2009 naspořeno 90 783 Kč. Tarif se základním úrokem 2 % + nárok na úrokové zvýhodnění 150 % připsaných úroků + dodatečné úrokové zvýhodnění 1 % cílové částky. Smlouva bez státní podpory. Klient má předspořeno na získání bonusů. Nemusí cca dalších 10 let spořit, aby bonus získal. Klient na smlouvu nespoří. Pokud by smlouvu nechal v původním stavu tak, aby úrokem dospořil cílovou částku, může smlouvu ukončit k 31. 12. 2016. Průběh uspořené částky zobrazuje následující tabulka.

Rok

Naspořeno

Bonus

Celkem

2009

90 780

   

2010

91 989

   

2011

93 219

   

2012

94 470

   

2013

95 742

   

2014

97 035

   

2015

98 351

   

2016

99 689

34 623

135 984

Zdroj: Vlastní propočty

Po získání veškerých bonusů (úrokové zvýhodnění, tj. 150 % připsaných úroků a dodatečného úrokového zvýhodnění 1 % CČ) by bylo vyplaceno na konci roku 2016 cca 136 tis. Kč. Pokud by klient využil nabídky stavební spořitelny, bylo by mu letos připsáno 17 370 Kč (150 % připsaných úroků k 31. 12. 2009) a dále by byla smlouva úročena 2 % bez dalších bonusů na konci. Předpokládejme, že by cílová částka byla navýšena o 200 000 Kč. Průběh uspořené částky zobrazuje následující tabulka.

Rok

Naspořeno

Bonus

Celkem

2009

90 780

   

2010

107 384

17 370

 

2011

108 875

   

2012

110 392

   

2013

111 935

   

2014

113 504

   

2015

115 099

   

2016

116 722

 

118 679

Zdroj: Vlastní propočty

Klientovi by bylo vyplaceno na konci roku 2016 cca 119 tis. Kč, tedy přibližně o 17 tis. Kč méně než v případě, že by danou akční nabídku nepřijal.

Stavební spořitelny dávají nabídky svým klientům bez jakéhokoliv srovnání dopadů různých variant rozhodnutí. Často dochází k oslovení klientů dopisem, přičemž by pro stavební spořitelnu nebylo složité vyselektovat nejkřiklavější případy, kde je nabídka pro klienta nevýhodná. Protože stavební spoření u značné části klientů automaticky evokuje pocit jistoty, klienti často ani neuvažují, že některé nastavení či „akční“ nabídky pro ně nemusí být výhodné.

Anketa

Jaký je váš názor na snížení státní podpory stavebního spoření?

Souhlasím (509)
 
Nesouhlasím (2239)
 Celkem hlasovalo 2748 čtenářů

Stavební spoření aneb Mějte se na pozoru >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Vysoká cílová částka Robin Hood | 01.12.2010 23:44

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (377)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 540 čtenářů