Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Stavební spoření je stabilizačním faktorem ekonomiky

Autoři: , | 27.10.2010 15:21 | Kategorie: Stavební spoření | Komentáře zakázány komentářů

Stavební spoření přináší do veřejných rozpočtů dodatečné peníze a v posledních dvou letech jsou v tomto směru příjmy státního rozpočtu vyšší než jeho výdaje. K takovým závěrům dochází aktuální Studie efektů stavebního spoření pro ekonomiku a stát společnosti NextFinance.

Studii efektů stavebního spoření pro ekonomiku a stát prezentoval pro média ve středu 27. října 2010 v konferenčním sále pražského hotelu Kings Court hlavní ekonom společnosti NextFinance Ing. Vladimír Pikora, Ph.D.

S odkazem na více než osmdesátileté úspěšné fungování stavebního spoření na trzích v Evropě Ing. Pikora zdůraznil, že stavební spořitelny vždy vnesly do vznikajícího a nestabilního bankovního prostředí dávku jistoty, transparentnosti a díky státní podpoře i předpoklad solidního výnosu.

Dokumentoval přitom, že se stavební spoření se svou úvěrovou nabídkou stalo pilířem financování bytových potřeb obyvatel České republiky. Celkový stav poskytnutých úvěrů stále roste a statistiky dokládají, že jedna státem investovaná miliarda korun vedla k poskytnutí překlenovacích úvěrů ve výši necelých 4,95 miliardy korun.

Významným multiplikačním efektem je podpora růstu zaměstnanosti. Jedna miliarda korun státní podpory podpoří vznik  zhruba 251 pracovních míst v bytové výstavbě. Vezme-li se v úvahu celková státní podpora v roce 2009, pak vloni pomohla nalézt zhruba 3329 zájemcům uplatnění ve stavebnictví.

Podíl státní podpory na celkových výdajích státního rozpočtu od roku 2004 konstantně klesá. Hlavní ekonom NextFinance v této souvislosti uvedl, že v posledních dvou letech stát již na stavebním spoření vydělával. Jedna investovaná miliarda korun do státního rozpočtu přinesla 1,1 miliardy korun. Zdůraznil přitom, že čím větší objem státní podpory, tím větší tvorba nově poskytnutých úvěrů a tím účinnější multiplikační efekt a vyšší příjem do státního rozpočtu.

Českomoravskou stavební spořitelnu na setkání s médii reprezentoval místopředseda představenstva ČMSS Manfred Koller. V návaznosti na prezentaci studie efektů stavebního spoření pro ekonomiku a stát zodpověděl řadu dotazů médií na současnou a budoucí výhodnost stavebního spoření.

Místopředseda představenstva ČMSS také zdůraznil, že stavební spoření plní přesně to, co po něm zákonodárci od počátku požadovali: významně se podílí na financování bydlení. Úvěry stavebních spořitelen se od roku 1993 spolupodílely na financování 43 procent nově postavených bytů. Samotná ČMSS poskytla do současnosti lidem na jejich bytové potřeby úvěry v objemu téměř 240 miliard korun.

Stavební spoření je stabilizačním faktorem ekonomiky >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »