Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Stavební spoření na Slovensku

Autor: Luboš Svačina | 12.10.2009 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 0 komentářů
Stavební spoření na Slovensku

Slovenský systém stavebního spoření vykazuje hodně společných znaků s produkty nabízenými českými stavebními spořitelnami. Oba systémy jdou však již více než deset let svou vlastní cestou. Jak velké podpory ze strany státu si užívají klienti slovenských stavebních spořitelen a čím dalším se odlišují slovenské stavební spořitelny od těch tuzemských?

Na Slovensku působí tři stavební spřitelny. První stavební spořitelnou, která byla založena v roce 1992, byla Prvá stavebná sporiteľňa (PSS). Na jaře následujícího roku (1993) vstoupila na slovenský trh finanční skupina Wüstenrot, která zde začala působit pod hlavičkou VÚB-Wüstenrot stavebná sporiteĺňa a v únoru 2004 změnila svůj název na Wüstenrot stavebná sporiteľňa. Zatím poslední vstoupivší stavební spořitelnou na slovenský trh je ČSOB stavebná sporiteľňa (ČSOBSS), která první klienty přivítala v roce 2000.

Poplatky

Klient si při uzavření smlouvy určí cílovou částku, což je součet uložených prostředků, včetně připsaných úroků a státních příspěvků. Podle výše cílové částky je potom povinen zaplatit poplatek za uzavření smlouvy. Podobně jako v ČR činí tento poplatek 1 % ze sjednané částky, případně ekvivalent 999 Sk, což je 33,1 eur. 

Slovenské stavební spořitelny nabízí také možnost sjednání dynamické cílové částky, což znamená, že stavební spořitelna cílovou částku každý rok automaticky navyšuje o předem sjednané procento.


Roční poplatky za vedení spořícího či úvěrového účtu se pohybují od 8,3 eur (250 Sk) do 13,2 eur (399 Sk).

Vklady

Pravidelné platby může klient posílat jak v měsíčních intervalech, tak může celou sumu úspor složit na účet jednorázově na konci roku. Minimální doba spoření pro získání státní podpory je stejná jako v ČR - 6 let. V případě vypovězení smlouvy před vypršením vázací lhůty musí klient bance zaplatit sankční poplatek a ještě přijde o státní příspěvky.

Úroková sazba ve spořící fázi závisí na zvoleném tarifu. V velké většině jsou však vklady klientů úročeny podobně jako v České republice - 2 % p.a. Vklady u slovenských stavebních spořitelen jsou však chráněny v jejich plné výši, nikoli pouze do 50 tis. EUR, jako je tomu v České republice.

Úvěry

Také na Slovensku mají klienti na výběr. Buď si mohou zažádat o překlenovací úvěr (medziúver), nebo o řádný (štavebný) úvěr. Úrokové sazby se pohybují u překlenovacích úvěrů v závislosti na zvolené variantě financování od 5 do 7 %. V případě přiděleného úvěru to bývá už od 2,8 %.


Podmínkou přidělení řádného úvěru je dosažení hodnotícího čísla, alespoň 2 roky spoření a naspořená částka musí činit v závislosti na zvoleném tarifu alespoň 25 % - 50 % cílové částky.

Splatnost úvěru

Klienti slovenských stavebních spořitelen si mohou nastavit splatnost úvěru opět v závislosti na zvolené variantě až na 20 let (PSS),

Státní podpora stavebního spoření

Výše státní podpory se každoročně mění v závislosti na rozhodnutí Ministerstva financií SR. V letošním roce činí státní příspěvek 12,5 % z uložené částky, přičemž klienti si mohou přijít maximálně na 66,39 eur, což odpovídá 2000 Sk. Pro maximalizaci státní podpory činí optimální výše roční úložky 531 eur, což je v přepočtu 18 000 Sk. Jen pro zajímavost zmíním, že například v roce 1996 činila státní podpora stavebního spoření dokonce 40 % z objemu ročních vkladů klienta, maximálně však 6 000 Sk.

Podobně jako v České republice jsou také na Slovensku všechny výnosy spoření, úroky i státní podpora od daní osvobozené.

Oblíbenost stavebního spoření

Na Slovensku mělo na konci dubna uzavřeno smlouvu o stavebním spoření celkem 1 040 799 lidí, což vyneslo Slovenskou republiku na 4. místo v celosvětovém žebříčku zemí s nejvyšším počtem uzavřených smluv. Té již tradičně vévodí Německo - země vzniku systému stavebního spoření s 80letou tradicí.

Tabulka 1: Počet uzavřených smluv
Pořadí Země Počet smluv
1. Německo 30 520 602
2. Česká republika 5 070 510
3. Rakousko 5 037 688
4. Slovensko 1 040 799
5. Maďarsko 610 085
6. Chorvatsko 315 530

Zdroj: Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS, 1. 5. 2009)

Účel financování

Peníze z úvěrů musí být podle zákonné úpravy investovány do bydlení. Zákon o stavebním spoření vyjmenovává celou řadu oblastí služeb, materiálu a prací, které mohou být ze stavebního spoření financovány.

Nyní již klienti mohou naspořené prostředky, podobně jako v České republice, použít na cokoli, ale v letech 1997 - 1999 platilo, že klienti, kteří nechtěli přijít o státní podporu, museli naspořené prostředky využít rovněž na účely související s bydlením.

Produktová specialita

V nabídce Prvé stavebné sporiteľni je produkt s názvem Extra Istota. Ten je určen speciálně dětem. Podstata tohoto produktu spočívá v tom, že v případě úmrtí rodiče nebo zákonného zástupce, uvedeného ve smlouvě, bude za zemřelého pokračovat ve spoření stavební spořitelna. A to pravidelnými vklady až do naspoření 50 % cílové částky, maximálně však do výše 10 000 € (301 260 Sk). Podmínkou výplaty plnění je pravidelné spoření před smrtí rodiče či opatrovníka.

Anketa

Má stát snížit státní podporu stavebního spoření?

Ano. (143)
 
Ne. (597)
 
Nevím. (8)
 Celkem hlasovalo 748 čtenářů

Stavební spoření na Slovensku >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (360)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 516 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »