Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Stavební spoření nejspíš čeká další redukční dieta

Autor: Luboš Svačina | 27.01.2011 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 0 komentářů
Stavební spoření nejspíš čeká další redukční dieta

Hospodářské noviny včera informovaly o dalších připravovaných změnách v systému stavebního spoření, které by se měly dotkonout zejména státního příspěvku ke stavebnímu spoření. Zatím jsou na stole tři varianty, z kterých si ministerstvo vybere. Pojďme se na servírované menu podívat zblízka.

Škrty v podpoře stavebního spoření se podepsaly i na výkonu stavebních spořitelen v loňském roce. Jestliže v roce 2009 stavební spořitelny poskytly úvěry za 66,4 miliard, tak v loňském roce to bylo podle informací ČTK o 12 procent méně - 58,3 miliard Kč.

Ministerstvo však hledá další úspory ve veřejných rozpočtech, a jednou z kapitol je opět podpora stavebního spoření. Poradní komise, která se zabývala možnými změnami v systému stavebního spoření, předložila ministru financí Miroslavu Kalouskovi 3 variantní návrhy, jak úspor ve vyplácené sumě příspěvků dosáhnout a stavební spoření rekonstruovat.

Dvě z navrhovaných variant poradní komise vycházejí z programového prohlášení vlády, která se v rámci koaličních jednání shodla na snaze zpřísnění účelovosti stavebního spoření.

 1. Naspořené prostředky pouze na bydlení

Nejrevolučnější varianta předpokládá, že nárok na státní příspěvek by měly pouze klienti, kteří všechny prostředky ze smlouvy stavebního spoření využijí na účely související s bydlením. Její prosazení by se zcela určitě neobešlo bez protestů a šance na úspěšné schválení je ze všech tří variant asi nejmenší.

Pokud by se schylovalo ke schválení této varianty, stavební spořitelny se budou podle vyjádření jejich představitelů snažit prosadit rozšíření účelovosti alespoň o další „bohulibé“ účely, jako je například vzdělání nebo jako alternativy k systému důchodového spoření.  

2. Státní příspěvek pouze na bydlení

V tomto případě návrh počítá s tím, že o využití naspořených prostředků by tak jako doposud rozhodovali klienti, ale sumu státních příspěvků by klienti mohli využít jenom na profinancování výdajů souvisejících s bydlením.

3. Stavební spořitelny aktivní v půjčování

Třetí z návrhů nechce omezovat výši příspěvků. Stát by pouze motivoval stavební spořitelny k větší aktivitě při úvěrování klientů. V této variantě by stát stanovil stavebním spořitelnám, jak velkou část vkladů budou muset svým klientům rozpůjčovat.

„Méně bolestivé by bylo zavést povinnost použít na bydlení jen peníze, které stát vyplácí na státním příspěvku. Tuto variantu nyní komise doporučuje. I tak ale hrozí, že by klienti mohli začít peníze vybírat. V systému je totiž řada lidí, kteří již mají naspořeno několik set tisíc, efekt státní podpory se snížil tak, že jejich čistý výnos se pohybuje těsně nad dvěma procenty. Takové zhodnocení kolem dvou procent dnes nabízejí i některé spořicí účty a termínované vklady, kde jsou peníze snáze dostupné,“ upozorňuje Olga Skalková, redaktorka Hospodářských novin.

Do března by mělo být jasno

Ministerstvo však zatím neuvedlo, kterou variantu upřednostní. A ani zatím není podle Hospodářských novin zřejmé,  jestli by se nově navrhované změny týkaly pouze nově uzavíraných smluv, nebo by se dotknuly i starších smluv.  Podle ministerstva financí bude rozhodující verdikt Ústavního soudu, který má rozhodovat o stížnosti poslanců ČSSD na již dříve schválené zpětné zdanění státní podpory za rok 2010 a na snížení státní podpory na 2000 korun i u starých smluv.

„Pokud Ústavní soud neshledá na nepřímé retroaktivitě, kterou jsme uplatnili, žádné protiústavní aspekty, pak ji budeme chtít uplatnit i na staré smlouvy. Rádi bychom pak dali návrh novely v březnu do připomínkového řízení a pravděpodobně v dubnu ji předložili vládě,“ nastínila plány ministerstva Klára Król, náměstkyně ministra financí.    

Spořitelny varují před striktní účelovostí

Podle předpokladů stavební spořitelny s plány na redukci podpory stavebního spoření nesouhlasí. Zejména první dvě varianty by znamenaly podle jejich názoru citelný zásah do systému stavebního spoření a s velkou pravděpodobností by znamenaly další odliv „přátelských klientů“, tzn. klientů, kteří stavební spoření využívají pouze pro zhodnocování vlastních úspor a neplánují žádat o úvěr.

"Účelovost by zničila podstatu systému. Stavební spořitelny potřebují přátelské klienty, kteří si nechávají zhodnocovat svoje prostředky, aby bylo z čeho financovat úvěry na bydlení ostatním klientům," řekl Jiří Šedivý z Asociace Českých stavebních spořitelen.

Prvními změnami prošlo stavební spoření již se začátkem letošního roku. Státní podpora připsaná v letošním roce za loňský rok bude zdaněna 50 procenty a v dalších letech příspěvek státu klesne ze stávajících 15 procent na 10 % z ročního vkladu střadatelů (maximálně však 2000 Kč/rok). Novela nově také od letošního ledna zdaňuje výnosy ze stavebního spoření. Díky těmto opatřením by mělo ze státního rozpočtu na podporu stavebního spoření jít v letošním roce o 6 miliard korun méně. Efekt nově navrhovaných řešení zatím není znám.

Anketa

Kterou z variant byste doporučili ministerstvu ke schválení?

Varianta 1 (20)
 
Varianta 2 (4)
 
Varianta 3 (47)
 Celkem hlasovalo 71 čtenářů

Stavební spoření nejspíš čeká další redukční dieta >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (385)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 548 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »