Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Stavební spoření: Neměňte bezhlavě starou smlouvu za novou!

Autor: Petr Bukač | 14.08.2008 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 0 komentářů
Stavební spoření: Neměňte bezhlavě starou smlouvu za novou!

Koncem letošního roku bude řada klientů stavebních spořitelen zvažovat, jak mají naložit se svou smlouvou o stavebním spoření. Uplyne totiž pět let od doby, kdy ještě bylo možno tyto smlouvy sjednávat za výhodnějších podmínek. Vyplatí se vyměnit starou smlouvu za novou?

Pokud své úspory nepotřebujete a nechcete je investovat způsobem nabízejícím možnost jejich vyššího zhodnocení, můžete jednoduše spořit dál, aniž byste museli uzavírat novou smlouvu o stavebním spoření.

Nejvýhodnější spoření na trhu

Název „stavební spoření“ je poněkud zavádějící. Několikaleté spoření by totiž mělo být pouhou předehrou k získání úvěru od stavební spořitelny. Stát stavební spoření podporuje formou přímé státní podpory a daňových výhod proto, že má sloužit k uspokojování bytových potřeb. K tomuto původnímu účelu se však stavební spoření propracovalo až v posledních několika letech, kdy úvěry poskytované stavebními spořitelnami začaly úspěšně konkurovat úvěrům poskytovaným hypotečními bankami.

Štědrá státní podpora stavebního spoření ze stavebního spoření vytvořila produkt, který spousta lidí, říkejme jim třeba „střadatelé“, od počátku využívala jen pro bezpečné a přitom relativné výnosné ukládání úspor. Až do konce roku 2003 platily podmínky, podle nichž stát přispíval střadatelům 25 % z  ročně uspořené částky, nejvýše však 4 500 korun. V podstatě jedinou podmínkou pro její vyplacení bylo dodržení pětileté vázací lhůty, během níž nebylo možno nakládat se zůstatkem na účtu stavebního spoření.

Pro smlouvy uzavřené od počátku roku 2004 platí podmínky jiné, z pohledu střadatelů daleko méně výhodné. Státní podpora se snížila na 15 % z ročně uspořené částky, nejvýše však 3 000 korun, a vázací lhůta se prodloužila na šest let. Kvůli těmto změnám zájem střadatelů výrazně opadl. Stavební spoření ale i tak zůstalo produktem, který zejména pro opatrné střadatele nemá jinou, výhodnější alternativu, jak bylo vysvětleno v článku Stavební spoření: Nejvýhodnější spoření na trhu .

Smlouvy o stavebním spoření jsou uzavírány na dobu neurčitou

Na konci letošního roku uplyne pětiletá vázací lhůta střadatelům, kteří v prosinci 2003 využili poslední možnosti, jak si uzavřením smlouvy o stavebním spoření zajistit výhodnější podmínky. Poměrně rozšířeným omylem je představa, že po uplynutí vázací lhůty smlouva o stavebním spoření automaticky končí. Skutečnost je ovšem taková, že smlouvy se stavebními spořitelnami jsou uzavírány na dobu neurčitou. Trvání těchto smluv je omezeno výší naspořené částky a nikoliv časem.

Po naspoření částky dostatečné pro získání úvěru, resp. po dosažení stanoveného hodnotícího čísla (parametru zhodnocení), stavební spořitelna nabídne střadateli přidělení cílové částky a poskytnutí úvěru. Pokud ale střadatel o úvěr nestojí, může dál pokračovat ve spoření, dokud zůstatek na jeho účtu nedosáhne cílové částky. Potom má na výběr – buď požádá o její navýšení, čemuž stavební spořitelna nemůže nevyhovět, nebo jeho spoření končí. Po ukončení smlouvy mu budou vyplaceny úspory včetně úroků a připsané státní podpory.

Neporuší-li střadatel smluvní podmínky, stavební spořitelna nemůže jeho smlouvu o stavebním spoření sama vypovědět. Teoreticky může střadateli navrhnout ukončení smlouvy dohodou, což se ale prakticky nestává. Pokud by k tomu došlo, střadatele nic nenutí, aby na takovouto dohodu, znamenající pro něho ukončení možnosti spořit za výhodnějších podmínek, přistupoval.

Vyměnit starou za novou nemusí být výhodné

Uplynutí vázací lhůty není samo o sobě důvodem pro ukončení stavebního spoření. Jedinou výjimkou je situace, kdy střadatel potřebuje finanční prostředky k volnému použití nebo je hodlá investovat způsobem nabízejícím možnost jejich vyššího zhodnocení. Pokud ani jedna z těchto možností nepřipadá v úvahu, nejspíš pro něho bude výhodné smlouvu o stavebním spoření prozatím nevypovídat. Může pokračovat ve spoření, a to nejlépe tak, aby nadále získával maximální státní podporu.

Své úspory bude mít bezpečně uloženy na účtu, na němž budou díky státní podpoře přinejmenším několik dalších let zhodnocovány výrazně lépe, než na jakémkoliv jiném spořícím účtu nebo termínovaném vkladu. Bude-li je potřebovat, stačí, aby smlouvu vypověděl. Úspory včetně úroků a připsané státní podpory bude mít k dispozici zpravidla po uplynutí tříměsíční výpovědní lhůty. Bude-li je potřebovat dříve, stavební spořitelna může výpovědní lhůtu na základě jeho žádosti zkrátit.

Pokud by stávající smlouvu o stavebním spoření vypověděl a uzavřel smlouvu novou, na niž by pak začal spořit od začátku, musel by dodržet šestiletou vázací lhůtu, a také by měl nárok na nižší státní podporu. V případě, že by se rozhodl využít možnosti čerpat úvěr ze stavebního spoření, musel by, na rozdíl od podmínek staré smlouvy, využít pro financování bytových potřeb nejen vypůjčené prostředky, ale rovněž celou částku, kterou uspoří na základě své nové smlouvy o stavebním spoření.

Vyplatí se pokračovat ve spoření?

Poněkud složitější situace nastane, když se zůstatek na účtu stavebního spoření začne přibližovat sjednané cílové částce. Stavební spořitelna zpravidla klienta včas upozorní a nabídne mu možnost si cílovou částku navýšit. Pokud by to klient odmítl udělat, nebo by na výzvu nereagoval, spořitelna mu úložky převyšující cílovou částku vrátí zpět. Konkrétní postup pro případ přespoření je popsán ve všeobecných obchodních podmínkách, které jsou součástí smlouvy o stavebním spoření.

Odpověď na otázku, zda se po uplynutí vázací lhůty vyplatí navyšovat cílovou částku, je podobná jako na tu, zda se vyplatí vypovídat smlouvu po uplynutí vázací lhůty. Pokud střadatel peníze nepotřebuje a neví, kde by je zhodnotil lépe než na účtu stavebního spoření, většinou se mu vyplatí cílovou částku navýšit a pokračovat ve spoření. V případě uzavření nové smlouvy by zaplatil poplatek z celé cílové částky, a nikoliv jen z jejího navýšení. Hlavně by ale přišel o možnost získat vyšší státní podporu i rychlý přístup k úsporám.

Měl by si ale rozmyslet, jak dlouho hodlá ve spoření pokračovat. Nepříjemností navyšování cílové částky je, že spořitelny změnu smlouvy využívají k úpravě úrokové sazby. Pokud střadatel měl sjednáno úročení zůstatku na účtu ve formě základní úrokové sazby a tzv. úrokového zvýhodnění, spořitelna mu klidně toto úrokové zvýhodnění odebere, a to i zpětně od počátku spoření. Střadatel tak může přijít až o několik tisícikorun. Měl by si tedy spočítat, zda tato ztráta bude v jeho případě vyvážena zachováním výše uvedených výhod.

Pozor na dobré rady!

Většina lidí, kteří využívají výhod stavebního spoření, má o vlastnostech tohoto produktu jen obecné informace a nehodlá ztrácet čas nějakými propočty. Často dají především na doporučení osob, které se zprostředkováním prodeje finančních produktů zabývají. Jejich rady ale někdy mohou být motivovány ani ne tak péčí o blaho klienta, jako spíše o vlastní peněženku. Takovýto přístup je sice neetický a neprofesionální, ale i mezi finančními poradci platí známé přísloví, že košile bývá bližší než kabát.

Zisk provize za uzavření nové smlouvy o stavebním spoření s vysokou cílovou částkou bývá silným lákadlem. Navíc poradce vlastně ani nemusí svému klientovi příliš lhát. Úplně stačí, aby mu správným způsobem prezentoval ty správné informace a postupně ho tak dovedl ke kýženému rozhodnutí. Proč klienta zbytečně upozorňovat na to, že svou starou smlouvu ukončovat nemusí, když je připraven uzavřít smlouvu novou? To by přece prodejce byl sám proti sobě!

Jak tedy postupovat? Každé správné rozhodování, musí vycházet z  objektivních a úplných informací. Získat se dají nejlépe z nezávislých zdrojů. Pokud někdo nemá čas se jejich vyhledáváním zabývat, může se o řešení jakékoliv situace týkající se jeho smlouvy o stavebním spoření informovat přímo ve stavební spořitelně. Tam, ale především při jednání s finančním poradcem, by si neměl nechat vnutit jediné řešení. Měl by se zajímat také o alternativy, a z nich si pak vybrat tu nejvýhodnější.

Anketa

Spoříte se stavebním spořením déle než je vázací doba?

Ano. (93)
 
Ne, nevyplatí se mi to. (7)
 
Ne, zpravidla potřebuji peníze. (5)
 
Ne, doporučili mi založení nové smlouvy. (3)
 
Co je to vázací doba? (13)
 Celkem hlasovalo 121 čtenářů

Stavební spoření: Neměňte bezhlavě starou smlouvu za novou! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »