Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Stavební spoření potřebuje změnu, nikoliv likvidaci

Autor: Libor Ostatek | 02.08.2011 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 0 komentářů
Stavební spoření potřebuje změnu, nikoliv likvidaci

Ministerstvo financí připravilo další novelu zákona, která bude v případě schválení znamenat revoluci pro systém stavebního spoření. Co budou tyto změny znamenat pro stavební spořitelny a jejich klienty?

Ministerstvo financí usiluje o změny v systému stavebního spoření, jejichž cílem je podle ministerského návrhu zúčelnit příspěvky vyplácené klientům stavebních spořitelen, posílit konkurenci mezi poskytovateli stavebního spoření a zlepšit dohled nad vyplácenými prostředky. Pojďme se podívat na možné dopady navrhovaných změn bod po bodu.

Cíle novely stavebního spoření:

1. Zajistit účelové čerpání využití prostředků ze státního rozpočtu tak, aby směřovaly pouze do financování bytových potřeb, nikoli na neúčelově vázané vklady ve stavebním spoření

2. Posílit konkurenci v sektoru a posílit jeho stabilitu tím, že bude rozšířen okruh subjektů oprávněných poskytovat stavební spoření i na jiné relevantní subjekt, tj. univerzální banky

3. Zpřesnit úpravu výkonu státní kontroly Ministerstva financí nad čerpáním veřejných prostředků

 

Státní příspěvky už jen na bydlení

Novela zavádí povinnost prokázání účelovosti použití státního příspěvku. Pokud tedy bude klient čerpat maximální výši státního příspěvku 2 tis. Kč ročně a v šestileté vázací lhůtě obdrží maximálně 7 těchto příspěvků, jedná se celkem o 14 tis. Kč. Tuto částku bude muset klient po uplynutí vázací doby použít pouze na své bytové potřeby a zároveň splnění účelu prokázat.

Problém nebude tak nízkou částku účelově prokázat, obzvláště pokud bude mít klient 6 let na to, promyslet si, kde oněch maximálně 14 000 Kč proinvestovat. Ptát bychom se však měli, jakou cenu má toto prokazování účelovosti.

V rámci implementace systému střežícího účelovost užití státních příspěvků bude v první řadě potřeba vynaložit prostředky na úpravu informačních systémů, vyjasnění si pravidel a postupů prokazování, alokování úředníků, atd. a to jak na straně stavebních spořitelen, tak i na straně dozorových orgánů (MF, ČNB). Vedle toho je však potřeba počítat s dalšími průběžnými náklady na chod celého systému, které rovněž mohou dosáhnout více než deseti miliónů korun, a to ještě nejsme u konce.

K výše uvedeným nákladům implementace bude nutné v případě schválení ministerského návrhu připočíst prostředky, které budou muset stavební spořitelny vynaložit na přesvědčování klientů, především těch přátelských (ti jen spoří, neberou si úvěr), že nemusí mít z prokazování účelovosti obavy a že i těch 14 tis. Kč určitě za 6 let účelově vynaloží. V součtu by se opět jednalo o částku v řádech desítek miliónů korun! Nakonec cíl bude sice splněn, ale je zcela v rozporu s jiným cílem vlády – kterou je úspora státních výdajů.

Stavební spoření nově v nabídce univerzálních bank

Posílit konkurenci v sektoru stavebního spoření a posílit jeho stabilitu – cíl č. 2. Obor stavebního spoření v ČR existuje od roku 1993, tedy téměř 20 let. Stavební spořitelny evidují 4,95 milionu aktivních smluv ve fázi spoření! Za celou dobu bylo klientům poskytnuto více než 500 mld. Kč úvěrů ze stavebního spoření, z toho nesplacených je zhruba 300 miliard Kč.

Na počátku zde působilo 7 stavební spořitelen, v průběhu let však došlo k fúzím, čímž se jejich počet snížil na 5. Celý sektor byl a stále je velmi stabilní, a to i přesto, že vláda od loňského léta jeho stabilitu podkopává. Důkazů je mnoho – překonal hravě jak příchod globální finanční krize (podzim 2008), tak i následnou ekonomickou recesi posledních let. Nižší rizikovost sektoru odráží také sazba pojistného odváděného do Fondu pojištění vkladů, která je u stavebních spořitelen v porovnání s bankami o polovinu nižší.

Trh stavebního spoření je po téměř 20 letech značně saturován a obor za tu dobu plně prokázal, že je velmi vhodným „doplňkem“ k hypotečnímu financování. Především v letech ekonomických recesí a krizi plní zcela zásadní stabilizační roli – lidé v době krizí spoří a přestávají si brát hypotéky, spořitelny plní roli zásobníku likvidity pro realizaci malých úvěrů, vůči kterým nejsou lidé v době krize tak averzní a které jsou 100% účelově vynakládány (dáno Zákonem o stavebním spoření). Na rozdíl od hypoték a spotřebitelských úvěrů, které jsou i neúčelové.

Novela celý tento doposud fungující systém zásadně naruší. Princip paralelní existence uzavřeného systému stavebních spořitelen (tak, jak dnes funguje a striktně dle zákona o stavebním spoření vymezuje spořitelnám jejich činnost) a princip otevřeného systému univerzálních bank, které by vklady mohly používat volně, třeba i jako zdroje na úvěrování kreditních karet, nemůže dopadnou jinak než likvidací specializovaných stavebních spořitelen.

Cíl naplněn nebude, konkurence se nezvýší. Naopak. Dojde k vytvoření nerovného prostředí! Specializovaná činnost stavebního spoření se integruje do univerzálních bank a celý finanční sektor bude více náchylný k otřesům. Navíc lidé pomalu přestanou spořit, čímž ekonomika přijde o velmi účinný nástroj pro tlumení dopadů případných budoucích finančních a ekonomických krizí. Příkladem budiž Velká Británie, kde princip stavebních spořitelen v našem pojetí rovněž kdysi existoval, ale hypoteční banky jej díky legislativním změnám rovněž převálcovaly. Británie je dodnes drcena finanční krizí, problém likvidity je od jejího vypuknutí v roce 2007 stále aktuální a náklady na sanaci škod jsou mnohonásobně vyšší, než kolik by státní pokladnu stála podpora stavebního spoření.

Oči dozoru míří špatným směrem

Dalším z cílů novely je zpřesnit úpravu výkonu státní kontroly Ministerstva financí nad čerpáním veřejných prostředků. V sektoru bankovnictví (kam patří i stavební spořitelny) je vynakládání veřejných prostředků, tedy státního příspěvku na stavební spoření pod přímým dozorem jak MF, tak ČNB či ČOI. Za stavu, kdy v našem systému unikají z veřejných prostředků v mnoha oblastech (veřejné zakázky v oblasti stavebnictví, infrastruktury, atd.) desítky miliard ročně, je tento cíl pikantní. Navíc jeho splnění s sebou opět nese investice v řádu desítek milionů korun.

Shrnutí - z odborného hlediska je novela milníkem pro budoucí existenci stavebních spořitelen. Jejich role je tímto skutečně ohrožena. Z pohledu občanů/klientů, je novela prohrou, neboť pokud bude schválena, povede s velkou pravděpodobností ke zdražení celkové nákladovosti úvěrů na bydlení v nižších částkách (300 až 500 000 Kč), kde banky jen velmi těžko stavebním spořitelnám cenově konkurují. Z politického pohledu je návrh průhledným vítězstvím bankovní lobby.

Škoda, že zájem miliónů lidí jde zcela stranou. Ale bohužel to je realita, kterou poslední roky předvádí mocenský aparát ČR. Vláda dokazuje, že její prioritou je opičí seškrtání státních výdajů za každou cenu. Bez jakékoli koncepční, ale i sociální úvahy v oblasti bytové politiky.

Ano, systém stavebního spoření je zde již téměř 20 let. V kontextu s nedávnou globální finanční krizí a ekonomickou recesí jsme nepochybně v odlišné ekonomické situaci a tento systém je nutné modifikovat, ale ne zlikvidovat. Pokud politická reprezentace toto nepochopí, je nejlepším řešením systém stavebního spoření ponechat, jak funguje, a snížit státní příspěvek, což se již stalo. Odhadovaný roční dopad na státní rozpočet bude minimální „daní“ oproti důsledkům, které by předkládaný návrh přinesl.

Autor je jednatelem společnosti GOLEM FINANCE

Anketa

Má být státní příspěvek stavebního spoření účelově vázán?

Ano. (191)
 
Ne. (356)
 Celkem hlasovalo 547 čtenářů

Stavební spoření potřebuje změnu, nikoliv likvidaci >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (361)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 517 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »