Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Stavební spoření pro děti. Proč ano, proč ne?

Autor: Luboš Svačina | 03.10.2008 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 0 komentářů
Stavební spoření pro děti. Proč ano, proč ne?

Uzavřením stavebního spoření můžete svému dítěti pořídit pěkný dárek a navíc na poplatcích ušetříte až tisíce korun. Což se rozhodně vyplatí. Stejně tak se ale vyplatí popřemýšlet, zda se v budoucnu nebude jednat o dar spíše danajský.

Stavební spoření si za celou dobu svojí existence získalo mezi českými střadateli obrovskou popularitu. Není divu, málo který produkt na trhu nabízí zároveň relativně vysoké zhodnocení a přitom minimální riziko ztráty naspořených prostředků (vklady jsou podobně jako u bank ve stavebních spořitelnách pojištěny). Důkazem obliby může být statistika ministerstva financí, podle které na konci prvního pololetí letošního roku stavební spořitelny spravovaly již přes 5 milionů smluv. Z nichž nezanedbatelnou část tvoří smlouvy, jejichž účastníky jsou nezletilí klienti, včetně kojenců.

Možnost uzavřít stavební spoření, včetně nároku na státní podporu, totiž vzniká každému držiteli českého rodného čísla. V tomto směru je stavební spoření rovněž jedním ze specifických produktů na trhu a stavební spořitelny rozhodně na tuto skupinu svých malých potencionálních klientů rozhodně nezapomínají. Ba naopak.

Uzavření smlouvy


Za nezletilou osobu může smlouvu o stavebním spoření sjednat pouze jeho zákonný zástupce. Rodič, případně soudem určený opatrovník. Altruistické babičky, tetičky či sourozenci mají v případě tohoto finančního produktu bohužel smůlu, na smlouvu mohou maximálně přispívat.

K uzavření smlouvy na jméno své ratolesti se stavební spořitelny snaží zákonné zástupce různými způsoby motivovat. Zpravidla se jedná o buď o krátkodobé marketingové akce, při kterých noví klienti mohou získat nějaký dárek či službu navíc, anebo dlouhodobě stavební spořitelny lákají slevou na poplatku za uzavření smlouvy. Což může představovat úsporu v řádu tisícikorun. Záleží na zvolené výši cílové částky.

Jaká zvýhodnění nabízí stavební spořitelny svým nejmenším klientům?


Raiffeisen stavební spořitelna

Pro své klienty do 25 let věku nabízí 15% slevu ze vstupního poplatku za uzavření smlouvy o stavebním spoření, který standardně činí 1 % z cílové částky. Raiffeisen navíc nabízí ke smlouvám uzavřeným v termínu od 1. 6. do 31. 10. 2008 zdarma cestovní pojištění platné až do konce léta 2009. Nárok na tento benefit získají všichni klienti s uzavřenou cílovou částkou vyšší než 200 000 Kč.

Modrá pyramida

Nejvýraznější - 100procentní - slevu na poplatku za uzavření získají klienti ve věku 0-15 let se smlouvou s cílovou částkou nepřesahující 50 000 Kč. V případě smlouvy s cílovou částkou vyšší než uvedených 50 000 Kč, ale na druhou stranu menší než 200 000 Kč uhradí klienti pouze poloviční poplatek za uzavření. Tedy 0,5 % z cílové částky. Tato sleva se nevztahuje pouze na děti, ale uplatnit ji mohou všichni klienti ve věku 0 - 21 let. Děti do 15 let věku zaplatí poplatek pouze z rozdílu CČ mínus 50 000 Kč.
 
Wüstenrot stavební spořitelna

V rámci svého tarifu Kamarád, nabízí uzavření smlouvy stavebního spoření zcela bez poplatku. Podmínkou je, aby účastník do do 4 měsíců od uzavření smlouvy vložil na účet stavebního spoření částku 1500 Kč. Tarif kamarád je ručen pro klienty do 18 let věku a uzavírá se na pevnou cílovou částku 150 000 Kč. Wüstenrot navíc jako jediná spořitelna na trhu nabízí ve spořící fázi úročení 2,1 % p.a.

Stavební spořitelna České spořitelny

Každému dítěti narozenému v roce 2008, kterému jeho rodiče uzavřou do konce roku smlouvu o stavebním spoření, přizná stavební spořitelna ČS finanční prémii ve výši poplatku za uzavření smlouvy, maximálně však 3 000 Kč. Při uzavření smlouvy o stavebním spoření s cílovou částkou do 300 000 Kč, tak prémie zcela pokryje náklady na úhradu za uzavření smlouvy.

Českomoravská stavební spořitelna*)

ČMSS v současnosti všem dětem a mladým lidem, kteří ještě nedovršili věku 19 let, nabízí 50% slevu z úhrady za uzavření jejich první smlouvy o stavebním spoření u ČMSS. Maximální výše tohoto zvýhodnění činí 1500 Kč, což odpovídá cílové částce 300 000 Kč..

Na co je potřeba před uzavřením "dětské smlouvy" pamatovat?


Jestliže k uzavření smlouvy není potřeba přítomnost druhého partnera (platí i v případě, že jsou rodiče rozvedeni a smlouvu na dítě uzavírá jeden z nich až po rozvodu), pak v případě výpovědi toto pravidlo neplatí. Žádost o výplatu peněz musí podepsat oba zákonní zástupci, a to bez ohledu na to zda jsou ještě manželé, nebo jsou již případně rozvedení. Což logicky může být v některých vyhrocených případech vcelku problém. Právě v těchto krajních případech rozhoduje vyplacení peněz opatrovnický soud.

Opatrovnický soud rovněž musí vyjádřit souhlas s tím, aby rodiče dítěte mohli na základě jeho smlouvy čerpat překlenovací nebo řádný úvěr ze stavebního spoření. Naspořené peníze totiž po celou dobu patří dítěti, na jehož jméno je smlouva vedena, bez ohledu na to, který z rodičů na smlouvu přispívá. Některé stavební spořitelny čerpat úvěr umožňují i bez souhlasu opatrovnického soudu, nicméně pouze v omezené výši, případně si stanoví další omezující podmínky.

Stavební spoření je rozhodně pro rodiče a jejich děti zajímavý spořící produkt. Ten kdo smlouvu uzavírá, by však měl pamatovat na několik specifičností, které se na dětské smlouvy váží.

*) údaje u Českomoravské stavební spořitelny byly aktualizovány 3. 10. 2008

Anketa

Mají vaše děti uzavřené stavební spoření?

Ano (56)
 
Ne (45)
 
Nemám děti (24)
 Celkem hlasovalo 125 čtenářů

Stavební spoření pro děti. Proč ano, proč ne? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Jana Zámečníková | 19.08.2016 00:00 Rekonstrukce ze svého, nebo s půjčkou?

Většina Čechů nemá změny příliš v lásce, ani do rekonstrukce se nevrhají po hlavě. Zásadnější přestavbu řeší až ve chvíli, kdy je to opravdu nutné. Rozhodnutí o rekonstrukci je ale pouze prvním krokem, důležité je také vyřešit vhodné financování. Kde berou Češi peníze na vylepšení svého bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 19.08.2016 18:09

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (343)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 495 čtenářů