Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Stavební spoření: Stát skrouhl výnosy, přitlačí stavební spořitelny?

Autor: Petr Zámečník | 04.11.2011 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 0 komentářů
Stavební spoření: Stát skrouhl výnosy, přitlačí stavební spořitelny?

Stavební spořitelny se musí více snažit. Zájem o stavební spoření ze strany klientů již nezabezpečí jen štědrá státní podpora. Je nižší a méně zajímavá. Výnos stavebního spoření musí zvýšit samy spořitelny. Zvýší další z nich úročení vkladů po vzoru Wüstenrot – stavební spořitelny?

 

Spořit se stavebním spořením ztratilo snížením státního příspěvku na 10 % s maximem na 2 000 Kč na své atraktivitě. Čistě pro spoření tak zůstává zajímavé pouze pro lidi, kteří mají vyslovený odpor k riziku a nevěří ničemu jinému než bankám. Stavební spořitelny se s tím příliš mnoho dělat nemohou – jen zvýšit úroky.

Ke zvýšení úročení stavebního spoření v tomto týdnu přistoupila Wüstenrot – stavební spořitelna. Již do té doby nabízela úročení vyšší než ostatní (2,5 % oproti 2% standardnímu úročení spořicích tarifů ostatních stavebních spořitelen), nyní nabízí 3% úrok. Jen s ním sice nemůže konkurovat dlouholetým termínovaným vkladům u bank a družstevních záložen, při započítání státního příspěvku je ale zhodnocení již zajímavější.

V rámci „akčních nabídek“ lze získat vyšší než 2% zhodnocení ještě u Modré pyramidy. Její Vychytané spoření s úročením 2 % + 2 % (tedy klasické 2% zhodnocení s tím, že vklady v 1. roce jsou zhodnocovány první rok dvojnásobně) představuje efektivní hrubé zhodnocení prvního vkladu na šestiletém horizontu přibližně 2,3 %. Bohužel vklady v ostatních letech jsou již úročeny pro stavební spořitelny tak typickými 2 %.

V zásadě na podobném principu stojí též Bonusový vklad od Lišky u ČMSS. Klient, který vloží na účet 100 tis. Kč a víc, obdrží jednorázový bonus 1,1 %, při vkladu od 50 tis. Kč získá bonus 1 %. Výhodou je, že po dvou letech lze smlouvu ukončit (bez sankcí) a je vedena první dva roky bez poplatku za vedení účtu. Díky tomu lze částku nad 100 tis. Kč zhodnotit v průběhu dvou let výnosem téměř 2,55 % (vklad od 50 tis. Kč výnosem téměř 2,5 %). Nevýhodou je, že je nezbytné zaplatit 1% poplatek z cílové částky, která je u stavebního spoření vždy vyšší než vklad (musí počítat přinejmenším s připsanými úroky).

Samozřejmě v případě výběru peněz z Bonusového vkladu před uplynutím vázací doby (6 let) není vyplacena státní podpora ani její zhodnocení. Vklad se tak může vyplatit spíše lidem, kteří již smlouvu se státním příspěvkem mají. Ovšem za takových okolností jsou významným konkurentem stavebnímu spoření i spořicí účty bez výpovědní lhůty.

Zvyšovat úrokové sazby nebudeme

Wüstenrot – stavební spořitelna je jedinou stavební spořitelnou, která se odchýlila od standardního úročení vkladů 1 % u úvěrových tarifů a 2 % u spořicích tarifů. Ostatní stavební spořitelny se ale příliš netváří na možnost, že by v dohledné době úrokové sazby zvýšily.

ČMSS zvýšení sazeb nepřipravuje. Je spokojená se svým Bonusovým vkladem od Lišky, o který mají zájem i klienti. Ani Modrá pyramida zvýšení sazeb nepřipravuje.

Raiffeisen stavební spořitelna má v současnosti svou stávající nabídku. Možnost zvýšení sazeb nechtěla komentovat s tím, že o případných změnách a akčních nabídkách bude včas informovat.

Stavební spořitelna České spořitelny trh průběžně sleduje (ostatně jako i ostatní stavební spořitelny) a v současnosti analyzuje situaci. Zdá se tedy být alespoň v rétorice ke zvýšení sazeb nejblíže.

Výnosy stavebního spoření nejen o úrocích

Celkový výnos stavebního spoření nezáleží jen na úročení, ale také na poplatcích a využití nejrůznějších akčních nabídek. Kupříkladu jen za zřízení smlouvy o stavebním spoření zaplatí zájemce standardně 1 % z cílové částky (u Stavební spořitelny České spořitelny 0,5 % z cílové částky). Dopad poplatku lze ale v rámci různých akcí snížit nejrůznějšími bonusy.

„Smlouvu zdarma“ získají např. děti u ČMSS (při pravidelném spoření získají další bonus) či děti do 10 let a senioři u Modré pyramidy, u které i ostatní klienti v rámci akční nabídky 2 % + 2 % získají bonus ve výši poplatku za uzavření smlouvy (nejvýše 2000 Kč).

Slevu z úhrady za založení smlouvy nabízí také Raiffeisen stavební spořitelna u svého Turbospoření, ke kterému navíc nabízí prémii až 500 Kč ročně po dobu šesti let.

Stavební spořitelna České spořitelny pokračuje ve své akci „ke každé smlouvě taška Puma“. Jinou akci ani nepřipravuje.

Tip: Stavební spoření v akci: Než vezmete, počítejte!

Stavební spoření – výhody hledejte na úvěrové straně

V poslední době stavební spořitelny nabízí více příležitostí na úvěrové straně svého produktu. Buď v akčních nabídkách, nebo i ve standardních sazebnících snižují úrokové sazby či poplatky za schválení překlenovacích úvěrů. Musí. V této oblasti jsou jim velkým konkurentem banky s rekordně nízkými úrokovými sazbami hypoték, které i nadále snižují.

Anketa

Jaký je váš názor na snížení státní podpory stavebního spoření?

Souhlasím (509)
 
Nesouhlasím (2239)
 Celkem hlasovalo 2748 čtenářů

Stavební spoření: Stát skrouhl výnosy, přitlačí stavební spořitelny? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (366)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 525 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »