Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Stavební spoření – pokles zájmu o úvěry nezastavil ani rok 2014

Autor: GOLEM FINANCE | 20.01.2015 10:26 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Tagy: zájem o úvěry stavební spoření

Stavební spořitelny v loňském roce sjednaly úvěry za 40,2 mld. Kč. Propad zájmu o úvěry zaznamenaly všechny spořitelny až na Modrou pyramidu. Spořitelny se musejí dočasně smířit s konkurencí rekordně levných hypoték, nestavět před klienty zbytečné překážky a maximálně využívat příležitostí na trhu. 

Stavební spořitelny naplnily náš odhad a v loňském roce sjednaly úvěry za 40,2 mld. Kč, což je o 10 % méně než v předchozím roce. Maxima přitom stavební spořitelny dosáhly v roce 2008, kdy částečně suplovaly výpadek hypoték (tou dobou vrcholila hypoteční krize) a celkově tehdy poskytly úvěry za 73,6 miliardy korun. Od roku 2008 objemy sjednávaných úvěrů – s výjimkou loňského roku – neustále klesají. 

Propad zájmu o úvěry loni zaznamenaly všechny stavební spořitelny až na Modrou pyramidu, kde objem sjednaných úvěrů meziročně vzrostl o 3 %. Úvěrová produkce ostatních spořitelen meziročně klesala v rozmezí od 10 – 17 %, jak dokládá následující tabulka. Trhu i nadále dominovala Českomoravská stavební spořitelna s bezmála 57% podílem objemu sjednaných úvěrů.

clipboard0550

Propad v úvěrové oblasti spořitelnám částečně kompenzuje vysoký zájem o nové smlouvy, i když i tam se růstový trend v závěru roku téměř zastavil. Celkový počet sjednaných smluv (včetně navýšení cílové částky) v loňském roce dosáhl 613 000 kusů, což je zhruba o 2000 více než v předchozím roce. Větší zájem o nové spořící smlouvy zaznamenaly ČMSS, Modrá pyramida a Wüstenrot. 

clipboard0551 

Jedním z hlavních důvodů propadu úvěrové produkce jsou rekordně levné hypotéky, kterým stavební spořitelny mohou jen těžko konkurovat. Doménou stavebních spořitelen byly ještě donedávna menší úvěry, které se klientům nevyplácelo řešit formou hypotéky, neboť by musely platit vysoké poplatky za vyřízení a správu úvěru. Během 2 let však většina poplatků ze sazebníků hypotečních bank zmizela a banky začaly stavebním spořitelnám konkurovat i v tomto segmentu.

clipboard0552

Spořitelny se brání refinancování restrikcemi

Kromě klesajících objemů nově sjednávaných úvěrů však stavební spořitelny čelí ataku bank ve formě refinancování jejich kmene překlenovacích úvěrů. Stavební spořitelny jsou tak ze dvou stran tlačeny trhem ke zdi a bohužel stále častěji sahají po praktikách na hranici obchodní etiky. Jednou z nich je nevydávání souhlasu s předčasným splacením překlenovacího úvěru, často dokonce ani za cenu úhrady sankčního poplatku. Z pohledu spořitelny zdánlivě logický krok. Z pohledu klienta bezprecedentní bariéra.   

Klient se dostává do situace vazala stavební spořitelny bez možnosti změny způsobu úvěrování své bytové potřeby. V konečném důsledku se tímto opatřením snižuje možnost využití překlenovacího úvěru jako dočasného zdroje financování. Vhodnějším způsobem by bylo zvýšit atraktivitu parametrů překlenovacího úvěru tak, aby klient byl pozitivně motivován u  spořitelny setrvat a ne stavět administrativní překážky, rozhodne-li se klient ze závazku odejít.

Stavební spořitelny v tuto chvíli jen těžko dokážou konkurovat cenou úvěrů a měly by kolísání trhu a přelévání klientů brát jako fakt. Při prodeji musejí stavět na výjimečných vlastnostech produktu, jako je financování bez nutnosti zástavy, možnost mimořádných splátek řádného úvěru nebo mírnější nároky na bonitu klientů. Čas stavebního spoření opět přijde a nemusí to trvat dlouho. Česká národní banka zvažuje restrikci hypoték v oblasti maximálního LTV poskytovaných úvěrů, čímž by se otevřela příležitost pro stavební spořitelny, které mohou zbývající část záměru profinancovat. Ovšem základním předpokladem je zachování transparentnosti a dostupnosti produktů stavebních spořitelen včetně jejich dosavadních výhod, mezi které patří i možnost předčasného splacení.

Zdroj: GOLEM FINANCE, Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS), financninoviny.cz, ČTK

Stavební spoření – pokles zájmu o úvěry nezastavil ani rok 2014 >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (377)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 540 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »