Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Stavební spoření: úroky a parametry úvěrů před sto lety

Stavební spoření: úroky a parametry úvěrů před sto lety

V systému britského stavebního spoření vznikla úžasná symbióza mezi těmi, kdo si chtěli půjčit a investovat do nemovitosti, a těmi, kdo hledali relativně bezrizikovou formu spoření, zajištěnou něčím hmatatelným, tedy nemovitostí. Vlastnictví domu začalo být dosažitelné i pro dělnické domácnosti, tedy alespoň pro ty, které pracovaly, šetřily a byly ochotny se zadlužit. Model byl široce adoptovaný a stavební spořitelny stály na pozadí výstavby podstatné části celkového bytového fondu v UK.

Stavební spoření, jako nástroj a systém spoření a úvěrování, se vyvinulo ve Velké Británii. Původní stavební spořitelny byly ve vlastnictví svých členů a opíraly se o družstevnictví a principy vzájemnosti. Postupem času se v rostoucí míře začaly uplatňovat bankovní principy a původně velký počet spořitelen se snižoval, různé společnosti se slučovaly, jiné byly převzaty bankami, další se přeměnily v akciové společnosti. V roce 1900 bylo napříč Spojeným královstvím 2286 stavebních spořitelen, v roce 1970 již jen 481 a 130 v roce 1988.

V dnešní Velké Británii stavební spořitelny soutěží s bankami ve většině služeb retailového bankovnictví, zejména pak v oblasti hypotečních úvěrů a spořicích účtů. Stavební spořitelny významně ovlivňovaly britský hypoteční trh po dlouhou dobu specifickým způsobem a v transformované podobě finančních institucí ho ovlivňují dodnes.

Původní model stavebního spoření: sdružme se, šetřeme, postavme

Vznik britských stavebních spořitelen byl spojen s průmyslovou revolucí a potřebou bydlení pracovníků, směřujících za prací do měst. První stavební spořitelna Ketley byla založena v Birminghamu v roce 1775, nefungovala na běžném bankovním principu a byla spíše jakýmsi stavebním spolkem, než spořitelnou v tradičním slova smyslu. V angličtině se také pro označení „stavební spořitelny“ používá sousloví „building society,“ tedy „stavební spolek“ či společenství.

Členové takového stavebního spolku přispívali do společného fondu stanoveným měsíčním „příspěvkem“, určeným k financování výstavby domů pro členy společenství. Členové se uvolili k pravidelnému příspěvku, který umožnil vytvořit fond, z něhož bylo možné financovat stavbu domů a jejich „přidělování“ podle loterie. Pokud by jeden průměrný člověk individuálně na domek naspořil kupříkladu za 15 let, pak by 15 průměrných jednotlivců, kteří by své úspory dávali do společného fondu, mohlo již po prvním roce spoření profinancovat pořízení jednoho domku.

Když byl díky společně naspořeným prostředkům postaven první dům, losováním se rozhodlo, který člen bude moci bydlet jako první. Vždy jak se nashromáždil potřebný kapitál, mohl stavební spolek postavit další dům a pokrýt bytovou potřebu dalšího vylosovaného člena. Teoreticky tak lze podle tohoto modelu po 15 letech vyřešit bydlení všech 15 členů spolku. Patnáctý člen, který měl při losování největší smůlu, dosáhl na své bydlení až po 15 letech, ale v podstatě o nic nepřišel – kdyby spořil sám, dříve by nebydlel (tedy za předpokladu, že by do systému nevstoupili čeští tuneláři).

Takto nějak vypadal model „původního“ stavebního spoření či spíše výstavby realizované stavebními spolky. Systém předpokládal, že až budou všichni členové bydlet, stavební spolek bude po rozdělení případného přebytku majetku mezi členy rozpuštěn.

Bankovní model stavebního spoření: sdružme se, šetřeme, půjčme si, stavějme

Pravděpodobně proto, že výše popsaný model střádání na společnou hromádku a postupné řešení bytových potřeb selhával a skřípal, vývoj stavebních spolků se posunul ke stavebnímu spoření opírajícímu se o bankovní principy. Zakládání „trvalých“ stavebních spořitelen bylo projevem snah řešit společnou potřebu vzájemnou součinností, a současně vyřešit vztahy mezi střadateli a dlužníky.

V roce 1845 byla v Británii založena první „trvalá“ stavební spořitelna, opírající se o bankovní principy. Finanční prostředky určené na výstavbu začaly být nově doplňovány prostředky lidí, kteří chtěli střádat, i když nutně nechtěli kupovat vlastní nemovitost. Motivací ke spoření měl být vyplácený úrok a související zhodnocení úspor (viz obrázek 1). Vstup do stavebního spoření tedy přiměl domácnost, aby více šetřila, zhodnotila své úspory a také se přiblížila k možnosti čerpat hypoteční úvěr.

Obr. 1: Úrokové sazby placené vkladatelům a účtované dlužníkům „trvalými“ stavebními spořitelnami vs. úrok na vkladových účtech v UK (období mezi 1884 až 1913)

novotny-stavebko1

Tabulka 1: Rozdělení doby trvání poskytnutých úvěrů britskými stavebními spořitelnami v období mezi 1884 až 1913

novotny-stavebko2

Z tabulky 1 je pak zřejmé, že více než polovina hypotečních úvěrů bylo spláceno více než dvacet let, čtvrtina pak více než 25 let. Díky typicky dlouhé době splácení a neziskové povaze fungování stavebních spořitelen (jednoprocentní úroková marže, viz obrázek 1) byly nabízeny typicky nízké měsíční splátky, umožňující dosáhnout na vlastní bydlení i řadovým pracovníkům. Jak vyplývá z obrázku 2, většina úvěrů vyžadovala měsíční splátky, které byly nižší, než příslušné měsíční nájemné. Jak se měsíční hypoteční splátka přiblížila výši měsíčního nájmu, narůstala motivace k pořízení vlastního bydlení.

Obr. 2: Histogram rozdělení poměru měsíční hypoteční splátky k měsíčnímu nájemnému

novotny-stavebko3

Obr. 3: Mediánová výše úvěru, mediánová cena domu a úvěrová aktivita v Británii v letech 1884–1913

novotny-stavebko5

Stavební spořitelny byly po dlouhou dobu součástí širšího jevu institucionální svépomoci, charakteristická byla neziskovost. Případný zisk mohl být v takovém systému reinvestován, respektive uvolněn členům ve formě lepších služeb. Družstevně vlastněné stavební spořitelny tak mohly vytvářet rezervy, udržovat menší rozdíl mezi úroky vyplácenými a účtovanými, než banka s podobnými provozními náklady. Kolem roku 1920 příliv finančních prostředků, směřujících jako úspory do britských stavebních spořitelen, sílil a hypoteční úvěrování zažívalo explozi (obrázek 3).

Stavební spořitelny postupem času, od dob jejich skromných počátků v podobě lokalizovaných svépomocných organizací, objevujících se od poloviny devatenáctého století, vyspěly a staly se dominantním hráčem na britském hypotečním trhu meziválečného období (viz obrázek 4). Model se osvědčil, následovala doba rozkvětu. Téměř každé město v zemi mělo svou stavební spořitelnu, hovořilo se o způsobu zajištění bydlení i pro s dělnickými příjmy, vedení ke spořivosti a tvorbě domácího kapitálu.

Obr. 4: Podíl stavebního spoření na celkových hypotečních půjčkách v Británii (%)

novotny-stavebko6

Uplynulo několik desetiletí a britské stavební spořitelny se transformovaly na investorsky vlastněné obchodní společnosti. Podle jednoho pohledu šlo o výměnu archaické a rozpadající se formy finančně vzájemného družstevního podnikání na formu více moderní a efektivní. Z jiného úhlu pohledu lze této změny litovat a konstatovat, že odstraňování vzájemné závislosti znamená ztrátu účinné formy pro umožnění dlouhodobého spoření s nízkým rizikem jako zdroje pro financování hypotečních úvěrových smluv.

Literatura, obrázky převzaty
Samy, L. The Building Societ Promise: Building Societies and Home Ownership. University of Oxford. Papers in Economic and Social History, Number 72, October 2008

 

 

 

Stavební spoření: úroky a parametry úvěrů před sto lety >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 25.05.2016 00:00 Stavební spoření udrží nad vodou už jen státní příspěvek

Propad úrokových sazeb začíná pronikat už i na pole stavebního spoření. Některé stavební spořitelny hodlají od léta snížit úrokové sazby spořících produktů. Jiné vyčkávají na kroky svých konkurentů. Klientům mohou přinést nižší sazby i určité výhody. Proč zatím některé spořitelny nechtějí sazby měnit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 25.05.2016 17:25
Reklama
banner-investujeme-ceskych100

Jana Zámečníková | 10.05.2016 00:00 České stavební spoření stále slaví úspěchy

Česká republika se udržela na stupních vítězů v evropském stavebním spoření. S více než 3,5 miliony smluv se řadí za Německo a Rakousko. Německo sice co do počtu smluv v Evropě vede, nejrozšířenější je ale stavební spoření v Rakousku. Vedoucí postavení získalo Česko v nárůstu úvěrů ze stavebního spoření. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.04.2016 00:00 Vladimír Staňura: Nežijte na hraně! Úrokové sazby mohou vzrůst

Novela zákona, která ruší nutnost souhlasu opatrovnického soudu s výběrem naspořených prostředků na stavebním spoření dítěte, začala platit. Zvýší se zájem o stavební spoření? Jakým směrem se ubírá stavební spoření? Na tyto a další otázky odpovídal Vladimír Staňura, generální ředitel Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) a předseda Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 13.04.2016 00:00 Navyšujete cílovou částku? Pozor na změnu tarifu!

Navýšení cílové částky stavebního spoření může přijít pěkně draho. Navýšení bývá často spojeno se změnou tarifu. A to se teprve prodraží. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 06.04.2016 00:00 Stavební spoření: Úvěry s nohou na plynu

Úvěry se díky nízkým úrokovým sazbám poskytují jak na běžícím páse. Stavební spořitelny hlásí největší nárůst objemu poskytnutých úvěrů za poslední čtyři roky. Do nevýhodného postavení se ale dostává spoření, které velmi nízkými výnosy lidi neláká. Za jakých podmínek jsou ochotni spořit? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.03.2016 13:21 Klienti si nenechávají líbit rušení stavebních spoření

Nízké úrokové sazby nejsou výhodné pro stavební spořitelny, jelikož prodražují služby, které jsou výhodné především pro klienty. Proto smlouvy jednostranně ruší. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.11.2015 14:01 Raiffeisen stavební spořitelna nabízí svým klientům finanční bonus

Bonus 500 korun nabízí Raiffeisen stavební spořitelna všem mladým lidem od 12 do 25 let, kteří si u ní sami či prostřednictvím zákonného zástupce založí stavební spoření. Speciální nabídka potrvá až do 21. prosince 2015. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Ubytovali byste u sebe doma uprchlíky?

Ano. (793)
 
Ne. (1314)
 
Nevím. (29)
 Celkem hlasovalo 2136 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.05.2016 00:00 České stavební spoření stále slaví úspěchy

Česká republika se udržela na stupních vítězů v evropském stavebním spoření. S více než 3,5 miliony smluv se řadí za Německo a Rakousko. Německo sice co do počtu smluv v Evropě vede, nejrozšířenější je ale stavební spoření v Rakousku. Vedoucí postavení získalo Česko v nárůstu úvěrů ze stavebního spoření. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »