Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Stavební spoření v akci: Než vezmete, počítejte!

Autor: Petr Zámečník | 05.10.2011 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 2 komentáře
Stavební spoření v akci: Než vezmete, počítejte!

Stavební spořitelny se pouštějí do podzimního boje možná o poslední klienty. A jejich akční nabídky? O nic převratného pod sluncem se nejedná. Než se chytíte na lep, raději počítejte. Co stavební spořitelny nabízejí a komu se stavební spoření vyplatí?

 

Stavební spoření propadlo v soutěži o přízeň ministerstva financí a stalo se obětí úsporných škrtů. Stavební spořitelny jsou tak odkázány více na svou invenci než na štědrost státního rozpočtu v podobě státního příspěvku stavebního spoření. Stavební spořitelny si ale s akčními nabídkami příliš těžkou hlavu nedělají a jen opakují „akce“, které byly účinné v minulosti.

Stavební spoření je vhodný produkt – pro lidi, kteří plánují úvěr ze stavebního spoření v částkách, v nichž se hypoteční úvěr nevyplácí zejména kvůli vysokým pořizovacím nákladům (poplatek za odhad ceny nemovitosti, poplatek za sjednání hypotéky, poplatky na katastru nemovitostí…) nebo potřebují úvěr bez zástavy nemovitosti. V takovém případě lze stavební spoření doporučit bez ohledu na větší či menší výhodnost spořicí části.

Lidé hledající výhodné spoření by měli více počítat, zda se jim stavební spoření vyplatí. Jeho nevýhodou je vedle nízkého výnosu (nejvyšší dosahuje 2,5 % + státní příspěvek) dlouhá vázací doba (peníze vč. státního příspěvku jsou dostupné po 6 letech) a poměrně vysoké poplatky (za zřízení smlouvy klient zaplatí 0,5 % - 1 % cílové částky bez ohledu na to, kolik skutečně spoří, a ročně připlatí dalších přibližně 300 Kč za vedení smlouvy).

Státní příspěvek je zajímavým bonusem. Jeho váha ale s postupem času a naspořením většího obnosu klesá. Je placen pouze k nově naspořeným prostředkům. Navíc jeho výše (na rozdíl od vázací doby) není zdaleka jistá. I Ústavní soud již potvrdil, že je možné státní příspěvek i u stávajících smluv nejen snížit, ale i zcela zrušit. Toto riziko by měl znát a uvědomovat si každý, kdo se rozhodne novou smlouvu uzavřít.

Atraktivitu stavebního spoření se snaží stavební spořitelny i v říjnu zvýšit „akčními nabídkami“. Každá z nich sice zlepšuje běžné podmínky stavebního spoření, nicméně každá má i druhou stranu mince.

Wüstenrot - stavební spořitelna

Stavební spořitelna Wüstenrot nabízí připsání bonusu ve výši 20 % z vložené částky – maximálně ale 2 000 Kč. Smlouva musí být uzavřena od 1. 10. Do 31. 12. 2011, částka musí být vložena do 4 měsíců následujících po měsíci sjednání smlouvy (a ve stejném termínu bude připsán též bonus). Ani to ale nestačí.

Smlouva pro připsání bonusu musí být uzavřena na cílovou částku alespoň 400 tis. Kč. To je částka, která se klientům, kteří chtějí jen spořit, rozhodně nevyplatí. Od vložených prostředků se před připsáním bonusu navíc odečtou poplatek za sjednání smlouvy (1 % z cílové částky, tedy minimálně 4 000 Kč) a poplatek za roční vedení účtu (240 Kč).

Bonus klient dostane formou zálohy, o kterou přijde, pokud smlouvu vypoví před „přidělením cílové částky“ – tedy před získáním nároku na řádný úvěr ze stavebního spoření.

Pokud klient uzavře smlouvu do 24. 10. 2011, získá navíc úrokovou sazbu ve výši 2,5 %. Tuto sazbu ovšem Wüstenrot nabízela i v předchozí nabídce do 30. 9. 2011, také v rámci „akce“. Nejedná se ale zdaleka o jedinou stavební spořitelnu, u níž je končící akční nabídka nahrazena totožnou – jen s posunutým termínem platnosti. (Stejná sazba je navíc psaná i ve standardním úrokovém lístku platném od 1. 9. 2011 a poprvé ji zavedla 1. 10. 2010.)

Raiffeisen stavební spořitelna

Raiffeisen stavební spořitelna pokračuje ve svém Turbospoření, v rámci něhož se ohání sloganem: „Nastartujte si své TURBO VÝNOSY a získejte až 16 000 Kč!“  V rámci slibovaných 16 tis. Kč je ale počítáno 12 tis. Kč státního příspěvku za šest let. Otázkou tak zůstává, jak by se stavební spořitelna postavila ke svému slibu, kdyby stát státní příspěvek ještě snížil nebo zrušil. Že by si vzala příklad z předvolebních slibů politiků?

Tip: Stavební spořitelny klamou veřejnost

Modrá pyramida stavební spořitelna

Modrá pyramida obnovila svou akční nabídku 2 + 2. Jejím principem je, že vklad vložený v prvních 4 měsících trvání smlouvy bude úročený nikoli 2 %, nýbrž 4 % - ale pouze po dobu jednoho roku. V praxi to znamená, že vklad bude v průběhu 6leté vázací doby zhodnocován průměrně 2,33 % ročně. Hrubého.

Klient, který vloží v čtyřměsíční lhůtě na účet alespoň 20 tis. Kč, získá bonus ve výši poplatku za sjednání smlouvy, max. 2 tis. Kč.

Nabídka Modré pyramidy platí pro smlouvy uzavřené od 1. 10. 2011 do 31. 1. 2012.

Stavební spořitelna České spořitelny

Buřinka pokračuje ve své fotosoutěži. Navíc od 19. 9. do 31. 12. 2011 rozdává spořitelna ke každé uzavřené smlouvě batoh Puma. V tomto případě ale platí, že kdo dřív přijde, bere. Nabídka platí jen do vyčerpání zásob.

Českomoravská stavební spořitelna

Liška se v probíhající akci zaměřila na překlenovací úvěry. Snížila základní úrokové sazby vybraných typů meziúvěrů. Nejnižší úrokovou sazbu lze aktuálně získat u úvěru Topkredit při objemu 2 mil. Kč a více, kde sazba činí 3,9 %. Zlevněná je ale většina typů překlenovacích úvěrů. Úrokové sazby hypotečních úvěrů lze v současnosti získat i nižší...

U překlenovacích úvěrů Topkredit, Topkredit plus a Tophypo stavební spořitelna aktuálně neúčtuje poplatek za sjednání překlenovacího úvěru, který standardně čítá 0,5 % z cílové částky.

Akce je již v běhu a končí 31. 10. 2011.

Anketa

Jaký způsob financování bydlení upřednostňujete?

Hypotéku. (154)
 
Stavební spoření. (77)
 
Jiný. (41)
 Celkem hlasovalo 272 čtenářů

Stavební spoření v akci: Než vezmete, počítejte! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

reakce Jan | 28.11.2012 12:49
Honza | 21.09.2012 09:40

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Jana Zámečníková | 19.08.2016 00:00 Rekonstrukce ze svého, nebo s půjčkou?

Většina Čechů nemá změny příliš v lásce, ani do rekonstrukce se nevrhají po hlavě. Zásadnější přestavbu řeší až ve chvíli, kdy je to opravdu nutné. Rozhodnutí o rekonstrukci je ale pouze prvním krokem, důležité je také vyřešit vhodné financování. Kde berou Češi peníze na vylepšení svého bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 19.08.2016 18:09

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (336)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 487 čtenářů