Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Stavební spoření v Německu

Autor: Pavel Jiroušek | 19.07.2007 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 0 komentářů
Stavební spoření v Německu

PAVEL JIROUŠEK pokračuje ve svém článku o stavební spoření v Něměcku, kde nejdůležitější pro přiznání státní finanční dotace jsou věk a majetkové poměry potenciálního příjemce. Autor je finanční poradce a publicista spolupracující s investujeme.cz.

Německo bývá někdy označováno, z hlediska obliby stavebního spoření, za zemi zaslíbenou, i když, jak už jsme se zmínili, nevzniklo zde.

Podle aktuální statistiky jednoho z řady německých serverů, které se na problematiku financování bydlení specializují, je cena skoro 80 % pořizovaných domů a bytů ve Spolkové republice minimálně částečně hrazena právě prostředky ze stavebního spoření. Přitom jde, vzhledem ke kupní síle tamního obyvatelstva a rozsáhlé nabídce atraktivnějších produktů, o poměrně velmi konzervativní, nicméně stabilně velice oblíbený finanční nástroj.

Jak se v Německu stavebně spoří?

Ve stručnosti k nákladům a výnosům ve spořící fázi. Vstupní poplatek obecně nepřekročí 1% cílové částky. Od té se obvykle odvíjejí i související poplatky za vedení účtu. I ty se liší podle jednotlivých stavebních spořitelen, tarifu, který si klient zvolí, a toho, zda bude žádat o úvěr. Obvykle jejich součet osciluje kolem 200 euro, spíše extrémní výkyvy, které uvádí statistika zmíněného serveru, se pohybují od 92 u nejlevnějšího do 416 euro.Úročení naspořené částky je nyní, podle zvoleného tarifu, 2,5 % až 4,75 % p.a. Je pevně fixován po celou spořící fázi.

Několik vět o systému státní podpory stavebního spoření v Německu. Od české verze se dosti podstatně liší. Myšlenka, aby stát zvýhodňoval ty, kdo si spoří na vyřešení, nebo vylepšení svých bytových poměrů, se v Německu ujala za vlády tamějšího nejpopulárnějšího politika všech dob, kancléře Konráda Adenauera. Stát jim začal přispívat prý na základě jeho bonmotu, podle něhož majitelé domů nikdy nejdou do žádné revoluce. Racionální kořeny, vzhledem k přibližně padesátiletému fungování státní podpory stavebního spoření, asi má.

Státní podporu nedostane každý...

Nejdůležitější pro přiznání státní finanční dotace jsou věk a majetkové poměry potenciálního příjemce. V drtivé většině případů musí být starší než 16 let (výjimkou jsou úplní sirotci, těm je tzv. podpora na pořízení bydlení - Wohnungsbauprämie - vyplácena vždy. Státní prémie se ale týká jen lidí s maximálním ročním zdaněným příjmem do 25.600 euro (v případě svobodných), resp. do 51.200 euro u manželských párů. Na každé dítě se jim - bez ohledu na to, zda na ně berou přídavky - snižuje daňový základ o 5.808 euro. Tento princip je administrativní pojistkou proti tomu, aby státní podporu využívali i lidé s velmi vysokými příjmy.

Jako už po několik let vyplácí stát i v roce 2007 účastníkům stavebního spoření podporu ve výši 8,8 % z ročně naspořené částky, nejvýše ale něco málo přes 45 euro pro jednotlivce a 90 euro pro manželské páry. Prémií zvýhodněné jsou tedy naspořené prostředky ve výši 512 euro pro svobodné (podle současného kursu necelých 15.000 Kč) a 1.024 euro pro manželské páry ročně.

...ale můžete ji mít i z příspěvku zaměstnavatele

Existuje zde ovšem ještě jedna forma státní podpory účastníkům. Řadě z nich totiž zaměstnavatel vyplácí část mzdy ve formě příspěvku ke stavebnímu spoření. Pokud jejich daňový základ nepřekročí 17.900 euro (svobodní), resp. 35.800 euro (manželský pár), mají nárok na další bonus od státu ve výši 9 % z příspěvku zaměstnavatele (maximální hranice pro výpočet podpory je 480 eur).

Aby získal nárok na oba plné bonusy, musí klientovi na účtu v daném roce přibýt součet obou maximálních částek pro jeho výpočet - tedy v případě svobodných: 512 euro vlastní platby a 480 euro od zaměstnavatele (celkem asi 28.000 Kč). Pokud tuto podmínku splní, může svůj daňový základ snížit každoročně až po dobu osmi let asi o 88 euro.

Systém tedy není, už vzhledem k řádově vyšším příjmům a kupní síle obyvatel Spolkové republiky, příliš štědrý.

Navíc povinná doba spoření je nejméně sedm let a úroky z úvěru není možné odečítat ze základu daně z příjmu.

Nejvíce lákavé jsou pak nejspíše úvěry ze stavebního spoření. O podmínkách jejich přidělení a úročení se zmíníme opět příště.

Ilustrační foto se serveru německé společnosti Town&Country.

Zdroj: Investujeme.cz

Stavební spoření v Německu >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Jana Zámečníková | 19.08.2016 00:00 Rekonstrukce ze svého, nebo s půjčkou?

Většina Čechů nemá změny příliš v lásce, ani do rekonstrukce se nevrhají po hlavě. Zásadnější přestavbu řeší až ve chvíli, kdy je to opravdu nutné. Rozhodnutí o rekonstrukci je ale pouze prvním krokem, důležité je také vyřešit vhodné financování. Kde berou Češi peníze na vylepšení svého bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 19.08.2016 18:09

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (359)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 514 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »