Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Stavební spořitelny šlapou hypotečním bankám na paty

Autor: Luboš Svačina | 04.02.2010 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 0 komentářů
Stavební spořitelny šlapou hypotečním bankám na paty

Trh s úvěry na bydlení se v loňském roce vinou ekonomické krize propadl. Méně úvěrů poskytly jak stavební spořitelny, tak hypoteční banky. Přesto se stavebním spořitelnám dařilo o něco lépe a náskok hypotečních bank se jim v loňském roce podařilo výrazně "stáhnout". V letošním roce si navíc stavební spořitelny brousí zuby na nespokojené klienty hypotečních bank, kterým bude končit období fixace. Jak dopadne letošní měření sil?

Hypoteční banky podílející se na tvorbě FINCENTRUM HYPOINDEXu v loňském roce poskytly hypotéky v celkové hodnotě 74,4 miliardy korun. V meziročním srovnání to znamenalo pokles o 36,6 %. Naproti tomu pěti tuzemským stavebním spořitelnám se během loňského roku podařilo uzavřít úvěrové smlouvy v hodnotě 66,4 miliardy korun. Také trh s úvěry ze stavebního spoření meziročně poklesl, ovšem pouze o 11 %. V konečném ročním účtování tedy rozdíl mezi oběma skupinami poskytovatelů činil necelých 10 miliard korun. 

Graf 1: Celkový objem poskytnutých hypotečních úvěrů a úvěrů ze staveb. spoření (mld Kč)

Zdroj: Fincentrum Hypoindex, AČSS, *Ministerstvo pro místní rozvoj

Málo v které zemi se těší stavební spoření takové přízni jako v České republice. Tato obliba je samozřejmě dána z velké části vysokou státní podporou stavebního spoření, která může činit až 3000 korun. Na druhou stranu je třeba zmínit, že v Evropě existují země, kde je stát vůči klientům stavebních spořitelen výrazně štědřejší (Rumunsko, Maďarsko), a přesto stavební spoření v  těchto zemích nezapustilo tak silné kořeny jako v ČR. Zdá se, že Češi, podobně jako Rakušané a Němci mají zkrátka větší sklon k úsporám, než naši východní sousedé.

Stavební spořitelny díky dostatečnému počtu „přátelských klientů“ a sumě naspořených prostředků mohou klientům nabídnout velice zajímavé podmínky financování. Existuje samozřejmě celá řada účelů financování, které nelze profinancovat úvěrem ze stavebního spoření (byty určené k dlouhodobému pronájmu), ale drtivou většinu klientů dokážou stavební spořitelny „obsloužit“ stejně dobře jako hypoteční banky a často i za výhodnějších podmínek. Ač to hypoteční banky nerady přiznávají, stavební spořitelny se stávají jejich přímými konkurenty. A to nejen na trhu s novými úvěry na bydlení, ale také na trhu refinancování.

V letošním roce podle některých odhadů bude končit fixace desetitisícům klientů hypotečních bank. Z velké části se bude jednat o úvěry z roku 2005 (5letá fixace) a roku 2007 (3letá fixace). Lze celkem úspěšně očekávat, že klienti, kteří podepisovali úvěrové smlouvy s úrokovými sazbami kolem 4 % p.a., budou nemile překvapeni navýšením hladiny úrokových sazeb v posledních dvou letech. Budou se snažit se svou bankou vyjednávat, nebo budou hledat "pomoc" u konkurence. Tedy i u stavebních spořitelen.

Stavební spořitelny se stále častěji pouštějí i do refinancování

Některé stavební spořitelny mají podrobnou evidenci „hypotečních skalpů“, některé takto detailně statistiky sepsaných úvěrů nesledují. Jednou ze spořitelen, která se netají tím, že nespokojení klienti hypotečních bank jsou jednou z jejich cílových skupin, je Českomoravská stavební spořitelna.

Za uplynulý rok 2009 jsme poskytli našim klientům bezmála 60 000 úvěrů v celkovém objemu 31,5 miliardy korun, z nichž 12,5 % tvořily úvěry, jejichž účelem bylo refinancování hypotéky,“ uvedl na tiskové konferenci ČMSS její generální ředitel Manfred Koller.

Mezi dalšími stavebními spořitelnami, které se nebojí pochlubit svou úspěšností vůči konkurenci hypotečních bank, je Raiffeisen stavební spořitelna. RSTS v loňském roce navýšila objem poskytnutých úvěrů o 10 % na 10,7 miliardy korun, z nichž 3,2 % byly úvěry na refinancování dříve poskytnutých úvěrů. Přitom v roce 2008 to bylo méně než polovina – 1,9 %. Na 2 – 3 % odhaduje podíl refinančních úvěrů také Stavební spořitelna České spořitelny (SSČS). Wüstenrot stavební spořitelna ani Modrá pyramida podíl tohoto typu úvěru na celkovém objemu uzavřených smluv nesledují.

Přestup není zadarmo

Stavební spořitelny jsou schopné zájemcům o úvěr nabídnout velice zajímavé úrokové sazby kolem 4 – 5 % p.a. Obzvlášť pokud se jedná o letitého klienta, který už má na smlouvě naspořen určitý obnos. Na druhou stranu klient zvažující přestup od hypoteční banky ke stavební spořitelně by měl zvážit, kolik jej bude zamýšlená transakce stát a zda se mu skutečně vyplatí.

Na rozdíl od hypotečních bank, které zpravidla nabízejí refinancování za zvýhodněných podmínek (bez poplatku za vyřízení), stavební spořitelny si zpravidla účtují poplatek jak za navýšení cílové částky na úroveň odpovídající částce úvěru (nejčastěji 1 % rozdílu navýšených CČ, omezeno zdola i zhora), tak za vyřízení úvěrové dokumentace (0,5 - 1 % hodnoty úvěru). Vedle toho musí klient počítat se standardními poplatky, s kterými se potká i při refinancování u hypoteční banky - poplatek za výpis z katastru, cena za nový odhad nemovitosti atp.

Podíl refinančních hypoték z celkového objemu pro letošní rok odhadujeme na přiližně 20 %. V případě úvěrů ze stavebního spoření by se tento podíl za celý trh mohl pohybovat mezi 5 - 10 %. 

Anketa

Který úvěr na bydlení upřednostňujete?

Hypotéku. (79)
 
Úvěr ze stavebního spoření. (50)
 
Jiný úvěr. (1)
 
Žádný úvěr. (11)
 Celkem hlasovalo 141 čtenářů

Stavební spořitelny šlapou hypotečním bankám na paty >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »