EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

26. 11. 2015

0 komentářů

Stavebnictví je na vzestupu, roste i poptávka po skladových halách pro různé segmenty podnikání

 


 

Zemědělské skladové haly zažívají v Česku rozmach

Zejména v zimním období je pro zemědělce téměř nezbytností uschovat úrodu i stroje pro eliminování případných ztrát. Poptávka po skladových halách je proto největší právě před blížící se zimou. „Zemědělci si uvědomují, jaké finanční ztráty může tuhá zima přinést nepřipraveným. Kvalitní ocelové haly se dají díky prefabrikovaným systémům postavit relativně rychle a jednoduše bez nutnosti svařování přímo na místě,” vysvětlil Jaroslav Nikodým ze společnosti Borga, která se zabývá výrobou skladových hal v Čechách, na Slovensku i v Rakousku. Skladové haly pro zemědělce musí splňovat mnoho parametrů. Prostory pro skladování sklizených produktů musí být suché, chráněné před nepříznivými vlivy, snadno větratelné a především vytvořené z kvalitních trvanlivých materiálů. Je mimo jiné potřeba zajistit, aby se v dané budově nenacházeli škůdci. Nutná je rovněž dostatečná izolace a ochrana uskladněného zboží před přímými slunečními paprsky. Konstrukce zemědělských skladových hal by měla umožňovat také pravidelné odstraňování prachu, dezinfekci, deratizaci a pravidelnou kontrolu zboží. V prostorách, kde se suší a uskladňuje seno či sláma, by měla být zajištěna dostatečná protipožární ochrana. Likvidace požárů budov se senem a slámou je totiž technicky velmi náročná. Pro takový výjezd je nutné nejen zajistit techniku, která dopraví vodu na místo požáru, ale navíc i stroj, kterým se bude vyvážet hořící materiál, jenž je nutné hasit na volném prostranství.

Skladové haly jsou vhodné také pro uskladnění strojů

Zima je obdobím, kdy stroje, jako například sněhová fréza, traktor s pluhem nebo kultivátor se zametacím zařízením, po dlouhé odmlce vyjíždějí ze skladů. Většina zemědělské techniky ale naopak zůstává několik měsíců nevyužita. Zemědělci, ale i jiní zadavatelé z různých průmyslových oborů proto poptávají skladové haly pro stroje kvůli předcházení poruch a snadnému přístupu k údržbě. „Poptávající skladových hal pro stroje si uvědomují, že prevence před poškozením techniky ušetří společnosti nemalé peníze. Výstavba skladové haly pro stroje vyjde v dlouhodobém časovém horizontu společnost výrazně lépe, než při častých opravách techniky způsobených nevhodným umístěním strojů,“ uvedl Jaroslav Nikodým ze společnosti Borga, která vyrábí montované haly pro široké využití. Zároveň dodává, že poptávka po skladových halách přichází z nejrůznějších odvětví. „Nejpočetnější skupinu tvoří zemědělci, ale skladové haly jsou využitelné v ostatních segmentech podnikání. Často u nás haly poptávají také soukromé osoby, jezdecké kluby nebo průmyslové, logistické a developerské firmy.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Rozhovor: Škoda, že se ze stavebního zákona stalo politikum, je to jen technicistní nástroj

Za tři a půl měsíce by měl kompletně začít platit nový stavební zákon. Objevuje se řada černých scénářů, zda se vše podaří včas stihnout a připravit tak, aby se konečně i v Česku povolovaly stavby rychle a efektivně. Zeptali jsme se proto Jiřího Nouzy, prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví, na jeho názor.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Svaz podnikatelů ve stavebnictví

12. 03. 2024

Komentář:  Proč si myslíme, že část nového stavebního zákona bude účinná až později

Co znamená nový stavební zákon pro developery menších až středně velkých projektů? Podívejte se, co vše nová právní úprava od 1. července letošního roku změní, co bude ku prospěchu, a co naopak zatím pokulhává nebo nebylo vyřešeno vůbec. Řada brzd a omezení pro rozvoj stavebnictví v Česku bohužel nadále zůstává. A některé oblasti jsou dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Brněnský trh novostaveb má za sebou nejhorší rok za poslední dekádu

V uplynulém roce se na brněnském trhu prodalo nejméně novostaveb za poslední dekádu jeho sledování. Celkem 535 bytů v hodnotě 3,6 miliardy korun. Ceny přesto v průběhu roku neklesly a drží se na úrovni 130 000 Kč za metr čtvereční podlahové plochy. Prodejci hlásí oživení trhu, které nastalo v druhé polovině roku.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *